ten ho môže odmietnuť, ak by tým „prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie," hovorí zákon o zdravotnej starostlivosti.
Keď si vláda zaumienila, že opäť presadí rajonizáciu u všeobecných lekárov, gynekológov a zubárov, ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie Ivan Valentovič zo Smeru, napísalo, že „cieľom tohto opatrenia bude, aby najmä starších občanov a deti nemohol lekár v mieste bydliska odmietnuť napríklad z toho dôvodu, že má vysoký počet pacientov".
Keď novela zákona začne byť v marci účinná, lekár bude musieť ošetriť každého, kto má v jeho obvode trvalé alebo prechodné bydlisko.
„Týmto sa zabezpečí, že každý občan bude mať naplnené právo na dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti," píše ministerstvo.
Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný z SDKÚ rajonizáciu nepovažuje za potrebnú. Prípady, keď lekár odmietol niekoho prijať za svojho pacienta, sú podľa neho zriedkavé.
Novotný si myslí, že lekár má v zásade o každého pacienta záujem, lebo ten „preňho znamená peniaze" v podobe takzvanej kapitačnej platby zo zdravotnej poisťovne. Ak by aj nemal, druhý lekár sa pacientovi poteší, mieni poslanec.
Chorého s akútnym stavom musí ošetriť každý lekár. Inak by totiž mohlo ísť o zanedbanie zdravotnej starostlivosti.
Je zrejmé, že lekár, v blízkosti ktorého býva viac ľudí náchylných na choroby, nemusí mať dosť času a energie na starostlivosť o niektorých iných klientov.
Čo bude, ak pacient namiesto lekára, ktorému sa načas upísal, navštívi svojho obvodného a ten mu založí zdravotnú kartu, však nie je jasné. Novotný sa pýta, či poisťovňa za pacienta zaplatí obom lekárom.
Obvody podľa zákona určí samosprávny kraj.
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári