rod Gorazdovcov vlastnil svoje majetky. Úctu k nemu na Slovensku dokazujú nielen jemu zasvätené kostoly, ale aj veľký počet jeho vyobrazení.
KOŠICE. Gorazd spolu s Cyrilom a Metodom a ich pomocníkmi Klimentom, Naumom, Angelárom a Sávom patrí do skupiny svätcov označovaných svätí Sedempočetníci. Za kňaza ho vysvätil biskup Formozus v Ríme v roku 868. Metod si pred smrťou zvolil za nástupcu v biskupskom úrade práve sv. Gorazda. Považoval ho za pravoverného slobodného muža, dobre učeného v latinských knihách.
Po smrti kráľa Svätopluka bol s najväčšou pravdepodobnosťou vysvätený za biskupa a povýšený na arcibiskupa Veľkej Moravy. Po vpáde Maďarov do Karpatskej kotliny bol nútený utiahnuť sa do zahraničia. Pôsobil v Čechách, Poľsku alebo v Bulharsku, kde je zaradený do zoznamu Sedempočetníkov. Podľa bulharskej legendy sv. Gorazda vyhnal z Veľkej Moravy Viching.
Predpokladá sa, že je autorom životopisu Život Metoda, pretože svojho učiteľa dokonale poznal. Gorazdovi sa pripisuje aj preklad staroemerámskej spovednej modlitby zo starej hornonemčiny do staroslovienčiny.
Dobové správy o sv. Gorazdovi sú skromné. Aj z toho je zrejmé, že to bol horlivý kňaz, pedagóg, literát, vzdelanec aurópskeho formátu, diplomat, ale aj mučeník. Nemožno vylúčiť, že to bol práve on, kto pozval vierozvestcov na Slovensko. V roku 885 vzrástol počet Metodových žiakov na 200 a Gorazd istotne pomáhal pri vedení vysokej školy.
Cyril a Metod založili na Morave slovanskú literárnu školu. Medzi najvýznamnejších literárnych spolupracovníkov patril práve Gorazd. Pokladajú ho za spolupracovníka slovanského prekladu Svätého písma. Gorazdove životné cesty sú po rozpade Moravskej ríše zahalené tajomstvom.
Zajtra sa dozvieme, čie meno nesie Harčárova ulica v Barci.
(pod)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári