pierku je zavŕšením trilógie autora a režiséra Ádáma Bádina. Známy biblický príbeh dostane v priestoroch Bábkového divadla (BD) nový šat a navodí atmosféru blížiacich sa sviatkov pokoja.
KOŠICE. V novom predstavení diváci znovu objavia pôvodný betlehemský príbeh aktualizovaný do prostredia súčasných Košíc. Jeho pôvab dotvára hudba Milana Rendoša a pestré scénické riešenie Szilárda Borárosa. Zaujmú i elektronické hračky inšpirované mechanickými betlehémami v kostoloch.
Príbeh je situovaný do súčasnosti
"Dej situujeme do súčasnosti, aby sme dnešným deťom lepšie priblížili príbeh spred 3000 rokov. Odohráva sa v postmodernom svete metropoly východu, v centre železiarenského priemyslu. Pomocou ľudového folklóru a praktík ľudového divadla som sa snažil nájsť spôsob, ako príbeh zahrať, aby bol uveriteľný," vysvetľuje režisér, ktorý zároveň naznačuje podstatu svojho snaženia: "Deťom chcem priblížiť, že aj v dnešných Košiciach, kdekoľvek v neútulnom prostredí, sa môže narodiť Syn Boží, ako sa to stalo pred rokmi v maštali."
Chce vyvolať diskusiu
Do pôvodného príbehu Á. Bádin nezasahoval. Akurát našiel vďaka ľudovému folklóru množstvo zaujímavých nových momentov. "Keby som to však urobil v úplne tradičnej podobe, deti by prišli, pozreli si to a nijako by ich to nezasiahlo. Takto im je všetko odrazu blízke a začnú o tom s rodičmi diskutovať."
Divák uvidí butiky i taxíky
Detský divák sa počas sledovania hry stretne s množstvom súčasných zaujímavých postáv. "Hľadali sme také priestory, ktoré sú detskému divákovi známe. Od hypermarketov cez butiky, diskotéky či taxíky." V hre sa objavujú aj reálne zvuky nahrané z priameho prostredia Košíc a zachovaný je prvok multietničnosti. "Použili sme reč divadelnej paraboly, preto si vlastne robíme srandu z každého. Nemali by sa uraziť ani Židia, ani kresťania, ani Rómovia, bezdomovci či alkoholici," dodáva na záver riaditeľka BD Katarína Hegedüsová.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári