Viceprimátor M. Vargovčák navrhuje zaviesť nulovú daň za chov psov
Chov psov v meste má svoje úskalia. Aj "psíčkari" v Košiciach by o tom vedeli dlho rozprávať. Venčenie pri panelákoch či v centre mesta neraz vyvoláva podráždené reakcie okoloidúcich. Hlavne kvôli exkrementom, ktoré potom "zdobia" verejné priestranstvá. Objektívne ale treba povedať, že v metropole východu nie je venčenie psov ani odpratávanie exkrementov celkom doriešené.
Námestník primátora Marek Vargovčák navrhuje dosť radikálne riešenie - úplne zrušiť poplatky za psov. Dôvod? "Zatiaľ sa pre majiteľov psov veľa nerobí," tvrdí. "Pritom za psov väčšina z nich platí dane. Tento problém je najvypuklejší hlavne v tých častiach mesta, kde sú sídliská. Často sa stretávam s občanmi, mnoho z nich chová psy a sťažujú sa na výšku daní. Mne sa zdá absurdné, že sa platí daň za psy, ale za mačky, či iné zvieratá chované v bytoch a domoch na území mesta už nie. Je to problém, ktorý už treba konečne riešiť."
Pre úplnosť treba dodať, že podľa VZN mesta Košice č. 70 z roku 2005 o miestnych daniach je daň za psa chovaného v bytovom dome 1 200 Sk, dôchodcovia nad 70 rokov zaplatia ročne za psa 900 Sk a občania s preukazom ZŤP a ZŤP - sprievodca 600 Sk. V rodinných domoch zaplatia 300, nad 70 rokov 200 a ZŤP 100 Sk.
Pravdou je, že smetné nádoby, určené výlučne na psie exkrementy, v meste nie sú. Prípadne niekde boli, no už sa vytratili. V niektorých mestských častiach sú určené venčoviská, lenže ťažko zakázať psovi, aby nevykonal potrebu práve cestou na venčovisko. Za dane, ktoré majitelia psov mestu platia, dostávajú ako protihodnotu naozaj málo. "Napríklad v Trenčíne, ktorý je krajským mestom, neplatia za psy žiadne dane," tvrdí M. Vargovčák. "A predsa tam funguje dobre zavedený systém pre ´psíčkarov´. V Košiciach by mohli byť dane za psov buď nulové alebo symbolické. Ak by systém fungoval tak, ako v Trenčíne a napriek tomu by majiteľ psa exkrementy neodpratal, nasledovali by sankcie,"
Viceprimátorova iniciatíva je hlavne z pohľadu chovateľov psov správna, ale dôležité je, či neostane len pri vyhláseniach a jeho iniciatíva skončí v rovine úvah. "Dnes zasadne komisia, ktorá sa bude týmto problémom zaoberať. Mali by sa zohľadniť aj pripomienky odbornej a laickej verejnosti. Na jar chcem predložiť na zasadnutie mestského zastupiteľstva konkrétne návrhy na zlepšenie situácie," povedal M. Vargovčák.
A ako vníma "psíčkársky" problém vedenie mesta? "Je to jeden z problémov, ktoré treba riešiť," priznala hovorkyňa magistrátu Jana Geročová. "Veď v roku 2006 bolo oficiálne na území mesta evidovaných 8 414 psov, do novembra tohto roku 8 584. Ale k riešeniu treba pristupovať koncepčne. Podľa zákona sa daň za psa musí platiť. Nedá sa zrušiť, môže sa akurát znížiť."
Výšku dane zatiaľ stanovuje spomínané VZN schválené mestským zastupiteľstvom. Trochu absurdné je, že za psa musia platiť ročne 600 Sk aj občania s preukazom ZŤP. Napríklad i nevidiaci, pre ktorých pes určite nie je luxusom, ale neoceniteľným a nevyhnutným pomocníkom.
V súvislosti s daňami nás zaujímalo, koľko sa vlani vybralo na daniach za psy a na aké účely tieto prostriedky išli. "Suma z daní za psy predstavovala 5,7 milióna Sk. Tieto peniaze išli do mestského rozpočtu a boli použité na údržbu čistoty chodníkov, ktorú zabezpečuje Správa mestskej zelene," dodala hovorkyňa.
Aj keď v najbližších týždňoch "psíčkarsky" problém vyriešený nebude, ostáva len dúfať, že v budúcom roku sa ľady pohnú. Či už úpravou daní alebo zlepšením možností na hygienickejšie venčenie psov. Zriadením ďalších venčovísk, prípadne ich dovybavením zbernými nádobami.
Boris MACKO
Autor: Matka týrala vlastného syna
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári