zastúpené spracovanie kovov a baníctvo, zlatníci, mečiari, kováči, výrobcovia lukov, ihlári, cinári, mediari, klinčiari, klampiari, panvičiari, minciari, ale aj zvonári. Práve posledným je venovaná Zvonárska ulica v Starom Meste.
KOŠICE. Názvy ulíc nevznikali náhodne. Na Zvonárskej boli kedysi kovolejárske dielne, ale kde presne, to dnes už nikto nevie. Vieme, že na tejto ulici a v jej okolí sa usadzovalo židovské spoločenstvo tradične spolu. V stredoveku Židia v meste nežili. Prvý, ktorý sa dostal za hradby priamo do mesta bol striebrotepec Jakub Burger v roku 1841. Potom nastalo sťahovanie košického geta z Rozhanoviec.
V rokoch 1842-1843 si zo sýpky prestavali prvú modlitebňu synagógu. Tento objekt už neexistuje. Na jeho mieste si postavili v rokoch 1871-1881 novú. Okolo nej si vybudovali školu, miesto útulku pre cestujúcich spoluveriacich, útulok pre núdznych a byt rabína učiteľa, poprípade úradovňu.
Všetky synagógy sú situované k Jeruzalemu, kde stál jediný chrám Židov. K vybaveniu patrí skriňa na zvitky tóry, stôl na čítanie, svietniky a lampy, ktoré sú skoro vždy z rýdzeho striebra.
Medzi vstupmi je umiestnená pamätná tabuľa s hebrejským nápisom na počesť umučeným a zavraždeným košickým Židom za druhej svetovej vojny. Do roku 1995 synagógu využívala Vedecká knižnica ako sklad kníh.
Ďalším objektom na tejto ulici je modlitebňa z roku 1900. Je to prízemný objekt. Uličná časť slúžila na bývanie, jeden priestor bol vyčlenený pre predajňu mäsa rituálne zabíjaných zvierat. Modlitebňa sa nepretržite využíva na svoj pôvodný účel. Pôvodne meštiansky dom z roku 1884 bol postavený po zbúraní mestských hradieb. V súčasnosti sa objekt na poschodí využíva pre kancelárie Židovskej náboženskej obce a v pristavanom priečnom krídle je ľudová "kóšer" kuchyňa. Okrem spomínaných objektov tu stáli ďalšie stvavby, ktoré boli asanované.
Zajtra sa zastavíme na Žižkovej ulici v mestskej časti Juh.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári