Za odber elektrickej energie budú slovenské domácnosti v novom roku platiť viac, ako tento rok. Ale nie všetky.
BRATISLAVA. Cena elektrickej energie sa od januára budúceho roku zvýši. Napriek tomu by úprava maximálnych cien, o ktorej v piatok rozhodol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR nemala priniesť nárast cien pre všetky domácnosti.
Priemerné zvýšenie
Zvýšenie maximálnych cien elektriny o 2,86 percenta, o ktorom informoval minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, vypovedá o priemernom náraste cien elektrickej energie pre všetky účtované tarify a sadzby a pre celé Slovensko. Zvýšenie cien v priemere o 1,95 percenta regulačný úrad schválil pre Západoslovenskú energetiku (ZSE), 3,15 pre Východoslovenskú energetiku (VSE) a 3,84 percenta pre Stredoslovenskú energetiku (SSE). Ak by tento nárast dodávatelia elektriny premietli do všetkých sadzieb rovnako, štvorčlenná rodina, ktorá platí zálohovú faktúru 750 korún, by na západe Slovenska úpravou mohla prísť mesačne takmer o 15 korún, na východe skoro o 24 korún a na strednom Slovensku takmer o 29 korún. V ročnom vyjadrení (bez doplatkov) by platila oproti tomuto roku o 180 až 350 korún viac.
Distribučné spoločnosti však priemerné zvýšenie nepremietnu do všetkých sadzieb rovnako. V niektorých elektrina zdražie viac ako o dve či tri percentá, iných sa zvýšenie nemusí vôbec dotknúť.
Najvyužívanejšie sadzby
Pri odhadovaní toho, ako pocítia úpravu cien na účtoch domácnosti, si treba všimnúť, ako premietnu dodávatelia elektriny zvýšenie maximálnych cien do jednotlivých taríf a sadzieb.
Z údajov, ktoré zverejnila ZSE, vyplýva, že v sadzbe D1, ktorá platí pre odberné miesta s ročnou spotrebou do 1263 kWh, ako aj v sadbe D2 vhodnej pre domácnosti s vyšším odberom, by sa mesačná platba za odberné miesto meniť nemala, cena za elektrinu ako druhá zložka sadzieb by mala o niečo klesnúť. Ak v sadbe D1 tento rok odberateľ platil 5,50 Sk/kWh, od januára by mal platiť 4,62 Sk/kWh. V sadzbe D2 mu ZSE momentálne účtuje 3,94 Sk/kWh, v novom roku by to malo byť 3,06 Sk/kWh. Pod tieto dve sadzby spadá 81 percent domácností.
Odberateľov elektriny v najčastejšie využívaných sadzbách D1 a D2 by nárast cien nemal prekvapiť ani na strednom Slovensku. Ani v nich by sa nemala zvýšiť cena mesačnej platby sa odberné miesto. Cena elektriny v sadzbe D1 by mala klesnúť z 5,13 na 5,04 Sk/kWh a v sadzbe D2 z 3,54 na 3,46 Sk/kWh.
Trochu iný východ
Obyvateľstva východu Slovenska sa nárast cien dotkne aj v jednopásmových tarifách, v ktorých ZSE a SSE chcú cenu mierne znížiť. VSE v nich totiž ohlásila nárast o 3,3 percenta. V jednopásmovej sadzbe Štandard Mini sa mesačná platba za jedno odberné miesto zníži zo súčasných 35,70 na 34,51 koruny, cena za leketrinu ale stúpne z 5,36 na 5,55 Sk/kWh. V sadzbe Štandard Maxi cena za mesačnú platbu stúpne zo 177,31 na 179,69 koruny a cena elektriny ako druhej zložky sadby vzrasrtie do 4,05 na 4,20 Sk/kWh.
Väčšia záťaž
O čo menej by mala zaťažiť rodinný rozpočet úprava cien v najčastejšie využívaných sadzbách D1 a D2, s výnimkou východu, o to výraznejšie musia počítať s nárastom cien odberatelia v ostatných sadzbách. S výrazným zdražením musia počítať rodiny, ktoré využívajú elektrinu na priame výhrevné vykurovanie. Na strednom Slovensku, kde je takýchto odberateľov najviac, jej cena stúpne v priemere o 14,7 percenta, teda mesačne o stovky korún, na východe bude zvýšenie miernejšie, elektrina zdražie o 5,7 percenta.
Iné dôležité vplyvy
Predstavitelia distribučných spoločností ešte nevedeli povedať, či sa úprava cien premietne už do mesačných zálohových platieb na budúci rok. Vojtech Hollan z Energetického centra Bratislava sa domnieva, že sa prejaví. Výšku zálohovej platby však podľa neho ovplyvňuje najmä vývoj spotreby v predchádzajúcom období. „Ak teda majiteľ bytu pred rokom vymenil žiarovky za žiarivky alebo si kúpil novú úspornú chladničku, bude pravdepodobne platiť za elektrinu menej," dodáva.
DENISA ČIMOVÁ
Autor: Citlivé gólové naťahovačky
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári