INGRID TIMKOVÁ, ingrid.timkovakorzar.sk
JEDNA Z NICH HROZÍ MEDZINÁRODNOU BLAMÁŽOU
O ťažbu drahokamu opál, ktorý je vyhradeným nerastom patriacim štátu, sa rozpútal ostrý boj. Dve firmy sa sporia o opálové bane na Dubníku v katastri obce Červenica (okres Prešov), ktoré sú jediné svojho druhu na Slovensku a ako prvé na svete ťažili spomínaný drahokam.
DUBNÍK. Konateľ spoločností Opálové bane a brusiarne (OBB) Prešov Ivan Kopor tvrdí, že jeho firma je držiteľom dobývacieho priestoru Červenica. Firma Opálové bane Dubník (OBD) zas má povolenie na zabezpečenie banských diel a úpravu náučných chodníkov.
Kopor: Ťažia neoprávnene
Ivan Kopor tvrdí, že má právo na spomínanom území pracovať na pláne prípravy dobývky tak, aby mohol začať po skončení plánu s ťažbou opálu. Tú musí začať do troch rokov, inak jeho povolenie stratí platnosť. Tak sa to stalo aj v minulosti. Preto zmenil názov firmy a opäť požiadal o povolenie na dobývací priestor, čo sa mu aj podarilo. No ako dodáva, na pláne prípravy dobývky pracovať znova nemôže. "Momentálne je situácia opäť taká, že nás pracovníci spoločnosti Opálové bane Dubník nechcú do bane pustiť, hoci na to máme podľa zákona právo," sťažuje sa. Konštatuje, že je baňa zamknutá a on sa nemôže dostať dnu. Dodáva, že OBD neoprávnene ťaží a predáva opál napriek tomu, že nato nemá povolenie.
Novvotná obvinenia popiera
Spolumajiteľka OBD Otília Novotná jeho obvinenia popiera. „My mu nebránime v ťažbe. Keď má povolenie, tak nech začne ťažiť. Veď pozrite, aký je tu obrovský kopec. Nech navŕta diery a ťaží. Ale prečo by mal prísť na hotové a začať ťažbu v historických štôlniach, ktoré sa my už roky snažíme zachrániť," rozhorčuje sa O. Novotná. Jej firma sa takisto pokúšala o získanie práv na dobývací priestor. Z výberového konania ich však podľa jej slov nepochopiteľne vylúčili. V minulosti mali povolenie na banský prieskum. Opál, ktorý počas prieskumu získali, v súčasnosti predávajú v dome, ktorý postavili pri jednej zo štôlní.
Vraj chcú zachrániť bane
Firma OBD pôsobí na Dubníku viac ako 10 rokov. „Vyzeralo to tu hrozne. Patrilo to štátu, nikto sa o to nestaral. Boli tu samé jamy, chodil tu kde-kto a bral odtiaľ opál. My chceme opálové bane zachrániť, veď je to svetová rarita," dodáva. Tvrdí, že prv, ako začali s akýmikoľvek prácami, museli na zelenú lúku dotiahnuť elektrinu, vodu. A to bez bohatých investorov. Pracne opravovali závaly banských štôlní s cieľom udržať históriu, rekonštruovať staré banské diela, udržiavať náučné chodníky a v neposlednom rade ochrany zimovísk netopierov, ktoré tu chodia prezimovať.
Peniaze dostali na netopiere
Práve na projekt ochrany zimovísk získal spolumajiteľ firmy OBD Martin Jančok 20 miliónov korún z nórskych fondov. Podľa I. Kopora sú to však vyhodené peniaze. „Veď netopier tam iba hybernuje. Peniaze chcú v skutočnosti využiť na realizáciu svojej predstavy Banského skanzenu v priestore Dubnických opálových baní. O tejto skutočnosti budú v najbližších dňoch informovaní Nóri, čoho výsledkom bude s vysokou pravdepodobnosťou medzinárodná hanba," dodal I. Kopor.
Autor: pit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári