Za desať mesiacov tohto roka eviduje polícia 2 581 krádeží vlámaní, čo je o 327 menej ako v tom istom období vlani.
KOŠICE. Z prečinu krádeže v súbehu s prečinom porušovania domovej slobody formou spolupáchateľstva obvinil vyšetrovateľ polície 22-ročného Mateja D. z Košíc. Ten ešte začiatkom septembra 2007 spolu s 19-ročným Lukášom M. z Košíc vypáčili balkónové dvere bytu na Bukoveckej ulici v Košiciach. Z bytu ukradli rôznu elektroniku, čím majiteľovi spôsobili celkovú škodu viac ako 160-tisíc Sk.
Škody desiatky miliónov
"Celkovo dosahujú škody spôsobené v tomto roku krádežami vlámaním výšku 158 miliónov korún," informovala nás Jana Demjanovičová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach. "Najvýraznejší výskyt tejto trestnej činnosti (1 029 prípadov - pozn. red.) evidujeme v územnej pôsobnosti OR PZ Košice. Medzi najčastejšie napádané objekty patria víkendové chaty, byty a rodinné domy. Nasledujú vlámania do obchodov, reštauračných zariadení, stánkov, bufetov. Ku krádežiam vlámaním do bytov dochádza najmä v dopoludňajších hodinách, keď sú ľudia v práci, škole, na nákupoch, na ošetreniach v zdravotníckych zariadeniach, či na úradoch. Medzi najčastejšie spôsoby vlámania do bytu patrí vypáčenie vchodových dverí v oblasti zámky, rozlomenie cylindrickej vložky zámky a rozbitie skla balkónových dverí."
Páchateľmi nezamestnaní
Vlámania do rodinných domov sú páchané v nočných hodinách, keď zlodeji vedia o dlhšej neprítomnosti obyvateľov domu. Z dôvodu dovolenky, služobnej cesty alebo hospitalizácie. Do domov sa zlodeji dostávajú po vytlačení alebo rozbití okien na garážach, pivniciach, balkónových dverách, vypáčením vchodových dverí. Predmetom záujmu dlhoprstých sú predovšetkým peniaze, šperky a iné cennosti (zlato, umelecké predmety, mobily, spotrebná elektronika, elektrické ručné pracovné náradie - pozn. red.), ktoré sa dajú rýchlo predať.
"Vzhľadom na skladbu páchateľov krádeží vlámaním možno konštatovať, že vo všetkých regiónoch Košického kraja ide o takzvanú "sociálnu kriminalitu", lebo až v 61,6 % stíhaných páchateľov je z radov nezamestnaných. U väčšiny prípadov (71,6 %) ide o prvopáchateľov, pričom 45,3 % stíhaných je mládež vo veku od 6 do 18 rokov. Pochádzajú prevažne zo sociálne slabších rodín," dodala J. Demjanovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári