hranicami mesta.
KOŠICE. Zámočníctvo ako kovospracujúce remeslo vzniklo už v stredoveku, keď sa oddelilo od kováčstva. Zámočníci vyrábali zámky a kľúče, spúšťacie mechanizmy do pušiek, hodiny a podobne. Postupne sa puškárstvo, hodinárstvo, ostrohárstvo vyčlenilo. Uhorskí zámočníci boli vlastne ostrohármi. Najstarší cech vznikol v roku 1461 v Košiciach. Neskôr vznikali ďalšie. V Bratislave až v 16. storočí.
Zámočníci vyrábali väčšinou pre miestny trh. Košický cech zámočníkov združoval mečiarov a panciernikov, pričom zámočníci vykonávali aj ostrohárske remeslo, špecializovali sa tiež na výrobu zubadiel pre jazdecké a ťažné kone a okúvali aj čižmy. Časom sa časť zámočníkov špecializovala len na výrobu ostrôh.
Košickí zámočníci - ostrohári boli známi široko-ďaleko a ich ostrohy mali svoje charakteristické znaky. Väčší počet aj s kľúčmi našiel v Krásnej počas archeologického výskumu lokality stredovekého zaniknutého benediktínskeho kláštora Dr. Belo Polla. Práve podľa remeselníckeho rukopisu ich odborníci identifikovali ako výrobky, vykované košickými remeselníkmi. Najstaršie krásňanské ostrohy pochádzajú z 12., ďalšie z 15. - 17. storočia.
Zakladanie remeselníckych spolkov v stredoveku možno chápať ako prirodzený spôsob ochrany trhu pred dovozom tovarov z iných miest či krajín. Medzi majstrami vznikal i konkurenčný boj a bolo nutné tovaru dodať značku kvality.
Cechy sa vyznačovali pomerne presnou organizačnou štruktúrou, ktorú zabezpečovali artikuly, čiže vnútorný poriadok. V tejto listine boli obsiahnuté práva a povinnosti členov, ich vzájomný pomer, určovali platby a pokuty. Artikuly boli písané na pergamene alebo v honosných väzbách s veľkými pečaťami.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Zborovjanova ulica v Barci.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári