úfnosť v pomoc práve tejto svätice a mučeníčky, ktorú popravil vlastný otec - zazlieval dcére kresťanské presvedčenie. Legenda vraví, že pred jeho prenasledovaním prechodne uchránila devu iba pre ňu otvorená zem. Barbora vraj dokáže čeliť i náhlym úmrtiam baníkov pod obávaným závalom. O patronát sa haviari delia i s delostrelcami, staviteľmi veží, kamenármi, zvonármi a jej ctiteľkami - dievčencami či zajatcami. Svätú Barboru prosia o pomoc i ľudia, ohrození ohňom či búrkou.
Jej meniny sú prvým významným decembrovým pranostickým termínom. Dedovia hovoria: Aké počasie na Barboru, také býva po celý advent až do Vianoc. Ľudia sú po generácie presvedčení i o platnosti pranostiky Svätá Barbora na ľade, Božie narodenie (25. 12.) na ľade. Dnešná oslávenkyňa prináša šance i pre ďalekosiahlejšie závery: Ak má Barborka bielu zásterku, budúci rok bude veľa trávy, Ak na Barboru vidíš na stromoch veľa srieňa, hojnosť ovocia očakávaj. Hoci deň jej menín zapadá do času ondrejskomikulášskeho oteplenia, čo je zrejme tohtoročný prípad, skúsenosti predkov radia: Po Baruši čiapku cez uši, vedia tiež, že zaútočí na zásoby paliva, pretože: Svätá Barbora ženie drevo zo dvora.
Barbora napriek tomu, že je neskorá jeseň, dostáva z kalendárových favoritiek vari najviac neobyčajných kytíc. Práve dnes je pre vydajachtivé slečny generáciami odskúšaná šanca zistiť, či sa do roka dostanú pod čepiec. Treba len dať do vody konáriky s čerešňovými púčikmi ak do Vianoc rozkvitnú, je najvyšší čas hotoviť sobáš.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári