globálneho otepľovania na niektorých miestach možno vidieť už aj voľným okom.
VYSOKÉ TATRY. V utorok sme si pripomenuli Medzinárodný deň hôr. Tento rok bol zasvätený práve klimatickým zmenám v horských oblastiach. "Ľadovce takmer vo všetkých častiach sveta v posledných desaťročiach ustúpili, v niektorých prípadoch úplne zmizli," hovorí Juraj Švajda z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity v Tatranskej Javorine.
Najviditeľnejšie zmeny v "Beliankach"
Vo Vysokých Tatrách sa nateraz klimatické zmeny prejavujú dvoma spôsobmi. "Pás kosodreviny, ale aj smrekového lesa sa posúva smerom nahor. Veľmi viditeľné to je v belianskej časti Tatier," povedal J. Švajda. Presné hodnoty zmien ešte čakajú na upresnenie, lebo vedci musia vylúčiť ostatné vplyvy človeka. Ide najmä o zarastanie starých pasienkov, ktoré po vyhlásení národného parku museli zaniknúť.
Nové druhy
Druhým následkom otepľovania planéty je výskyt nových živočíšnych druhov, ktoré v Tatrách nikdy neboli. "Napríklad vtáčik vrchárka, na ktorom sa kedysi vôbec nevyskytovali parazity, tie teraz na ňom v čoraz väčšom druhovom počte," uviedol Švajda. Klimatické zmeny majú vplyv aj na oproti minulosti rýchlejšie rozširovanie lykožrúta.
Otepľovanie mení aj život tatranských svišťov. Tí čelia problému vytopovaniu nôr, ktorý ich doteraz viac-menej obchádzal.
(toti)
Autor: JÁN KOCH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári