Korzár logo Korzár Košice

O peniazoch, ktoré poručíme Bohu

Ľudí odrádza od politiky aj to, že jej prestávajú rozumieť. Najlepším príkladom sú štátne rozpočty, z ktorých ten najnovší 2008 - práve prišiel do

parlamentu.

Neprehľadnosť, abstrakcia a odcudzenosť verejných peňazí je počiatkom (s malým p) obrovského paradoxu modernej demokracie: Kým občan ako zákazník v obchode vie stráviť i hodiny rozmýšľaním, či na to alebo ono dá sto korún, ako daňový poplatník je ten istý občan ľahostajný k nekonečne väčším peniazom, ktoré mu štát vezme. Suma, ktorá ročne prejde verejným sektorom, je naozaj závratná: Za rok 2008 by to malo byť zhruba 144 tisíc korún na hlavu. Krát päť miliónov (obyvateľov) je to 721 miliárd, čo je tisíckrát 721 miliónov, alebo miliónkrát 721 tisíc. To sú výdavky celej verejnej správy, ak ich parlament napokon schváli. Rozpočet štátu (centrálnej vlády) je z toho asi polovica. Teda 380 miliárd vo výdavkoch a 348 na príjmoch. Točí sa vám hlava?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Odhoďte všetku nádej

Získať predstavu, ako sa tieto nepredstaviteľné peniaze rozdeľujú, sa dá na internete na stránke www.finance.gov.sk. Samozrejme, len najhrubšiu, lebo bez hlbšej orientácie v politike a ekonomike je márna všetka snaha. Ako tak zrozumiteľné je ešte členenie rozpočtu na kapitoly, ktoré idú po rezortoch, a ďalej pokrývajú inštitúcie napr. Kancelária prezidenta, NR SR, kvantum úradov, až po najväčšiu záhadu (s najväčším balíkom) Všeobecná pokladničná správa. Tu je skryté napr. splácanie štátneho dlhu, ale aj machinácie typu rezerva vlády či jej predsedu. Nie je to pre radového smrteľníka, čo je aj skytý zámer: Odhoďte všetku nádej, ktorí hľadáte stopu. Základné otázky nad rámec toho, čo vytrúbia politici na tlačovkách, nekladú ani špecializovaní novinári. A nezaznievajú ani z mimovládneho sektora. Postreh predstaviteľky Transparency International, že "nedokázali vybudovať dostatočne objektívny a transparentný proces rozdeľovania peňazí, ktoré si ponechali pod kontrolou", sa týka "len" dotačných tokov, má však najširšiu platnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vydarená rodinka

Väčšine verejnosti kľúčové slová ako deficit, inflácia, rast HDP a pod nič nehovoria. V princípe je však rozpočet štátu totožný s princípom rozpočtu akejkoľvek firmy či rodiny. . Teda súvaha príjmov a výdavkov, ktorých kladné či záporné saldo dáva schodok alebo prebytok. A teraz si predstavte rodinu, napríklad štvorčlennú, ktorá chodí každý rok na zahraničnú dovolenku, spláca hypotéku na byt a dva spotrebné úvery k tomu, pred blokom im stojí veľké auto, podporuje nezamestnaného syna a vreckové každý mesiac berie i študujúca dcéra. Keďže žena si práve kúpila norkový kožuch a muž motorku, pôžičku si vzali už aj od suseda a jedného nebankového subjektu (lebo banka nedala, keďže meškajú so splátkami). A včera sa práve rozhodli, že musia prestavať a zariadiť nanovo obývačku, lebo je už nemoderná.. Čo na to poviete? Že sú blázni? Presne tak sa správa Slovenská republika.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku štátu politici prijímajú jeden schodkový rozpočet za druhým. Čiže míňajú viac, ako "zarobia". Tých 32 miliárd deficitu, ktoré navrhuje Počiatek na rok 2008, pritom prezentuje vláda ako vynikajúce zníženie na 2,3% HDP, hoci Ivan Mikloš sa domnieva, že "pri takom ekonomickom raste by deficit dokázal znížiť aj Pinocchio". Autor tohto textu spomínal v tejto súvislosti ľadového medveďa, avšak i umiernenejší ekonómovia zborovo súhlasia, že "pri takmer 10-percentnom raste zostaviť rozpočet s takýmto schodkom nie je problém". (Jaroslav Pilát, MESA 10). Spokojnosť Fica s Počiatkom tkvie vo fakte, že neprekročenie úrovne 3 percent HDP znamená splnenie kľúčového kritéria pre euro.

Princíp zotrvačnosti

Alfou a omegou rozpočtovej debaty by teda mala byť otázka, ktorú nikto nekladie: Kedy chce "slovenská rodina" vykročiť z dlhovej pasce, ak práve teraz "premárni šancu využitia superdobrých časov v ekonomike" (Ján Tóth, analytik ING). "Superdobré" znamená 9-percentné rasty ročne, čiže "rodina" zarába ako nikdy predtým nie. Avšak namiesto toho, aby splatila starú obývačku, poslala syna pracovať a motorku odložila, požičiava si ďalej, pričom sama seba klame ilúziou, že o nejaké tri roky (záväzky z konvergenčného programu pre euro) nejakí iní politici, zvolení v ďalších voľbách, už dlhy vyrábať nebudú (teda znížia deficit na 0,8 percenta v r. 2010). Stopercentnú istotu, že rast a daňové príjmy sa spomalia, pričom nároky, ktoré zakladajú dnes, zostanú a vytvoria obrovský tlak v budúcnosti, si vôbec nepripúšťajú. Na rozdiel do každej normálnej rodiny.

Treba pritom vedieť, že tak (od oka) asi 85 až 90 percent výdavkov patrí do kolonky tzv. mandatórnych. Sú to dávky, dotácie, platy, príspevky, valorizácie (a pod.), ktoré vznikajú prijímaním zákonov v priebehu roka, takže rozpočet ich automaticky "zhltne" ako písmo božie. Nedá sa nič robiť, zo zákona sú "večné". To, čo Fico, Mečiar a Slota vyhlasovali za "priority", o "ktorých sme našli riešenie, čo vyhovuje všetkým trom stranám" (Smokovec, hotel Kamzík), sú posledné zvyšky (konkrétne 7 miliárd), čo zostali po úradníkoch ministerstva financií nerozdelené. Určujúci princíp, ktorý roztáča miliardy (nielen na Slovensku), je zotrvačnosť inštitúcií, potrieb a záväzkov, čo boli založené v minulosti a tvoria súčasť nezrušiteľných výsad tej-ktorej lobistickej či štátno-cudzopasníckej skupiny. Rozhodujúcu časť rozpočtu si politici len obzerajú, zostavuje ho byrokracia.

Tvorme dlhy programovo!

V "lepšej spoločnosti" (teda mimo koalície) je po novom politicky nekorektné obviňovať celý rozpočet z neprehľadnosti. Traduje sa totiž, že Miklošova reforma verejných financií, pod ktorou sa rozumie štátna pokladnica (všetky inštitúcie na jednom účte v NBS) a programové rozpočtovanie, veci údajne spriehľadnila. Figu borovú. Zapochyboval napr. aj inštitút INEKO, ktorý pred časom zverejnil akýsi monitor programov, ktoré rezorty predložili.. Je impozantný. Napr. v zdravotníctve je, okrem iného, cieľom "zvýšiť kvalitu pri príprave výučby laickej verejnosti pri poskytovaní prvej pomoci o 5 percent oproti roku 2006". Excelentné. Alebo školstvo: "Vydať metodické príručky v oblasti uplatňovania školského mliečneho programu v praxi s cieľom zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov detí a žiakov". Úchvatné. Toto je iba nepatrný zlomok nezmyslov, o ktorých aj slušné a konformné INEKO súdi, že ide o "množstvo cieľov, ktoré neumožňujú transparentnú kontrolu prerozdeľovaných prostriedkov". Iste, užitočnejšie by však bolo, keby skôr, než začnú skúmať možnosti kontroly, sa slovenskí analytici pýtali na samotný zmysel jednotlivých úloh. Tou hlavnou, rámcovou a nadradenou, je hlboký audit všetkých nárokov a adries, na ktoré výdavky odchádzajú. A potom škrty. Nie korún, ale celých kapitol. Ako však učí skúsenosť demokracií s dlhšou tradíciou, bez poriadnej krízy, ktorá otrasie spoločnosťou, sa veci nepohnú. A ak sa pohnú, tak len kozmeticky, po ďalšiu krízu.

Výrok klasika, že "o peniaze ide vždy až v prvom rade", vraj patrí medzi múdrosti, ktoré nepoznajú výnimku. Vzťah ľudí k peniazom, ktoré poručia "cisárovi", ukazuje, že výnimka je skoro väčšia ako pravidlo.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  3. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  4. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  5. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  1. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  2. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  3. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  4. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 14 337
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 5 693
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 3 992
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 470
  5. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 095
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 304
  7. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 177
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 010
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Jozef Maťaše: Ako dobre bolo za socializmu!
  3. Jaroslav Liptak: Fico nie je Slovensko: Prečo premiér blokuje sankcie, ktoré sme ako krajina nikdy neodmietli
  4. Michal Porubän: Kamoši s RuZZkým režimom na Slovensku - Matúš Zataj Rusko
  5. Martin Fronk: Kráľ maďarského pera zo Sklabinej: Kálmán Mikszáth, na ktorého sme doma skoro zabudli
  6. Zuzana Valachovičová: David Nicholls – Tu a teraz
  7. Irena Šimuneková: Liptov – Važec a Važecká jaskyňa
  8. Radovan Čipka: Nemoderne, nedemokraticky, nekresťansky, ale aspoň s Ficom
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 617
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 438
  3. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 148
  4. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 285
  5. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 146
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 074
  7. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 569
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 534
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  3. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  4. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  5. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  6. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  7. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  8. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Jozef Maťaše: Ako dobre bolo za socializmu!
  3. Jaroslav Liptak: Fico nie je Slovensko: Prečo premiér blokuje sankcie, ktoré sme ako krajina nikdy neodmietli
  4. Michal Porubän: Kamoši s RuZZkým režimom na Slovensku - Matúš Zataj Rusko
  5. Martin Fronk: Kráľ maďarského pera zo Sklabinej: Kálmán Mikszáth, na ktorého sme doma skoro zabudli
  6. Zuzana Valachovičová: David Nicholls – Tu a teraz
  7. Irena Šimuneková: Liptov – Važec a Važecká jaskyňa
  8. Radovan Čipka: Nemoderne, nedemokraticky, nekresťansky, ale aspoň s Ficom
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 617
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 438
  3. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 148
  4. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 285
  5. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 146
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 074
  7. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 569
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 534
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  3. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  4. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  5. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  6. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  7. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  8. Věra Tepličková: Vážený pán premiér

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu