Smrek 150, borovica za 200 korún
O význame vianočného stromčeka, ktorý je symobolom Vianoc je asi zbytočné hovoriť. Mnohí, ktorí ho doma nemajú, akoby ani nemali sviatky. Do Vianoc chýbajú zhruba tri týždne a o kúpe stromčeka už začína uvažovať čoraz viac ľudí, ktorí pred umelým uprednostňujú "klasiku". Aká bude situácia tento rok?
Tradičným dodávateľom vianočných stromčekov na náš trh sú Mestské lesy (ML) Košice. "Každý rok ponúkame pred Vianocami približne tisíc stromčekov. Toto číslo už je overené rokmi," informoval nás riaditeľ ML Ing. Julian Tomaštík. Aká bude tohoročná ponuka a ceny? "Stromčeky budeme predávať od 15. do 22. decembra. Ceny sa oproti minulému roku nemenia. Smrek do dvoch metrov výšky bude stáť 150, borovica 200, čierna borovica a jedlička 250 korún. V ponuke bude najviac smrekov a borovíc. Výrub budeme robiť tesne rped predajom." Spomínaná čierna borovica sa do našich končín odstala pred vyše 100 rokmi z Blakánu. "Tam rastie v suchších oblastiach, preto znáša aj extrémne podmienky."
Majitelia umelých stromčekov argumentujú tým, že ich kúpili aj kvôli tomu, aby sa neničili lesy. V skutočnosti je to inak. "Vianočné stromčeky sa pestujú na plantážach - lesných škôlkach, alebo pod stožiarmi vysokého napätia, kde musia byť po čase aj tak vyrúbané." Na prvý pohľad sa tiež môže zdať, že stromčeky, ktoré sú urečné na vianočný trh si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Opak je však pravdou. "Sadia sa zvyčajne na menej bonitnej pôde, aby nemali za rok veľmi veľké prírastky. Keď sú menšie, stromček veľmi ´nevyhupne´, tzv. prasleny sú hustejšie a celkovo je stromček krajší. Napríklad borovica má na veľmi kvalitnej pôde prírastok aj meter za rok. Potom je už zo stromčeka ´metla´, lebo má tri prasleny na výšku tri metre."
Jedinou starosťou lesníkov je počas prvých dvoch rokov ochrana stromčekov pred burinou. Na niektorých miestach aj pred jeleňou i srnčou zverou, ktoré zvyknú obhrýzať mladé puky. Zaujímalo nás tiež, za aký čas vyrastie "hotový" vianočný stromček s výškou približne 1,5 až 2 metre. "Záleží to od typu dreviny. Najrýchlejšie rastie borovica, na predaj je vhodná už po piatich rokoch. Smrek dorastie do požadovanej výšky za šesť až sedem rokov. Najdlhšie rastie jedlička, ktorej to trvá sedem a viac rokov."
V posledných rokoch košický trh obohatili stromčeky, ktoré sa predávajú pri super- a hypermarketoch. Pochádzajú zväčša zo škandinávskych krajín. "Sú drahé, ale treba uznať, že pekné. Do požadovaného tvaru ich na plantážach tvarujú celý čas, kým rastú. Používajú sa aj rôzne chemikálie, takže je otázne, či sú to ešte prírodné stromčeky," mieni riaditeľ ML. Dôležité je vedieť aj to, ako stromček pred ozdobením správne uskladniť, aby potom ostal v plnej kráse počas celých sviatkov. "Určite ho netreba dať do suchej komory, alebo pivnice. Skôr na balkón. Vonku je chlad a vlhko, strom môže aj prirodzene dýchať. Smrek vydrží v byte zhruba dva týždne, borovica tri až štyri a jedlička ešte viac." Ak chcete predĺžiť životnosť stromčeka, je dobré, podobne ako u kvetov, rez po čase obnoviť o pár centimetrov vyššie. Samozrejme, výhodou je stojan na vodu.
Boris Macko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári