roku), aby nás potom rozžiaril radosťou slnovratu a vytúžených Vianoc.
Počasie posledného mesiaca v roku má viacero tvárí - naši predkovia zaznamenali niekoľko typických období. Prvým je ondrejsko-mikulášske oteplenie. Vyskytuje sa s pravdepodobnosťou až 70 % a občas ho doplňujú neskorojesenné mikulášske dažde. Zahrnuje i meniny Barboriek, a tak sa napríklad hovorieva: Svätá Barbora nosí blato do dvora. Svätá Barbora nosí vodu a svätý Mikuláš splachuje brehy. Svätý Mikuláš daždivý, ešte sa zime protiví - vraví iná pranostika. Ibaže, jeho vzdor dlho nevydrží, keďže v starých kalendároch bývalo 21. 12. Tomáša a to nadchádzala obávaná zima svätého Tomáša. Starootcovské múdrosti varujú: Na svätého Tomáša zima je už tu naša. A hoci neraz nesie zimný slnovrat, vhodná býva rada: Prišiel svätý Toma, najlepšie je doma. Ešte dobre, že naň zvykne zaútočiť vianočný odmäk. Prichádza s pravdepodobnosťou okolo 70 %, čo dokumentuje výstižná česká pranostika: Na Adama a Evu očekávej oblevu. Alebo iná, ktorá sa vzťahuje k 26. 12.: Svätý Štefan kone brodí.
Odmäková idylka decembra však býva neraz krátko po Vianociach zatrhnutá nemilosrdnou inváziou novoročnej zimy: Ak je na Boží hod vianočný (25. 12.) blato, veľmi skoro zmizne. A dávna výstraha: Cez Vianoce hoj, po Vianociach joj.
Prelomové obdobie jesene a zimy však prináša dosť príležitostí overiť si tieto decembrové skúsenosti vývojom počasia na Barboru, Mikuláša, Luciu, Tomáša a cez Vianoce, ktoré otvárajú šance i na ďalekosiahlejšie predpovede.
(eb)
Autor: Sobota, nedeľa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári