Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Fotočítaním môžeme zvládnuť viac a rýchlejšie, hovorí lektorka Katarína Lukácsová Rozostretým zrakom možno fotografovať texty, ktoré sa uložia do

Fotočítaním môžeme zvládnuť viac a rýchlejšie, hovorí lektorka Katarína Lukácsová

Rozostretým zrakom možno fotografovať texty, ktoré sa uložia do podvedomia

Andrea Csatlošová je atraktívna mladá žena plná elánu a svojimi postojmi naozaj nevybočuje zo súčasnosti. Riadi firmu s nehnuteľnosťami, doma má dvoch synov, pritom malý Alex má iba sedem mesiacov. V čase, keď je Andrea vo firme, sa o neho starajú jeho dve staré mamy. Andrea pri tom všetkom navštevuje tretí ročník Vysokej školy ekonómie a manžmentu verejnej správy. Zo skúsenosti tvrdí, že bez dobrej organizácie času sa dnes máločo dá stihnúť, pričom je dôležité, aby sa človek sústreďoval iba na dôležité veci. A to je aj jedna z hlavných oblastí, ktoré súvisia so systémom zvaným fotočítanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Čítať sa dá všelijako. Aj film má svoju reč, aj dopravné značky sa "čítajú", ba aj noty. Slovo čítať má aj svoje metafory: čítame z očú, čítame niekomu niečo na tvári. Keď čítame novinový alebo knižný text, bežne sa používa lineárny spôsob, teda čítame riadky za sebou tak, ako nasledujú. Informácie na nás útočia, masa nových poznatkov sa valí, čo s tým? Človek by musel žiť o tristo rokov dlhšie, aby mohol prečítať celú literatúru aspoň zo svojho odboru, ktorá by vyšla počas jeho normálneho života.

"Ja som to vyriešila fotočítaním," konštatuje Andrea, ktorú pred časom inšpiroval manžel. Bol práve pred skúškou, na ktorú sa mal naučiť hromadu zákonov. Času mal málo, a tak to na podnet manželky skúsil s kurzom, kde sa mal inšpirovať k tomu, ako sa učiť rýchlo a pohodlne. "Skúšku zvládol perfektne, pritom štúdiu venoval iba minimálny čas," vracia sa do minulosti Andrea. "Teraz používam fotočítanie aj ja." spokojne sa usmieva úspešná podnikateľka.

Skryť Vypnúť reklamu

O čo teda ide? Ako zvládnuť množstvo učiva za krátky čas a pritom ho vedieť vydolovať z mysle vždy, keď to človek potrebuje? To je už téma pre Katarínu Lukácsovú, lektorku tejto metódy, ktorá časť tematiky dokáže zhrnúť do niekoľkých viet: "Otvoríme si knihu, ktorej obsah chceme zvládnuť a celú dvojstranu ´prefotíme´ do podvedomia. Listujeme ďalej a znova ´fotíme´ očami. Informácie sa pri tomto tempe nedajú vedome vnímať, veď za minútu je to asi 26-tisíc slov. Treba mať pritom rozostretý zrak, ako keď sa pozeráme na trojrozmerný obrázok. Človek je v alfa hladine, čo sa za krátky čas dokáže naučiť každý. Môžeme si pri tom hovoriť len si tak listujem, voľne si listujem..., aby myseľ zostala sútredená na to, čomu sa venuje."

Najlepšie sa vníma dobre členený text, kde sú výrazné odstavce, titulky, obrázky, alebo kresby. Výrazná grafika pomáha, lebo mozog informáciu prefotí v jej vizuálnej podohe. Keď sme text takto "prečítali", urobíme si pauzu. Oddych je krátky, približne dvadsať minút, pričom sa venujeme ľubovoľnej činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Každý z nás má určité vedomosti a znalosti, ktoré sú zaznamenané v našom podvedomí. To, čo sme prefotili, sa k nim iba pridá, takže ten súbor je odrazu oveľa širší. Bolo by to však nanič, keby sme to nedokázali aktivovať," rozvíja tému lektorka Katarína. Mozog je schopný naladiť sa na čokoľvek, ak mu dáme konkrétny cieľ. Môže to byť spojené s krátkou meditáciou alebo relaxáciou, pričom by sa v našom mentálnom poli nemali vynárať nesúrodé obrazy. Myseľ má byť sústredená, bdelá, aj keď sme uvoľnení. "Ide totiž o to, aby sme rovnocenne dokázali využiť ľavú rozumovnú hemisféru, ale aj pravú, ktorá je spojená s intuitívnym a umeleckým vnímaním," lektorka Katarína touto vetou vyjadríla podstatu, pričom to má univerzálnu platnosť.

Fotografovať očami vraj nie je umením, túto schopnosť máme všetci, narodili sme sa s ňou. Ťažšie je tieto informácie aktivovať, teda vedome sa dostať k tomu, čo potrebujeme. A práve na to slúži mapa mysle, ktorú si urobí každý sám podľa svojich potrieb. Tu sú vyseparované najdôležitejšie údaje, ktoré človek potrebuje zvládnuť. Môže sa to týkať napríklad skúšky na vysokej škole, maturity, ale aj akejkoľvek inej udalosti, ktorá je spojená so zvládnutím množstva dôležitých informácií.

"Najprv si ´prefotím´ celú knihu a urobím si mapu mysle podľa jednotlivych kapitol. Potom si každú kapitolu prefotim zvlášť a na každú kapitolu si zhotovím mapu mysle. Tieto mapy si vylepím v spálni a až do skúšky si ich denne aspoň raz-dvakrát pozriem. Pri skúške sa mi potom automaticky zobrazi tá mapa, ktorú potrebujem. Dodnes mám pred očami mapy spred roka. Vidím ich, ako keby boli vylepené a mentálne vnímam aj ich obsah." Podnikateľka Andrea už má svoje skúsenosti a na mapu mysle nedá dopustiť. Stačí, ak sa na ňu sústredene pozrie a okamžite sa jej všetko premieta v hlave. Nezáleží na tom, či sú výtvory spred niekoľkých dní alebo niekoľkých rokov.

"Je to úžasná pomoc pri opakovaní. Bez mapy mysle si neviem predstaviť svoju prípravu na štátnice," tvrdí Andrea. " Pre mňa bolo najťažšie naučiť sa vypnúť myseľ, vstúpiť do alfa hladiny, ale to je dané mojou povahou. Manžel s tým vôbec nemal problémy. Ja som sa doslova vyžívala v mapách mysle," pripomína si kurz, kde si postupne osvojovala túto techniku. A využíva ju dodnes, lebo za oveľa kratší čas sa dá zvládnuť komplex vedomostí, ktoré sa už nestratia, zostanú v človeku.

Existuje pravidlo 80:20, čo znamená, že ak by sme zoradili informácie z nejakej knihy podľa dôležitosti, počítač vyhodnotí, že 80 % dôležitých informácií nájdeme v dvadsiaich percentách textu. Táto metóda pomôže človeku, aby sa sústredil na tých 20 %. Práve preto majú dobré výsledky dyslektici, ktorí si zamieňajú zrkadlové písmená ako b d, aj tvarovo príbuzné písmená ako m - n. ale aj iné.

Dyslekxia je porucha, ktorá sa prejavuje ťažkosťami pri čítaní, často aj neschopnosťou naučiť sa čítať. Ak sa dyslektik učí z mapy mysle, čo sú dobre vizuálne vyznačené poznámky v priestore, nemusí sa namáhať s písmenami.

Pri umeleckom texte sa však bez fotočítania budeme musieť zaobísť. Pre prózu, ale ešte viac pre poéziu platí, že zážitky z umeleckého čítania sa nedajú zrýchľovať. Veď umelecké texty čítame kvôli zážitku a oddychu, preto tu fotočítanie stráca zmysel.

Symbolom feng-šuej môžeme pod stromčekom zaujať aj pomôcť

Zlatý kaprík prináša šťastie v zdraví, kariére i financiách

Čím potešiť svojich blízkych pod stromčekom? Niekedy je naozaj ťažké vybrať, hlavne ak chceme niečím mimoriadnym zaujať. Ak sa rozhodneme pre niektorý zo symbolov feng-šuej, ten kto ho dostane, určite hneď odhalí konkrétneho darcu k vôli jeho tvorivosti a originalite. Tieto malé predmety dokážu nielen potešiť, ale obdarovanému, ak ich správne umiestni, urobia aj dobré služby.

Určite sa každý poteší symbolu šťastného a bohatého kapra. Zlatý kaprík (na snímke) prináša šťastie v zdraví, v kariére a vo financiách. Jeho silu akoby vyjadrovalo aj u nás zaužívané prirovnanie zdravý ako ryba. Schopnosť ryby vymrštiť sa z dna až nad hladinu symbolizuje postup v kariére. Kapríkom by sme mali potešiť hlavne toho, kto v nejakej oblasti podniká. Ak mu má poslúžiť, mal by byť uložený v pracovni na severnej strane.

Súdržné korytnačky by sa mali ocitnúť tam, kde sa rodina z nejakých dôvodov málo stretáva. Niekedy je ťažké rozpamätať sa, kedy naposledy spolu obedovali, alebo večerali. Súdržné korytnačky sú vhodným symbolom aj do rodinných firiem. Treba ich uložiť na východnú stranu, lebo tejto prislúcha životná sféra rodiny.

Zatočený drak symbolizuje ambície, nevyčerpateľnú silu a výdrž, pričom pomáha človeku nadobudnúť dobrú fyzickú a psychickú kondíciu. Drak je vo feng-šuej symbolom, ktorý voľakedy mohli nosiť iba cisári a panovníci. Draka mali vyšitého na šatách, obrazy boli nalepené na hlavných dverách a na panovníckom kresle ich bolo vyrezaných tiež niekoľko. Drak pomôže aj človeku, ktorý má pocit, že ho opustila nádej. Už len pohľad naň vyjadruje jeho skrytú silu, ktorá sa prenáša aj na toho, kto ho vlastní.

A je tu ešte Fénix - mýtický vták , ktorý vstal z popola. Symbolizuje šťastnú budúcnosť. Jeho miesto je na juhu. Najlepšie je umiestnený ako nálepka na južnom okne vo výške očí. Ak v byte nie je žiadne okno s južným smerovaním, sošku Fénixa treba vystaviť v južnom rohu.

Silvia Gerecová, poradkyňa feng-šuej má ešte jednu radu: Ku každému symbolu pripojte krátky informatívny text s popisom jeho vlastností. Ešte lepšie je, ak sme osobní a vtipní. Ak sme sa rozhodli darovať múdru sovu (na snímke), môžeme použiť napríklad takýto text: Ja som múdra sova. Pozri sa mi do očí, ako sa len na Teba usmievajú... Som určená len a len Tebe! Vlož si ma medzi dlane, uvidíš! Cítiš tú silu, ktorú vyžarujem? Som symbolom múdrosti a navyše som z kryštálu. Prišla som preto, aby som Ťa v múdrosti podporila. Keď hovorím múdrosť, nie je to iba o múdrosti rozumu, aj keď ten viem najviac vyzdvihnúť. Moja múdrosť zasahuje do celej oblasti života. V tom je aj umenie ako sa správne rozhodnúť, ako rozlíšiť dobré od zlého, čo je mojou prioritou v tej-ktorej etape môjho života. Keďže som múdra, vždy Ti rada poradím.

Môžeš si ma vybrať ako amulet a stále nosiť so sebou. Môžeš sa so mnou radiť. Môžem byť aj na Tvojom pracovnom stole a pozerať sa Ti do očí. Mala by si pocítiť, kedy uvažuješ správne a kedy nie. Tajne Ti to pošepkám, len mi ver! Ak by som sa dostala do nepovolaných rúk, napríklad ak by ma niekto ukradol, celú svoju silu uvoľním do vesmíru a ten, kto ma bude vlastniť, nebude mať zo mňa žiadny osoh.

Démoni a zlí ľudia sa môžu pomocou rôznych čarov zmocniť túlajúcich duší

Podľa starej čínskej tradície je existencia ľudskej duše veľmi vratká a človek o ňu môže ľahko prísť, dokonca mu ju môžu ulúpiť. Každý človek má vraj dve duše. jedna riadi telesné funkcie, druhá ovláda jeho ducha a srdce. Človeka vraj môžu ovládnuť čarami a ak sa duša nemôže do tela vrátiť, človek ochorie, psychicky sa naruší, alebo zomrie. Túlajúcich duší sa môžu zmocniť démoni, alebo ich môžu ukradnúť zlí ľudia pomocou rôznych čarov.

Vo východnej časti Číny sa krádeže duší najviac rozmohli v roku 1768. Podozriví boli hlavne žobráci a potulní mnísi. Olúpení jedinci ochoreli a zomreli, aj majetok im rozkradli. V provincii Ce-tiang sa duše svojich dvoch synovcov pokúsil ukradnúť dokonca ich strýko. Na lístočky napísal ich mená a požiadal tesára, aby ich pripevnil na most. Ten ho však oznámil úradom, začo strýko ako trest dostal dvadsaťpäť rán bičom. Aj žobravého mnícha odsúdili za čarodejníctvo, lebo vraj kradol duše v okolí. Žobráci a potulní mnísi boli nakoniec od podozrenia očistení, ale ľudia sa už nedokázali zbaviť strachu, že práve oni im ukradnú dušu.

Izabela býva nadaná, cieľavedomá a navyše má svoj výrazný šarm

V kalendári si môžeme všimnúť, že nedeľa patrí Izabelám. Jej osobným číslom je trojka, čo symbolizuje schopnosť.

Izabela býva nadaná, cieľavedomá a navyše má výrazný šarm. Pritom všetkom je plná pohody a optimizmu. Niekedy dlho premýšľa a kombinuje, až prekombinuje. Občas sa jej teda stane, že nevyužije všetky možnosti, ktoré jej život ponúka a zbytočne stratí čas. Ak jej však na niečom naozaj záleží, celkom iste to získa späť. Jej silná osobnosť si s prekážkami dokáže poradiť.

Izabelu by sme mali oslovovať Izabela, nemali by sa používať žiadne zdrobneliny, ani prezývky Toto meno má totiž veľkú silu, ale iba ak sa jeho tvar nemení. Čo sa týka lásky k druhému pohlaviu, tu sa Izabelám šťastie vyhýba a obyčajne dlho trvá, kým si nájde toho pravého. Problém je však v nej, na partnera má privysoké nároky, pričom sa sama nie vždy dokáže prispôsobiť.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 227
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 747
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 023
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 256
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 659
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 292
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 579
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 514
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 233
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 227
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné. Brixi: Nič sa nedá robiť

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.

Líder farmárov Oravec namieta košických krajských sudcov

Rozhodovať majú v prípade, v ktorom ho mal napadnúť expolicajt.

František Oravec po incidente na poli.

Hydrometeorológ: Je možné, že dlhú a tuhú zimu už nezažijeme

Ľudia počúvajú len polovicu toho, čo o globálnom otepľovaní hovoríme.

Hydrometeorológ Pavel Šťastný hovorí, že takmer 80 percent škôd pri povodniach vzniká po nevhodných ľudských zásahoch do prostredia.
Rozhovor

Bardejovčana formovala akadémia Legie Varšava. Zahral si aj proti AC Miláno

Po zlomenine Marko Lukáč takmer rok nehral.

Marko Lukáč (vľavo) má pestrý futbalový životopis.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop