KOŠICE. Chýbajú pritom ľudia všetkých profesií. Mladí si neuvedomujú, že remeslo ich niekedy uživí oveľa lepšie, ako skončené gymnázium či vysoká škola.
"Na Slovensku je málo profesionálnych pokrývačov. Kým ich tu pôsobí 1900, v Chorvátsku ich majú päťtisíc. Záujem vzhľadom na stavebný boom je pritom obrovský," hovorí riaditeľ spoločnosti Bramac Marián Brezovský.
"Dá sa veľmi dobre zarobiť a uživiť rodinu. Mladí by sa nemali báť, je to síce ťažká a možno aj, vzhľadom na výšky, nebezpečná práca, ale na druhej strane veľmi slušne zaplatená," dodáva pokrývač Stanislav Čopák
Firmy hľadajú ľudí
Riaditeľka SOU stavebného na Kukučínovej ulici v Košiciach Katarína Bílá si myslí, že školy v minulosti zanedbali niektoré profesie.
"Bol tu stavebný útlm a školy sa mu prispôsobili. Odliv žiakov z učilíšť je realitou, v meste máme veľa gymnázií a obchodných akadémií, ktoré berú každého. Chodia k nám zamestnávatelia, pýtajú ľudí, no my ich nemáme. Napríklad odbor pokrývač sa tu neučil 40 rokov, lebo bývalý režim preferoval rovné strechy. Problémom ale je, že sa na učilištia dostávajú deti, ktoré sú v rámci základných škôl vedomostne na posledných miestach. V profesiách však už taktiež treba rozumieť novým technológiám, čo niektorí s nižším mentálnym potenciálom nezvládajú," vraví K. Bílá.
Chýbajú stavbári i strojári
O probléme veľmi dobre vedia aj na Krajskom školskom úrade v Košiciach. Prednosta Jozef Vook potvrdil, že čo sa týka záujmu žiakov, sú na tom najhoršie učilištia. "V učebných odboroch evidujeme malý záujem, hoci požiadavky sú obrovské. Dnes nám na učňovkách končí okolo 23 % žiakov, ideálne by bolo toto číslo zaokrúhliť minimálne na tridsať. Chýbajú kuchári, čašníci, ale aj poľnohospodári, stavebníci či strojári," vysvetľuje.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári