premiéru pôvodného slovenského muzikálu František z Assisi. Verejnosti ju predstavili v piatok 16. novembra. Vypredaná sála novej divadelnej budovy bola odmenou divadelníkom za ich desaťmesačné snaženie. Ďalšou odmenou bol spontánny dlhotrvajúci potlesk.
PREŠOV. Nápad uviesť muzikál František z Assisi vznikol pred štyrmi rokmi. Prišiel s ním vtedajší riaditeľ DJZ František Javorský. Libreto spracoval Martin Kákoš, ktorý predstavenie režíroval: "Nie som katolík ani evanjelik a napriek tomu ma téma Františkovho života vzrušuje. František z Assisi bol charizmatickou postavou, ktorá prežila svoje vzlety, ale aj pády. Tanec a spev pre neho boli druhou existenciou, a nielen do 25 rokov života, keď došlo k jeho obráteniu na vieru. Zahodil pohodlie, bohatstvo i konvencie. Bol rojkom, a v jeho svete bolo veľa snov a naivity. Práve v tom je jeho veľkosť. Františkova túžba po individuálnej slobode presahuje do našich dní".
Silný príbeh a večné posolstvo
Keď prešovské DJZ dospelo do finálnej prípravy muzikálu, prizvali hudobného skladateľa Gaba Dušíka. Muzikál František z Assisi bol jeho prvým divadelným projektom. Verejnosti však Dušík nie je neznámy, je autorom viac ako 400 piesní. Ako skladateľ a hudobný producent sa podieľal na vyše 20 albumoch. Spolupracoval s mnohými osobnosťami hudobného sveta. "Najťažšie pre mňa bolo rozhodnutie, do akého druhu hudby muzikál postavím. Takže je to klasicizujúca, ale aj dynamická rocková hudba," uviedol. V rovnakom čase vstúpil do tvorivého tímu aj textár Martin Sarvaš. Choreografiu mal na starosti Jaroslav Moravčík. "Muzikál František z Assisi sa stal pre mňa tvorivou provokáciou. Ponúka silný príbeh a večné posolstvo," skonštatoval.
Muzikál nie je história
Poslaním muzikálu František z Assisi nie je zobrazovať históriu. "Pre divadelné stvárnenie sme vyberali výrazné dramatické i zábavné epizódy z jeho života, ale tiež sny a legendy. To, čo je emotívne a pôsobivé," pokračoval režisér. Ako príklad spomenul sen, ktorý sa súčasne sníval Františkovi aj pápežovi.
Čo o svojej postave Františka hovorí hosťujúci Marek Geišberg? "Napočúval som sa, že robiť alternáciu nie je vôbec príjemné. Dá sa však robiť tak, že si ľudia pomáhajú. A v prešovskom divadle je to tak. Jedine mi je ľúto, že nebudem hrať každé predstavenie." Mareka Geišberga alternuje Miroslav Bodoki.
Hanzo: Potrebujeme divákov
Muzikál František z Assisi je "riadnou masovkou", na divadelných doskách sa vystrieda 46 účinkujúcich. Keďže niektoré postavy sa alternujú, je účinkujúcich až 52. Na otázku, prečo práve muzikál, odpovedal riaditeľ DJZ Ján Hanzo: "Ľudia z východu vždy lačno pozerajú na západ Slovenska, niekedy aj do Prahy alebo ďalej, a tam hľadajú uspokojenie v divadelnom umení. My sa snažíme dokazovať, že to vieme aj my. K tomu však potrebujeme divákov. Treba, aby pocítili potrebu stráviť v našom divadle aj tri hodiny. Lebo muzikál František z Assisi tri hodiny trvá."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári