Vianočné tlačenice sa blížia, s nimi aj raj pre vreckárov
Obchody, hlavne super a hypermarkety už zažívajú predvianočný nápor zákazníkov. Nečudo, veď do sviatkov ostáva iba niečo vyše troch týždňov. Pri nákupoch si však treba dávať pozor, aby namiesto vysnených darčekov pre blízkych neostali len oči pre plač. Obdobie predvianočných nákupov je totiž rajom pre všetkých "dlhoprstých"...
Vreckári dobre vedia, že z množstva zákazníkov si ľahšie vyberú svoju obeť. Navyše majú v tomto období vyššiu šancu ukradnúť peňaženku s väčším obnosom peňazí. Metropola východu vreckárom praje, veď do začiatku novembra polícia v Košickom kraji zaznamenala 869 vreckových krádeží, z toho až 631 v Košiciach. Počas predvianočných nákupov ich počet prudko stúpa. Na čo si teda treba dávať pozor?
"Stačí sa prejsť po obchodnom dome a uvidíte rozostavené nákupné vozíky, v ktorých ležia kabelky, nákupné tašky, či peňaženky," povedala nám hovorkyňa KR PZ v Košiciach Jana Demjanovičová. "Majiteľ vozíka si vyberá tovar mnohokrát úplne inde, ako zanechal svoj vozík. Ženy, ktoré majú kabelky pri sebe, ich často majú otvorené. Muži stále neopúšťa zvyk nosiť peňaženku v zadnom vrecku nohavíc. Jedná sa, samozrejme, aj o mobilné telefóny. S ich bezpečným uložením si pri nákupe málokto robí starosť. Potom ostanú iba oči pre plač a nárek nad spôsobenou škodou. Šikovný vreckár vás dokáže okradnúť v niekoľkých sekundách a to tak, že samotnú krádež ani nestačíte postrehnúť."
Napriek neustálym varovaniam si mnoho kupujúcich riziko neuvedomuje alebo nepripúšťa. "V supermarketoch by si zákazníci nemali tašky vešať na košík. Spoliehajú sa na to, že im sa ´to´ stať nemôže. Proti ním však stoja profesionáli, ktorým postačí iba chvíľka a taška či peňaženka zmení majiteľa. Zlodej sa vyprázdnenej tašky či peňaženky rýchlo zbavuje alebo ju odovzdáva ďalším osobám. Ak páchateľ nie je prichytený priamo pri čine, je dokazovanie veľmi obtiažne. V mnohých prípadoch sú dokonca páchateľmi deti, ktoré ´pracujú´ s dospelými v jednej skupine a pri zadržaní sa ´nepoznajú´.
Aj keď sú ľudia nepoučiteľní a mnohí zlodejom ešte nechtiac nahrávajú, stačí dodržiavať určité pravidlá a riziko okradnutia je minimálne. Treba si uvedomiť, že vreckári väčšinou pracujú "tímovo". Jeden odvedie pozornosť obete, druhý ju okradne a korisť bleskurýchlo odovzdá tretiemu, ktorý zmizne z dohľadu. Asi najjednoduchšie je vyhnúť sa tlačenici, čo je však často pri tlačeniciach v obchodoch takmer nemožné.
"Pozor si treba dávať na kabelky prehodené cez plece. Treba si ich pevne držať na pleci a otvorom si ich otočiť k telu, prípadne pridŕžať rukou a pokiaľ má zips, treba ho zavrieť. Peniaze, doklady ani iné cenné veci neodkladajte voľne do tašky, páni by si nemali dávať peňaženky do zadného vrecka nohavíc. A počas skúšania odevov treba mať vždy svoje veci na očiach a nenechávať ich v kabínke ani vonku."
Oddelene treba mať odložené kľúče, doklady, či šeky. Pri platení kartou treba dávať pozor na to, aby tento úkon nikto zblízka nevidel, hlavne pri zadávaní PIN kódu. Hádam ani netreba zdôrazňovať, že PIN si netreba dávať ku karte, alebo si ho dokonca na ňu zapísať. Ak ku krádeži karty predsa len dôjde, čo najskôr ju treba dať zablokovať v banke. V nesposlednom rade sa nevypláca nechávať nákup, zvlášť zjavne drahý, na sedadle zaparkovaného auta. Ak ste už napríklad v supermarkete niečo nakúpili, tovar zamknite v kufri. A ak sa chcete do obchodu vrátiť, radšej nechajte v aute niekoho sedieť. Zlodeji, vyčkávajúci na parkoviskách, dokážu auto otvoriť za pár sekúnd..
bm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári