Gutenbergovi, otcovi "čierneho" umenia kníhtlače. Súčasťou expozície je i prezentácia starších tlačí z fondu STM.
KOŠICE. Z prezentovaných exponátov vyniká najmä kameňotlačiarenský lis, ktorý napriek tomu, že pochádza z 1. štvrtiny minulého storočia, plní dodnes plnohodnotne svoju funkciu. Konkrétne na Katedre výtvarnej výchovy na Prešovskej univerzite, kde je študentmi využívaný pri realizácii výtvarných prác.
Uvidíte lisy, rezačky i zošívačky
"Zbierkový fond prezentovaný na výstave v podstate zachytáva technologickú postupnosť tlačiarenskej výroby, od sádzacích strojov, cez tlačiarenské lisy až po rezačky, perforovacie stroje, zošívačky, ako aj menšie zariadenia používané v kníhviazačských dielňach. Zodpovedajú obdobiu a úrovni polygrafickej techniky prevažne v 1. polovici 20. storočia," vysvetlila Danica Jaremová, autorka výstavy.
Výstava ako hold vynálezcovi
K vystavenému súboru zbierkových predmetov prispeli Východoslovenské múzeum Košice, Východoslovenské tlačiarne, a. s., Košice a Letecká fakulta Technickej univerzity Košice. Vzdali tak hold vynálezcovi, ktorý pred vyše 500 rokmi svojím objavom v neuveriteľnej miere urýchlil všeobecný pokrok. Po dvadsať rokov trvajúcich pokusoch začal tlačiť bibliu, ktorá je dodnes najkrajšou tlačenou knihou na svete.
Výstava potrvá do 31. marca.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári