Odísť môžete len dva roky pred dôchodkovým vekom
Od januára sa pritvrdzujú podmienky, za ktorých môžete odísť do predčasného dôchodku.
Získať ho budete môcť napríklad len dva roky pred dôchodkovým vekom. Faktorov, ktoré vplývajú na rozhodovanie, je však viac a vôbec to nie je jednoduché.
BRATISLAVA. Nové podmienky, po splnení ktorých vám Sociálna poisťovňa prizná predčasný starobný dôchodok od januára, pritvrdzuje novela zákona o sociálnom poistení. Zmeny môžu niektorých starších ľudí motivovať, aby o predčasný dôchodok požiadali ešte v tomto roku. Zákonné pravidlá po januári im totiž nemusia vyhovovať. Sociálna poisťovňa s prípadným nahromadením záujemcov ráta a podľa riaditeľky odboru komunikácie Lýdie Výbornej zvýšený nápor žiadateľov očakávajú. Situáciu pri rozhodovaní, či požiadať o predčasný dôchodok ešte podľa súčasných alebo až nových podmienok komplikuje fakt, že o novele zákona o sociálnom poistení musí ešte raz rokovať parlament. Prezident ju pre zmätky pri hlasovaní poslancov ohľadne vstupu do druhého piliera totiž vrátil naspäť do Národnej rady SR.
Čo sa zmení
Ak už nebude do podmienok pre pridelenie predčasného dôchodku zasahovať parlament, nárok na predčasný starobný dôchodok od budúceho roka vznikne až po dosiahnutí pätnástich rokov dôchodkového poistenia. V tomto roku stačí len desať rokov.
O predčasný starobný dôchodok po januári bude ďalej možné požiadať iba najskôr dva roky pred dovŕšením riadneho dôchodkového veku. V súčasnosti stačí, aby ste popri spomínaných desiatich rokoch poistenia splnili podmienku, že váš predčasný dôchodok bude vyšší ako 1,2 násobok životného minima (teda aspoň 6157 Sk), na veku pritom nezáleží.
Ďalšou zmenou, ktorá sa môže (ale nemusí) nepriaznivo podieľať na výške vášho predčasného dôchodku vyrátaného v budúcom roku je to, že pri výpočte predčasného starobného dôchodku sa po januári nebude zohľadňovať, že sa žiadateľ zrieka nároku na dávku v nezamestnanosti, tak ako to je teraz. Pre takýchto ľudí v súčasnosti platí výnimka. Zo sumy vypočítaného dôchodku sa im za obdobie, počas ktorého by inak poberali dávku v nezamestnanosti, neodratúva pol percenta za každých začatých tridsať dní.
Dôkladne si to rozmyslite
Napriek uvedeným zmenám, expert na odvody a dane Jozef Mihál upozorňuje: Odpoveď na otázku, či sa oplatí požiadať o predčasný dôchodok ešte po starom, automaticky neznie áno. „Nie je to až také jednoduché," hovorí. Do výpočtu predčasného starobného dôchodku totiž vstupuje viacero premenlivých faktorov. Rozhodnutie, či o predčasný dôchodok požiadať ešte teraz alebo sa viac oplatí počkať na január budúceho roka, preto Mihál odporúča starostlivo zvážiť.
Rozhoduje aj budúci zárobok
Na to, koľko peňazí napokon dostanete a či môžete na výške predčasného dôchodku získať či stratiť, vplýva podľa neho nielen limitovanie veku a predĺženie počtu odpracovaných rokov, ale napríklad aj to, či plánujete ešte popri dôchodku pracovať a aký bude váš zárobok. Alebo naopak, či k dňu uplatnenia nároku na predčasný starobný dôchodok spĺňate podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti (a vzťahuje sa na vás spomínaná výnimka). Záleží aj na tom, aký vysoký je váš priemerný osobný mzdový bod a koľko vám k nemu podľa pravidiel prirátajú, alebo akú časť z neho zohľadnia. Prípadne môže rozhodnúť aj to, či chcete ešte v tomto roku získať vianočný príspevok.
Rozhodnutie sa nedá zrušiť
Posledný termín požiadania o predčasný starobný dôchodok podľa súčasných podmienok je pondelok 31. decembra. Nárok na výplatu vzniká najskôr odo dňa spísania žiadosti. Žiadosť o dôchodok s vami spíšu pracovníci pobočky Sociálnej poisťovne podľa miesta vášho trvalého pobytu. O nároku na dôchodok v bežných prípadoch má poisťovňa rozhodnúť do šesťdesiatich dní od spísania žiadosti.
„Rozhodnutie, či je výhodnejšie požiadať ešte v tomto roku alebo až po januári, je na každom klientovi," hovorí Výborná. Pracovníci pobočiek Sociálnej poisťovne podľa nej môžu len poradiť.
Ak žiadosť podáte a Sociálna poisťovňa vydá o priznaní predčasného starobného dôchodku rozhodnutie, ktoré prevezmete, nie je možné nič zobrať späť. A to ani v prípade, že suma vymeraného predčasného dôchodku nezodpovedá vaším odhadom.
Už priznaný predčasný starobný dôchodok môže Sociálna poisťovňa zvýšiť len pri pravidelnej valorizácii dôchodkov alebo v prípade, že v súvislosti so svojou pracovnou činnosťou opäť začnete odvádzať poistné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári