Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

S Dr. Klárou Hodničovou o starovekej indickej filozofii zdravého životaAjurvéda kladie dôraz na čistotu, ktorá uľahčuje komunikáciu s

S Dr. Klárou Hodničovou o starovekej indickej filozofii zdravého života

Ajurvéda kladie dôraz na čistotu, ktorá uľahčuje komunikáciu s druhými

Ajurvéda nazýva denný režim dinačárja a považuje ho z hľadiska prevencie chorôb za veľmi dôležitý. Zahŕňa v sebe osobnú hygienu a určité návyky, ktoré prispievajú k udržaniu psychosomatickej rovnováhy organizmu. Otec ajurvédy, Čarak, hovorí, že tak, ako sa dobrý občan stará o svoje mesto, dobrý vodič o svoje auto, tak sa múdry človek stará o svoje telo, aby sa vyhol chorobám. A práve na túto tému sme debatovali s Dr. Klárou Hodničovou, odborníčkou na ajurvédu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa klasikov ajurvédy sa má vstávať medzi pol piatou až piatou hodinou rannou, pretože v tom čase je v prírode najviac životnej energie. "Po prebudení by sa mal človek zhlboka nadýchať čerstvého vzduchu, len tak sa bude cítiť po celý deň čerstvý, plný sily a chuti do práce," radí Dr. Hodničová. "Druhou dôležitou rannou rutinou je vyprázdňovanie močového mechúra a čriev, vždy pred raňajkami. Na čistenie zubov a ďasien je vhodné použiť vetvičky určitých stromov s antiseptickými účinkami. Nie je dobré používať zubné pasty sladkej chuti, pretože nie sú zdravé. Prednosť by sme mali dávať bylinným zubným pastám horkej chuti," hovorí Klára Hodničová a zdôrazňuje, že po umývaní zubov by malo nasledovať čistenie jazyka, z ktorého stiahneme biely povlak, v ktorom sa sústreďujú toxické látky počas noci. Najvhodnejšie na tento úkon sú nástroje zo striebra, nerezovej ocele, ale dobre nám poslúži aj obrátená lyžička. V prípade horúčky, chrípky, čistenie jazyka a zubov vynecháme."

Skryť Vypnúť reklamu

Len málokto vie, aké vynikajúce účinky má nosový olej, pripravený z byliniek, ktorý sa užíva denne po dobu jedného týždňa. Prospieva pri stuhnutí krčnej chrbtice, ochrnutí tváre, migrénach, trasení hlavy a spomaľuje aj starnutie. Na kloktanie sa odporúča predovšetkým, sezamový olej, ktorý sa zriedi s prevarenou vodou. Kloktá sa dve - tri minúty a potom sa vypľuje. Kloktanie posilňuje žuvacie svaly, hlasivky a zlepšuje chuť do jedla, napomáha tiež pri prevencii zubného kazu a paradentóze.

"Súčasťou denného režimu by mala byť ajurvédska masáž, ktorá posilňuje telo, pomáha pri nespavosti, upokojuje, spomaľuje šedivenie vlasov, odstraňuje bolesti reumatického pôvodu. Stačí si dať na žinku pár kvapiek bylinného oleja a dôkladne si ňou premasírovať telo. Nie je to náročné na čas," zdôrazňuje odborníčka na ajurvédu." Zabúdať by sme nemali na mierne cvičenie, ktoré nielen organizmus posilní, ale dodá mu aj pocit ľahkosti a chuť do práce. Prepínanie pri cvičení môže mať negatívne účinky. Pri výbere cvikov je potrebné riadiť sa svojou telesnou konštitúciou a zdravotným stavom. Keď sme si dobre zacvičili, okúpeme sa alebo osprchujeme. V lete uprednostňujeme studenú vodu, inokedy mierne teplú. "Klasici ajurvédy odporúčajú používať teplú vodu od ramien dolu, zatiaľ čo na krk, tvár a hlavu studenú vodu. Kúpeľ a sprchovanie predlžuje život, dodáva energiu, odstraňuje pocit únavy. Do vane nikdy nevchádzame najedení."

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte pred raňajkami by sme si mali nájsť čas na meditovanie. Duchovné úkony smerujú k tomu, aby sme si uvedomili zákonitosti prírody a života a mohli s nimi v súlade žiť. Dvadsať až štyridsať minút odstráni fyzické a psychické ťažkosti. Naučiť správne meditovať môže iba odborník. Ajurvéda neodporúča raňajky, denne by sme mali konzumovať iba dve jedlá, a to obed a večeru. Dôraz kladie najmä na čistotu. Odev by sa mal meniť každý deň. Čistota dodáva nielen pocit sviežosti, ale zľahčuje aj komunikáciu s druhými. Vhodné je tiež nosenie drahých kovov a kameňov, zvyšujú inteligenciu, predlžujú život a zabraňujú vplyvu negatívnej energie na človeka.

"Obedovať by sa malo medzi pol jedenástou a pol jednou. Medzi jedlami by sa mala dodržať šesťhodinová prestávka. Kto ju nedodržiava, ľahko ochorie. Po obede by mal človek 15 až 30 minút odpočívať, nie však spať. Večera sa odporúča medzi pol siedmou a pol deviatou večer, nie po západe slnka. Má byť ľahko stráviteľná a nemal by sa jesť jogurt. Po večeri je vhodná kratšia prechádza. Dôležité je neponocovať. Spať by sme mali ísť medzi 22. až 23.30 hodinou. Ak trpíme nespavosťou, pomôže nám masáž chodidiel olejom. Uvedený režim nie je ťažké dodržiavať. Ak chceme žiť v harmónii sami so sebou, dôležité je konať vždy len dobro," povedala na záver stretnutia Klára Hodničová, ktorá je ochotná v ajurvéde poradiť každému, koho táto staroveká indická filozofia zdravého života oslovila.

Chcú pokračovať v tom, čo úplne nezvládli vo svojom minulom živote

Prečo sa duše stretávajú?

Ľudia sa mylne domnievajú, že vzťah medzi spriaznenými dušami musí byť vo všetkom úplne dokonalý. Keby to tak naozaj bolo, každý taký vzťah by vydržal večnosť.

Spriaznené duše sa stretávajú preto, aby pokračovali v tom, čo v minulom živote úplne nezvládli. Musíme si tiež uvedomiť, že život nemusí byť len ľahký, ani keď žijeme so spriaznenou dušou. Tieto vzťahy trvajú tak dlho, pokiaľ sú potrebné pre zvládnutie určitej životnej lekcie. Veľa vzťahov spriaznených duší trvá len krátko, pretože si dvaja ľudia skrížia cestu len preto, aby si vzájomne umožnili naučiť sa niečo konkrétne. Väčšinou pritom nejde o milostné vzťahy. Typickým príkladom je vzťah medzi učiteľmi a študentmi alebo medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

Všetko má svoj pôvod, aj keď mu možno hneď nerozumieme. Pokiaľ váš dokonalý vzťah skončil, nech už to bolo z akéhokoľvek dôvodu, môžete si byť istí, že to bolo k niečomu dobré. Nie všetky vzťahy spriaznených duší sú určené na celý život. Sú to vzťahy, ktoré slúžia k spoločnej práci na nejakej úlohe alebo na splácanie karmického dlhu. Akonáhle je úloha splnená, nie je dôvod, aby vzťah pokračoval. Preto, i keď dvaja ľudia ostanú naďalej priateľmi, každý bude kráčať svojou cestou.

Vrúcny a milujúci vzťah spriaznených duší je však väčšinou iný a mal by byť trvalý. Samozrejme, ani to nie je pravidlom. Existuje veľa možností, akými sa dá vzťah udržiavať. Najdôležitejšia je láska, preto vyjadrujte partnerovi svoju lásku rôznymi spôsobmi. Počúvať jeden druhého je ďalším životne dôležitým aspektom úspešného vzťahu. Problémy vznikajú vtedy, keď jeden hovorí a druhý nepočúva. Vzájomnú lásku si môžeme vyjadriť aj v modlitbách. Na to, aby ste sa modlili, nemusíte byť nábožensky založení. Modliť sa môže každý kdekoľvek a kedykoľvek.

V dlhodobých vzťahoch hrá veľkú rolu odpustenie. Keď sa cítime ukrivdení a zranení, sme schopní vybiť si zlosť na komkoľvek. Keď niekomu odpustíme, robíme dve dôležité veci. Vzdávame sa akejkoľvek negácie, ktorá sa v nás nahromadila a rozožiera nás ako ťažká choroba. Pocit slobody, ktorý sa dostaví po odpustení je ohromný.

Nikto z nás by sa v živote nemal uspokojiť s málom. To sa týka aj vzťahov. Premárnite väčšinu svojho života, pokiaľ to vzdáte a vezmete si niekoho, o kom viete, že nie je vašou spriaznenou dušou. Keď to urobíte, pripravíte sa prinajmenšom v tomto živote o príležitosť prežiť veľkú lásku a vášeň, ktorá existuje medzi dvoma ľuďmi, ktorí spolu strávili mnoho minulých životov. Ak nájdete svoju spriaznenú dušu, môžete byť celý život vášnivo zamilovaní.

Každé ráno požiadajme o pomoc a poďakujme za to, že žijeme

Dobro sídli v každom človeku

Keď sledujeme reakcie ľudí po celom svete, vidíme, že sa veľmi nelíšia. Mnohých ovláda strach a následná agresivita, dokonca zvrátené konanie vnímajú ako nevyhnutnosť. Deväťdesiatpäť percent ľudí je v duchovnej kóme. Znamená to, že sa nezaujímajú, čo sa deje so svetom. Zaoberajú sa len vlastnými myšlienkami a nepočúvajú svoj vnútorný hlas.

Bez ohľadu na to, či sú chudobní alebo bohatí, v ďalšom rozvoji ich brzdí vlastná chamtivosť a pýcha. Táto hrabivosť sa prejavuje aj tým, že chudobný trpí preto, že druhý má viac. Ľudí zaujíma, čo ich čaká, prečo sa im nedarí, prečo jeden má bohatstvoa oni nie, prečo sa niekomu v živote darí a im nie, prečo práve ich postihla choroba... Človek, ktorý ochorie, by mal predovšetkým počúvať svoj vnútorný hlas. Dozvedel by sa, prečo choroba prišla, prečo sa mu nedarí. Choroba je znamením, že je sám proti sebe i proti Jednote.

Ľudstvo žije v niečom, čomu samo nerozumie. Mnohí prijali hotové názory, dogmy iných, pretože to je pohodlnejšie ako vlastné rozmýšľanie. Človek, ktorý čokoľvek zažije, by sa mal zamyslieť, čím si to zaslúžil. Keď to nevie, môže aspoň porozmýšľať, čo mu to prinesie do budúcna. Keď človek vidí zlo, stačí, keď si ho uvedomí, nemusí sa k nemu pripojiť. Jednotlivci, ba i celé národy teraz prežívajú veľké skúšky. Nesmieme však pripustiť, aby do nášho srdca, kde sídli láska, prenikla zlosť a nenávisť. Nenávisť, pýcha, hrabivosť, zahaľujú všetko dobré, čo spôsobuje, že vo svojom okolí vidíme viac zla ako dobra.

Veľké množstvo ľudí sa už začína prebúdzať, sú však zmätení, ešte nedokážu počúvať svoj vnútorný hlas. Nevedia, kde dobro sídli, hľadajú ho okolo seba a neuvedomujú si, že sídli len v nich. Treba ho však posilňovať. Väčšina ľudí, žiaľ, neprosí o pomoc zhora, za nič neďakuje, všetko berie ako samozrejmosť. Preto každý deň ráno požiadajme o pomoc, vedenie, poďakujme za to, že žijeme, poprosme o ochranu. Je to rituál, ktorý v živote veľmi pomáha.

Hrany a ostré uhly vytvárajú okolo seba negatívnu energiu

Sterilné kuchyne stratili svoj pôvab

Kedysi kuchyne vypĺňali pec, medené hrnce a v oknách červené muškáty. Všetko spríjemňoval veselo blčiaci oheň pece či sporáka. Bolo to bezpečné miesto, kde sa denne schádzali všetci členovia rodiny. Dnešné sterilné kuchyne tento pôvab stratili. Ľudia však pochopili, že nestačí len uspokojiť svoj hlad, ale jedlo treba konzumovať v príjemnom prostredí, pri rozhovore s najbližšími. Nečudo, že ľudia začali svoje kuchyne meniť, veď vzhľad kuchyne má veľký vplyv na zdravie i to, ako sa cítime.

Nie je dôležitý štýl kuchyne, ale rozmiestnenie nábytku, náradie, farby, tvar a materiály, ktoré máme k dispozícii, To znamená, že všetko, čo vytvára príjemnú atmosféru, čo spôsobuje, že naša kuchyňa má dušu. Keďže z hľadiska feng šuej sú najdôležitejšie živly vládnuce v kuchyni voda, oheň, treba ich náležite dať do rovnováhy pridaním energie dreva. Osoba, ktorá varí, by mala vidieť celú miestnosť a všetkých ľudí, ktorí sú v kuchyni. Nemôže stáť chrbtom ku vchodu. Musí mať situáciu pod "kontrolou", byť uvoľnená, musí si byť istá, že ju nezaskočí náhly príchod kohosi nečakaného. Pec, sporák by nemali stáť pod oknom, pretože oživujúca energia bude unikať oknom von, namiesto toho, aby sa dostávala do jedla a k stravníkom.

Ak je výlevka umiestnená vedľa sporáka, najvhodnejšie je oddeliť ich drevenou skrinkou. V prípade, že to nie je možné, je vhodné dať medzi ne dosku na krájanie alebo zavesiť niekoľko varešiek Ak sa kuchyňa nachádza ďaleko od vchodových dverí, rodina bude často jedávať mimo domu. Keď kuchyňu vidieť hneď od prahu, varenie a jedenie sa môže stať obľúbenou záľubou obyvateľov domu či bytu. Ak hostia vstupujú do bytu či domu cez kuchyňu, návšteva sa iste skončí besedou pri bohato prestretom stole.

Moderné, monochrómové interiéry neprajú dobrej atmosfére domu. Studená biela, koža, kov, slovom to, čo preferujú prívrženci moderny, sa vôbec nehodí do systému piatich prvkov. Pre dobrú atmosféru pri jedení (trávení) sa odporúčajú jasné, pastelové farby. Najlepšie je jesť na pohodlnom, pokojnom mieste a bez náhlenia. Stôl by mal stáť ďaleko od dverí, prechodov a poličiek, z ktorých berieme potraviny. Vhodnejší je okrúhly alebo oválny stôl ako štvorcový či obdĺžnikový, drevený viac ako kovový či sklenený. Treba sa vyhýbať rôznym hranám a ostrým uhlom, ktoré vytvárajú negatívnu energiu, napríklad voľne visiacim nožom.

Stranu pripravila: Malva POKORNÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 650
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 815
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 164
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 983
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 229
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 587
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 704
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 696
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 569
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 9 435
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zomrel spišský diecézny biskup Štefan Sečka

Zdravotným problémom podľahol vo veku 67 rokov v nemocnici v Levoči.

Spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Na úrade dostali termín počas zákazu vychádzania. Prišli, hrozili im pokutou

Rezort vnútra zatvoril svoje pracoviská až v utorok.

Počas utorka pristúpilo ministerstvo k zatvoreniu svojich pracovísk pre verejnosť.

Šiesti poslanci košickej župy odchádzajú z poslaneckého klubu Smeru

Nemôžu vytvoriť svoj vlastný. Chcú zmenu rokovacieho poriadku.

Ján Jakubov bude zrejme predsedom nového poslaneckého klubu strany Hlas.

Kauza správkyne nebankovky SaS Slovensko sa možno vráti na začiatok

Krajský súd zrušil rozsudok okresného, ten bude pokračovať v dokazovaní.

Obžalovaná Kristína Rigová (vpravo) s advokátkou Helenou Knopovou na krajskom súde.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Zrozumiteľné prirovnanie

Matovič najskôr baláchal ľudí na testovanie tým, že to vyrieši celú koronu. Teraz má problém s vysvetlením pravdy.

Právnik a podnikateľ Zoroslav Kollár sa podľa sudcu Vladimíra Sklenku snažil ovplyvňovať rozhodnutia v rôznych kauzách.

Jankovská vyjednáva o podmienkach, za ktorých bude rozprávať

Dozorujúca prokurátorka má blízko k zadržanému Kováčikovi.

Moniku J. odvádzajú z pojednávacej miestnosti.

Koronavírus na Slovensku: Schválili obnovenie pandemických dávok (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 46 056. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 176 obetí.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas príchodu na rokovanie 47. schôdze vlády SR 28. októbra 2020 v Bratislave.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop