Dargovských hrdinov. Na tomto sídlisku ich možno nájsť asi najviac.
KOŠICE. Tento komunistický politický činiteľ sa narodil v roku 1901 v rakúskom meste Marchegg. Zupka bol popredný odborár, komunista, "verný syn komunistického režimu" a spoluzakladateľ komunistických ľudových milícií. Bol funkcionárom najvyšších štátnych odborárskych orgánov a medzinárodného odborového hnutia.
V rokoch 1949-1965 pôsobil ako podpredseda Svetovej odborovej federácie. Z jeho životopisných údajov sa dozvedáme, že v rokoch 1945-1965 bol členom jej generálnej rady. Bol nositeľom Radu SNP I. stupňa I. triedy, ktorý získal v roku 1945.
V tridsiatych rokoch minulého storočia navštevoval v Piešťanoch komunistickú rodinu Pobjeckých. Za manželku si zobral vdovu po Vojtechovi Pobjeckom. V dňoch 20. - 22. júla 1945 viedol v Bratislave a v Piešťanoch rokovania odborového hnutia.
Od roku 1966 žil v Piešťanoch s manželkou na dôchodku. Bývali na Nálepkovej ulici, kde bola pred dvadsiatimi rokmi nainštalovaná bronzová pamätná tabuľa. Odstránili ju v roku 1990 a je uložená v depozitári Balneologického múzea v Piešťanoch. Po Zupkovi bolo pomenované aj rekreačné zariadenie architekta Poničana, dnes zotavovňa Park na Nábreží Ivana Krasku. V Košiciach nesie stále jeho meno ulica.
Zupka zomrel v roku 1976 počas liečenia v kúpeľoch Mariánske Lázně a pochovaný je v Prahe.
Zajtra sa dozvieme viac o Zvonárskej ulici v Starom Meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári