Hoci si každý môže vybrať lekára podľa vlastnej vôle, niektorí lekári budú musieť ošetrovať aj ľudí, ktorí už jedného lekára majú.
BRATISLAVA. Od marca každý človek bude môcť chodiť k lekárovi, ku ktorému má najbližšie. Všeobecný lekár, gynekológ alebo zubár, v pôsobnosti ktorého bude jeho bydlisko, ho nemôže odmietnuť ani vtedy, ak by tým prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie.
Parlament obnovil takzvanú rajonizáciu v podobe zdravotných obvodov, keď prijal novelu zákona o zdravotnej starostlivosti. Prezident Ivan Gašparovič ju síce ešte nepodpísal, ale je nepravdepodobné, že by to neurobil.
„Obnovenie zdravotných obvodov predstavuje zábezpeku pre každého občana, že má trvalú istotu zabezpečenia zdravotnej starostlivosti," povedal minister Ivan Valentovič zo Smeru, ktorý novelu navrhol.
Vláda sa k tomu zaviazala v programovom vyhlásení. Najmä starší ľudia vraj doplácali na to, že praktický lekár v blízkosti ich bydliska, ktorého si vyhliadli, už bol preťažený, pritom oni potrebujú k lekárovi chodiť častejšie ako napríklad mladí.
Aj Peter Marko, vedecký sekretár Slovenskej spoločnosti všeobecného lekárstva, zmenu oceňuje a považuje za istotu pre pacienta. Hovorí, že „nepohodlní a problémoví pacienti" už nebudú blúdiť po zdravotníckych zariadeniach a hľadať lekára, ktorý by sa ich ujal.
Rajonizácia neznamená, že človek si nemôže vybrať všeobecného lekára, gynekológa alebo zubára mimo svojho obvodu. „Slobodná voľba lekára pacientom zostáva," hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Meniť lekára teda v marci netreba.
K špecialistovi iba s lístkom
Už od nového roka bude opäť platiť, že k takzvanému odbornému lekárovi človek môže ísť len základe odporúčania všeobecného lekára. Odporúčanie nebude potrebovať len 24 hodín po úraze alebo inej náhlej zmene zdravotného stavu.
Dnes platí, že k špecialistovi možno ísť aj priamo, teda bez „výmenného lístka". Po novom človeka, ktorý ho nemá, špecialista nemusí vyšetriť, ak mu nejde o život.
„V prípade opodstatnených akútnych stavov, samozrejme, pacient môže navštíviť priamo niektorého zo šesťtisíc špecialistov na Slovensku," pripomína Marko. Od nového opatrenia si sľubuje, že „sa zvýši tlak na lekárov prvého kontaktu k lepšiemu manažmentu pacientov".
Ministerstvo zmenu navrhlo preto, aby „nedochádzalo k zneužívaniu poskytovania zdravotnej starostlivosti u špecialistov". Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný z SDKÚ si však myslí, že zmena bude znamenať šikanovanie pacientov. Tvrdí, že podľa prijatej novely pacienti budú potrebovať odporúčanie praktického lekára aj na preventívne vyšetrenie, na ktoré majú zákonný nárok. „Výsledok bude jediný: človek, ktorý potrebuje ísť ku gastroenterológovi, si najprv posedí medzi pacientmi s chrípkou," povedal po schválení zákona.
Ku ktorému špecialistovi človek pôjde, bude naďalej v jeho plnej moci. „Pacient si môže špecialistu vybrať sám, veď je predsa zachovaná slobodná voľba lekára," povedala hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková.
„Ak je podľa obvodného lekára návšteva špecialistu potrebná, vypíše pacientovi odporúčanie, pričom toto môže adresovať tomu špecialistovi, ktorého si pacient vybral," hovorí Balázsiková. „Väčšinou sa však na výmenný lístok konkrétny lekár špecialista vôbec neuvádza."
Kto bude vypisovať lístky?
Špecialisti môžu zmenou získať. Ministerstvo dôvodí aj tým, že sa stávalo, že bežné ochorenie, ktoré by mohol vyliečiť praktický lekár, riešil špecialista. Všeobecným lekárom vypisovanie odporúčaní môže strpčiť život. Novotný si myslí, že zákon z nich urobí „vypisovateľov výmenných lístkov" alebo „to delegujú na svoju sestru". Pochybuje totiž, že by sa lekárovi chcelo celý deň písať: „Prosím o chirurgické vyšetrenie. Prosím o očné vyšetrenie. Prosím o urologické vyšetrenie. Prosím o kožné vyšetrenie".
Marko uznáva, že v ambulanciách všeobecných praktikov to nevyzerá dobre. Hovorí, že nedochádza ku generačnej výmene lekárov, ich vekový priemer je dnes 55 rokov, vzrastá byrokracia a administratíva. Povolanie všeobecného lekára stráca podľa neho na atraktivite aj pre nedostatok peňazí v odbore.
***
FAKTY
Kedy lekár nemusí prijať pacienta za svojho
n Základom právneho vzťahu medzi lekárom a človekom, ktorý môže byť jeho pacientom, je dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
n Lekár dohodu nemusí podpísať, ak
- by tým prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie,
- jeho vzťah k človeku, ktorému má poskytovať zdravotnú starostlivosť, nezaručuje objektívne hodnotenie jeho zdravotného stavu,
- umelému prerušeniu tehotenstva, sterilizácii alebo asistovanej reprodukcii, ktorú by musel poskytnúť, bráni jeho osobné presvedčenie.
n Aj keď lekár odmietne dohodu podpísať, človek, o ktorého ide, má právo na neodkladnú starostlivosť.
n Dohoda sa písomne uzatvára najmenej na šesť mesiacov.
n Slobodná voľba lekára sa v praxi prejavuje aj tak, že pacient môže odstúpiť od dohody aj bez uvedenia dôvodu, len to musí mať písomnú formu. Lekár od nej môže odstúpiť len vtedy, ak prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie, alebo jeho vzťah k človeku, o ktorého sa má starať, nezaručuje objektívne hodnotenie jeho zdravotného stavu.
* * *
Čo ak niekoho lekár za pacienta neprijme
n Ak lekár odmietne podpísať dohodu zo zákonných dôvodov, sú dve možnosti. Buď si nájsť iného lekára, alebo sa sťažovať.
n Človek, ktorý sa odmietnutím lekára cíti ukrivdený, sa môže obrátiť na príslušný samosprávny kraj. Ten potom na jeho podnet „preverí tieto skutočnosti a bezodkladne určí", ktorý lekár s ním uzatvorí dohodu. Ak zistí, že odmietnutie nebolo opodstatnené, môže určiť aj toho lekára, ktorý pacienta odmietol, a ten to musí rešpektovať.
n Pri výbere sa má uplatniť len jedna zásada: Lekár sa podľa možností určí tak, aby bol čo najmenej vzdialený od bydliska alebo pracoviska osoby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári