nepodnikal, len vyberal vklady. Nevypovedali však veľmi presvedčivo.
KOŠICE. Po ôsmich mesiacoch sa jedná z posledných neuzatvorených nebankových káuz pohla z miesta. Súd vypočul svedkov, ktorí mali majiteľovi Dexterity Financial Jánovi P.(43) dosvedčiť, že sa snažil zhodnotiť vklady klientov podnikaním. Ich výpovede však nedopadli podľa predstáv obhajoby.
Podľa obžaloby Ján P. v rokoch 1996 až 1998 zväčša na základe zmlúv o tichom spoločenstve vybral peniaze od 106 ľudí. Sľuboval im až 45 percentné úroky. Prokuratúra však tvrdí, že vklady neinvestoval do reálneho podnikanie, ale ich len použil na vyplácanie výnosov a osobnú spotrebu. Mal sa tým dopustiť sprenevery so škodou skoro 14 miliónov korún.
Spoločník: Nepodnikali sme
Na Okresnom súde Košice I svedčil podnikateľ Ladislav Šima, s ktorým Ján P. v roku 1996 založil firmu. Zamýšľali cez ňu sprivatizovať vtedajší štátny podnik Staviva. Podľa jeho výpovede však firma v skutočnosti nevykonávala žiadnu činnosť. "Preto som ako konateľ podával nulové daňové priznania," hovoril.
Podľa obhajoby si mal tiež Šima od Dexterity Financial zobrať väčšiu pôžičku, ale nevrátil ju Ján P. sa totiž bráni aj tým, že jeho firma zkrachovala pre množstvo dlžníkov. Svedok priznal len pôžičku dvadsaťtisíc korún. Že má dlh väčší odmietol, hoci zmluva, ktorú podpísal, bola osvedčená notárom.
Biznis vraj zmarili iní
S ďalším podnikateľom Františkom Garaiom Ján P. koncom 90. rokov neúspešne rokoval o kúpe ložísk štrkopieskov pri Dunajskej Lužnej. Šéf nebanky tvrdí, že mal vtedy za sebou niekoľko silných investorov s dostatočným kapitálom. Garai si spomenul len na to, že záujemca nezložil v termíne peniaze a obchod stroskotal.
Majiteľ Dexterity Financial zase tvrdí, že jeho kupci z transakcie vycúvali, lebo sa niekoľkokrát menila dohodnutá cena. Vraj sa pokúšal získať aj lom v Čiernom Balogu. "Boli to lukratívne záležitosti. Ak by som to dotiahol do úspešného konca, nemal by som žiaden problém," povedal.
Od začiatku vyšetrovania sa Ján P. obhajuje, že medzi ním a klientmi bol čisto obchodno-právny vzťah. Tvrdí, že vklady tichých spoločníkov sa stali podľa zákona jeho vlastníctvom a preto ich nemohol spreneveriť. Keďže v podnikaní nedosiahol zisk, nemusel im vyplácať vložené peniaze ani výnosy.
Sľuboval nemožné
Znalci z ekonómie potvrdili, že takúto povinnosť nemal, lebo podľa účtovníctva bola nebanka v strate. Z jej dokladov tiež zistili, že poskytla pôžičky vo výške skoro 19 miliónov. Zároveň však upozornili, že sľubované výnosy boli nereálne.
O tom, pre aký trestný čin je možné Jána P. stíhať, nemala celkom jasno ani polícia. Pôvodne ho totiž obvinila z podvodu, neskôr bol skutok prekvalifikovaný na spreneveru.
Proces sa po piatich rokoch chýli k záveru. Vo februári by mali vypovedať poslední dvaja svedkovia.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári