Dlugoschovi. Už osem rokov sám kúsok po kúsočku opravuje 351-ročný organ v rímsko-katolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Starej Vsi.
SPIŠSKÁ STARÁ VES. Sympatický Kežmarčan si aj napriek svojej chorobe, reume, ktorá ho pred časom poslala na invalidný dôchodok, plní svoj sen. Reštauruje organ, ktorý bol ešte pred niekoľkými rokmi v dezolátnom stave. A ku tomu, aby sa jeho sen naplnil definitívne, mu už chýba iba krôčik.
Tvrdá makačka
Osem rokov, šesť dní do týždňa, niekedy i desať hodín denne trávi Oto Dlugosch buď vo svoje dielni v Kežmarku, alebo v kostole v Spišskej Starej Vsi. Garáž, v ktorej pracuje, je plná súčiastok, náradia a výkresov. Rekonštruovať organ totiž nie je žiadna hračka. V kostole je aj v lete teplota okolo 12 stupňov Celzia, výroba súčiastok je náročná na čas i pozornosť. Väčšinu organových častí si zručný majster vyrába sám, dokonca si ich sám aj navrhuje. "Je to tvrdá makačka. Už som to chcel veľakrát zabaliť. Je to pre mňa ale veľká výzva. Organy sú moja veľká láska a ten pocit ma hnal ďalej," hovorí Kežmarčan, ktorý sa vyučil za mechanika klávesových hudobných nástrojov a k organom sa dostal v 80. rokoch.
Dezolátny stav
Nástroj patrí k najstarším na Spiši. Postavili ho v roku 1 656 a stál vtedajších tisíc zlatých. Poslednýkrát ho opravovali v 50. rokoch minulého storočia. V dezolátnom stave boli všetky jeho súčasti - skriňa, píšťaly, vzdušnica, manuály i registre. "Keď som si ho bol pozrieť prvýkrát, myslel som si, že bude v lepšom stave. Zub času ho riadne nahlodal. Niečo z toho, čo ostalo, som sa pokúšal opraviť, ale ukázalo sa, že väčšinu súčiastok si musím znova vyrobiť," prezradil organár. Rekonštrukcia sa začala obnovou barokovej skrine. Tá bola vyrobená zo smrekového dreva. "Dal som dole starý náter a urobil som premaľbu. Najviac práce som mal ale s elektrickými časťami kráľovského nástroja. Väčšinu súčiastok som si urobil sám. Jediné, čo som si nerobil sám, boli píšťaly. Tie robili v Čechách," konštatoval O. Dlugosch.
Takmer zadarmo
Doteraz stála rekonštrukcia organu farský úrad približne milión korún. Na prvý pohľad sa to zdá veľa, ale ak by nástroj opravovala špecializovaná firma, museli by farníci a farský úrad siahnuť do vrecka oveľa hlbšie. "Ak by to robila firma, náklady odhadujem na minimálne sedem miliónov. Na druhej strane, organ by bol zrekonštruovaný do dvoch rokov."
Finiš
Dlhoročnú mravenčiu prácu chce O. Dlugosch zavŕšiť na jar budúceho roka. Na veľkonočné sviatky sa má organ rozozvučať v plnej kráse. Dnes už síce hrá, ale ešte nie je kompletný. V prevádzke je zatiaľ 120 z celkových 1 900 píšťal. Napriek tomu má organ už teraz výborný zvuk. "Je to pre mňa zážitok zahrať si na organe, ktorý ešte nie je kompletný. Musím povedať, že aj napriek tomu má výborný zvuk a hrá sa mi na ňom výborne," podelil sa o pocity z hry študent hry na organe Peter Pavličko zo Spišskej Belej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári