O NEHNUTEĽNOSŤ PRÍDETE PO NEUHRADENÍ ŠTYROCH SPLÁTOK
Potrebujete požičať? Všetky druhy pôžičiek a úverov pre každého! Zbavíme vás dlhov! Takto sa začína každý druhý inzerát nebankových inšitúcií či rôznych "požičiavacích" spoločností. Tie vám síce poskytnú peniažky v priemere do dvoch pracovných dní, avšak za podmienok, ktoré sú pre dlžníkov oveľa nevýhodnejšie, ako keby si zobrali úver priamo v banke.
Na možné nebezpečenstvo "rýchlych" pôžičiek už upozornilo aj ministerstvo spravodlivosti. Vyzvalo občanov, aby si dobre zvážili pôžičky u nebankových subjektov. Odporúčajú, aby svoje finančné problémy radšej riešili len v inštitúciách, ktoré sú pod prísnym dozorom Národnej banky Slovenska. Naše dve najväčšie nebankové spoločnosti, ktoré poskytujú hotovostné pôžičky, Provident Financial a Pohotovosť, pri ročnej pôžičke a 16 tisícoch vyjde RPMN na viac ako 200 percent. Ešte horšie je to napríklad na obdobie siedmich mesiacov, kde by pri prepočítaní na ročné náklady záujemca o pôžičku zaplatil viac ako 500 percent.
Na základe inzerátov v dennej tlači sme sa rozhodli vám aspoň trochu priblížiť ponuky nebankových finančných spoločností. Pre naše porovnávanie sme si kvôli zjednodušeniu "objednali" v každej spoločnosti pôžičku vo výške 50-tisíc Sk na rok. V prípade, ak sme dostali všetky potrebné podklady, vypočítali sme aj ročné navýšenie, teda sumu o koľko percent ročne by potenciálny zákazník preplatil pôžičku spolu so všetkými poplatkami. Keďže sme už viackrát písali o prípadoch jednotlivcov alebo rodín, ktorí kvôli nesplácaniu napríklad 20-tisícovej pôžičky prišli o strechu nad hlavou, pozreli sme sa zároveň aj na takéto rýchle pôžičky ručené nehnuteľnosťami.
Index
V záložni Index by nám 50-tisíc Sk požičali pod podmienkou, že im v rovnakom objeme (podľa ich oceňovacej metodiky) poskytneme do úschovy krištáľ, zlato, elektroniku, mobily, televízory, video a DVD rekordéry a dokonca aj playstation. Úroky sa tam počítajú po týžňoch, v tom prvom by to bolo 2,5 percenta, čo predstavuje sumu 1250 Sk. V ďalších týždňoch by sa úroky platili z dlžnej sumy, a tak teoreticky môžete za rok preplatiť pôžičku aj o takmer 150 percent.
Maxima Finance
Pôžičku v hodnote 50-tisíc Sk by sme dostali na rok pod podmienkou, že by sme im mesačne vrátili 4 874 Sk. Celkovo by sme tak ročne preplatili 8 488 Sk, čo by zhruba vychádzalo na 17-percentné navýšenie. Pri tejto alebo vyšších sumách by sme museli ručiť nehnuteľnosťou, pričom spoločnosť by nám vedela poskytnúť čiastku až do 70 percent jej hodnoty. Samozrejme, nehnuteľnosť, garáž alebo pozemok by bol notársky založený v jej prospech. Ako nám ešte prezradili, prepadnutie nehnuteľnosti v ich prospech by bolo až krajným riešením, ku ktorému by pristúpili, ak by dlžník niekoľko mesiacov prestal platiť.
SOSfinanc
Spoločnosť poskytuje tri druhy pôžičiek, za ktoré môžete ručiť domom, družstevným, resp. vlastným bytom alebo autom. Pôžičku na 50-tisíc by sme od nich dostali v prípade ručenia jednou z vyššie spomenutých vecí. Dokopy by sme za ňu za rok zaplatili 68-tisíc Sk, čo je zhruba 36-percentné navýšenie. Podmienkou na to, aby nám nehnuteľnosť, resp. auto zostalo aj po splatení pôžičky by bolo, aby každý mesiac prišla na účet zodpovedajúca splátka. Pokuta za nesplnenie by bola v zmluve, po 2-4 neuhradených splátkach by ste sa v závislosti od okolností mohli postupne začať lúčiť so svojím majetkom.
RealPlus
Nami žiadanú pôžičku by podľa bonity klienta poskytli s mesačným úrokom od 3-5 percent, pričom ručiť by sme museli nehnuteľnosťou. Ak by tá mala napríklad hodnotu dva milióny, pôžičku by sme dostali na maximálne milión Sk. Dá sa s nimi dohodnúť aj na odklade splátok. S tou štvrtou po sebe by sme radšej neodporúčali meškať, lebo v opačnom prípade by to neriešili len upomienkou, ale zabavením nehnuteľnosti.
Kešovka
V spoločnosti by sme ako nový klient dostali na prvýkrát len 10-tisíc Sk, na druhej strane by sme nepotrebovali ručiteľa. Splatiť by sme ich aj s úrokmi museli v rozmedzí 5-20 týždňov. Napríklad pri piatich týždňoch by sme za túto pôžičku celkovo zaplatili 11 440 Sk. Na pôžičku do 100-tisíc Sk by stačila aj pracovná zmluva, od tejto sumy až do dvoch miliónov by sme už museli ručiť nehnuteľnosťou. Tvrdili nám, že aj v prípade našej insolventnosti by sa snažili na nehnuteľnosť nesiahať tak dlho, ako sa len dá.
Profireal
V tejto spoločnosti by sme pôžičku na 50-tisíc Sk dostali aj na základe potvrdenia od zamestnávateľa o našom čistom príjme. Spomínanú pôžičku by sme zaplatili mesačnou splátkou 5 953 Sk, z čoho sme si prepočítali ročné navýšenie niečo vyše 41 percent. Pôžička sa dá splatiť aj predčasne, čo znamená vrátenie časti úrokov. Vyššia pôžička väčšinou nad 90 000 Sk už musí byť zaručená nehnuteľnosťou. Ako sme sa dozvedeli, pri jej prevode na spoločnosť by museli byť splnené viaceré podmienky, ale skôr ako po roku neplatenia pôžičky klientom by vraj nehnuteľnosť neprepadla.
EX Credit
V spoločnosti sme sa zistili, že 50-tisícovú pôžičku by sme dostali okamžite, pričom mesačne by sme splácali po 4 876 Sk, pri dvojnásobnej čiastke by mesačná splátka bola rovnako dvojnásobná. Do zálohy by sme ale museli dať nehnuteľnosť, peniaze by na našom účte mohli byť už o dva pracovné dni. O byt tam vraj ešte nikto neprišiel, ak by vás postihli finančné problémy, riešilo by sa to iným spôsobom ako napr. prehodnotením mesačných splátok alebo predĺžením doby splatnosti pôžičky.
Banka
Všetky banky majú v ponuke rôzne typy spotrebiteľských úverov s úrokom, ktorý sa pohybuje okolo 10 percent. Zároveň musíte zaplatiť tisíckorunový poplatok za jeho poskytnutie a spravidla si aj otvoriť účet v banke, v ktorej si úver vezmete. Napríklad pri 50-tisícovej pôžičke na rok s úrokom 10,5 percenta by mesačná splátka predstavovala 4 407 Sk a celkovo by sme banke zaplatili 59 155 Sk, čo predstavuje ročné navýšenie 18,31 percenta.
Iné druhy pôžičiek
n hotovostné pôžičky - RPMN (ročné navýšenie) je spravidla nad 50 percent, napr. pôžička od Provident Financial vo výške 20 000 korún na 42 týždňov má RPMN 326,88 percenta
n pôžičky od splátkových spoločností - RPMN je spravidla nad 20 percent, napr. pôžička od spoločnosti Quatro 20 000 Sk (akontácia je 0 percent) na 6 mesiacov má RPMN 64,88 percenta
n niektoré spotrebiteľské úvery bánk, napr. Flexi pôžička od VÚB banky 20 000 Sk na 12 mesiacov má RPMN 35,23 percenta
n kreditné karty - RPMN je okolo 25 percent
(SME)
Vláda určí úrokový strop
Od budúceho roku by mali byť u nás pôžičky lacnejšie. Presná výška úrokového stropu zatiaľ nie je jasná. V zákone o dobrovoľných dražbách je totiž uvedené len to, že "odplata za poskytnutie spotrebiteľského úveru nesmie prevýšiť výšku ustanovenú nariadením vlády" a má byť dvojnásobok priemeru v jednotlivých typoch úverov. Zákon je súčasťou balíčka zákonov proti legálnej úžere. Jedným z jeho hlavných zámerov bolo ochrániť dlžníkov, ktorí kvôli niekoľkotisícovým nedoplatkom z nesplateného dlhu prichádzali v dražbách o byty s hodnotou niekoľkonásobne prevyšujúcou nesplatený dlh. Ministerstvo financií by malo nadviazať úrokový strop na priemernú ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN), ktorú získa od jednotlivých spoločností poskytujúcich akékoľvek úvery. Odhaduje sa, že by sa RPMN malo pohybovať niekde v okolí 30 percent. V súčasnosti sa náklady na pôžičku pritom pohybujú od vyše 10 percent v bankách až po tisíc percent za rýchle hotovostné pôžičky do 24 hodín.
Čo robiť, keď hrozí, že prídete o nehnuteľnosť
Ak sa kvôli nesplatenej istine dlhu, resp. úrokom dostanete do takejto situácie, mali by ste čo najrýchlejšie požiadať príslušný súd o vydanie predbežného opatrenia. Tým by sa aspoň dočasne pozastavil výkon záložného práva alebo zabezpečovacieho prevodu práva na vašu nehnuteľnosť dovtedy, kým súd nerozhodne o neplatnosti zmluvy o pôžičke alebo zmluvy o úvere, resp. jej čiastočnej neplatnosti. Rovnaký postup je podľa vyhlásenia ministerstva spravodlivosti potrebné uplatniť, ak hrozí dlžníkovi predaj jeho bytu/domu na tzv. dobrovoľnej dražbe. V prípade, že vlastnícke právo bolo prevedené na veriteľa, by ste mali požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia, aby nenakladal s nehnuteľnosťou až do rozhodnutia súdu o neplatnosti zmluvy o pôžičke alebo zmluvy o úvere.
MARIÁN KIZEK
marian.kizekkorzar.sk
Autor: JÁN KOCH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári