V Bonne sa narodil nemecký skladateľ Ludwig van Beethoven. Jeden z najvýznamnejších svetových hudobníkov, ktorý dovŕšil viedenský klasicizmus a
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ovplyvnil hudbu 19. storočia. Napísal 9 symfónií, z ktorých sa nadčasovými stali: 3. symfónia Es dur (Eroica), 5. symfónia C mol (Osudová), 6. symfónia F dur (Pastorálna) a 9. symfónia D mol (Óda na radosť). Nadčasový význam má i jeho jediná opera Fidelio. V r. 1819 úplne ohluchol, napriek tomu napísal ešte svoje vrcholné diela Missa solemnis a tiež 9. symfóniu. Ďalšie diela: 5 klavírnych koncertov, 5 violoncellových sonát, 32 klavírnych sonát, 16 sláčikových kvartet a i. Zomrel 26. marca 1827 v Viedni.
Narodil sa český maliar, ilustrátor a spisovateľ Josef Lada. Známy ilustrovaním obľúbených diel českej literatúry, napr.: Osudy dobrého vojáka Švejka a vlastnou literárnou tvorbou pre deti: Moje abeceda, O Mikešovi, Bubáci a hastrmani. Spolupracoval s divadlom a humoristickými časopismi. Zomrel 14. decembra 1957 v Prahe.
1907
Zomrel írsky fyzik, sir William Kelvin. Zaoberal sa najmä elektrinou a magnetizmom, spoluzakladateľ termodynamiky, autor teplotnej stupnice nazvanej jeho menom, spoluobjaviteľ javu nazvaného Jouleov-Thomsonov jav. Skúmal vek Zeme na základe geotermických úvah. Narodil sa 26. júna 1824.
1908
V Liptovskej Porúbke sa narodil spisovateľ Ferdinand Gabaj. Jeho prózy inklinujú k lyrike a sentimentalite: Katka a Kata, Maturantka Eva, Otec Timotej, Eva. Autor kníh pre deti a mládež: Guľka a Jamka, Cirkus Hopsasa, Prváci, Moji piataci. Prekladateľ detskej literatúry z maďarčiny a poľštiny. Zomrel 12. júla 1974 v Bratislave.
V Liptovskom Jáne sa narodil evanj. hodnostár, biskup Július Filo st. Študoval na Slovenskej evanj. bohosloveckej fakulte a od ukončenia štúdia pracoval ako kaplán v Martine, administrátor a farár vo Vyšnej Boci a vo Veľkej pri Poprade. V r. 1970 prešiel do Košíc ako farár a biskup Východného dištriktu slovenskej evanj. cirkvi. Popri hlavnej činnosti rozvíjal kultúrno-osvetovú prácu, venoval sa práci s deťmi. Autor mnohých článkov, úvah a knižných publikácií. Zomrel 14. apríla 2004.
1922
V Ružomberku sa narodil herec Elo Romančík. V r. 1945-46 člen Armádneho divadla v Martine, od r. 1956 bol členom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, kde vytvoril množstvo postáv, pričom najväčším úspechom je účinkovanie v dvojnásobne uvedenej hre Na skle maľované, kde hral Dodávača. Hral vo filmoch: Boj sa končí zajtra, Rodná zem, Pole neorané, Kapitán Dabač, Polnočná omša, Pomocník i v televízii v inscenáciách a seriáloch Sám vojak v poli, Povstalecká história.
Narodil sa detský lekár Tibor Šagát. V r. 1994 a v r. 1998-2000 minister zdravotníctva SR. Prednosta kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny a chirurg v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave, tiež dekan Fakulty zdravotníckych špecializačných štúdií na Slovenskej zdravotníckej univerzite (SZU). Autor niekoľkých odborných publikácií.
1944
V Bratislave umučili vysokoškolského študenta Mirka Nešpora. Pre aktívny protifašistický odboj bol 13. decembra 1944 zatknutý gardistami a kruto umučený. Narodil sa 28. septembra 1924 v Skalici.
2003
V Bratislave zomrel herec a režisér Karol L. Zachar, vl. m. Legény. Patril k najvšestrannejším slovenským umelcom. Od r. 1939 člen, od r. 1965 režisér Činohry SND. Venoval sa tiež réžii opery a bol profesorom na VŠMU v Bratislave. Uplatnil sa i ako scénograf a kostýmový výtvarník, bol výborným fujaristom a spevákom ľudových piesní, karikaturistom a rezbárom. Vytvoril množstvo postáv v divadle, filme, rozhlase i televízii, hral napr. vo filmoch: Vlčie diery, Priehrada, Rodná zem, Tango pre medveďa, Otec ma zderie tak či tak a i. Z činoherných réžií vyniklo pásmo Rok na dedine, Tajovského Statky-zmätky a mimoriadny úspech mal ľudový muzikál Na skle maľované. Režíroval filmy: Dobrodružstvo pri obžinkoch, Kocúrkovo, Škriatok a i. Narodil sa 12. januára 1918 vo Sv. Antone.
Autor: 1770
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári