Záborského ulica v mestskej časti Sever je venovaná prozaikovi, básnikovi a dramatikovi Jonášovi Záborskému (1812-1876). Bol tiež historikom,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
publicistom, kňazom, literárnym kritikom a teoretikom.
KOŠICE. Narodil sa v zemianskej rodine. Vyštudoval teológiu na evanjelickej akadémii v Prešove, krátko bol kaplánom v Pozdišovciach. Odtiaľ odišiel študovať do Halle. Po príchode z cudziny sa stal farárom v Rankovciach. Pod tlakom existenčnej a ideovej krízy konvertoval na katolicizmus. Stal sa kaplánom na nemeckej fare v Košiciach. Bol zástancom češtiny. Krátko pôsobil ako profesor na právnickej akadémii v Košiciach. V roku 1850 sa stal redaktorom provládnych Slovenských novín. Odišiel kvôli problémom s cenzúrou. Potom sa stal farárom v Župčanoch, kde pôsobil až do smrti.
Ako básnik začal svoju tvorbu ódami, dumami, hrdinskými listami, epigramami s vlasteneckou tematikou. Jeho tvorba obsahuje veľa archaických čŕt. Záborský sa dostal do sporu so Štúrom a jeho kodifikáciou spisovnej slovenčiny a odmietol aj jeho program ako nerealistický. Napokon prijal novú podobu slovenčiny.
Základom jeho dramatických diel sú tragické dôsledky zrady, bratovraždy a vierolomnosti, ktoré vyvolávajú večný kolobeh pomsty. Ťažisko tvorby je v parodistickej grotesknej próze. Zostal nekompromisným analytikom, komentátorom a kritikom romantických ilúzií o živote.
Básnická zbierka Žehry, Básně a dvě řeči nesie viaceré klasicistické prvky. Romantici dielo striktne odmietli a Záborský sa na istý čas tvorivo odmlčal. Potom začal písať po slovensky, predovšetkým prózu a drámu, menej poéziu. V rukopisnej podobe zostalo jeho najväčšie veršované dielo Vstúpenie Krista do Raja. Je autorom satirických próz Panslavistický farár, Faustiáda, Chruňo a Mandragora, Pompězňa, didaktických humoresiek Dva dni v Chujave, historických poviedok Blud Svätoplukova zrada a drámy Lžedimitrijády. To je len zlomok z jeho tvorby. Napísal rozsiahlu historickú prácu Dejiny uhorského kráľovstva od počiatku do časov Žigmundových.