ZÁUJEM NEKLESÁ ANI NAPRIEK VSTUPNÝM POPLATKOM, SÚKROMNÉ SÚ DRAHÉ
Kapacita Domova dôchodcov na Garbiarskej ulici, ktorý patrí pod mesto Košice, je 190 obyvateľov. Okrem neho sú v metropole východu aj dva domovy dôchodcov a sociálnych služieb. Kapacita toho na Skladnej ulici je 200 klientov, v Barci, v najväčšom domove na Slovensku, je to až 340 klientov. Naplnenosť v zariadeniach pre starkých je takmer stopercentná. Okrem týchto dvoch zariadení je KSK ešte zriaďovateľom DD a DSS v Strážskom (121 klientov), v Trebišove (240 klientov) a v Rožňave (160 klientov). Záujem o miesta je enormný, na umiestnenie čakajú starkí aj roky.
Priemerná výška úhrady v domove na Garbiarskej je okolo 5 500 korún za všetky služby podľa toho, aký druh obytnej jednotky človek užíva, akú má stravnú jednotku či zdravotný stav. Obyvatelia platia dve koruny denne za elektrospotrebiče, 80 - 100 Sk za dennú stravu, plus mesačný poplatok za zaopatrenie vo výške podľa zdravotného stavu od 720 do 1 890 Sk.
Záujem je vysoký
V súčasnosti tu evidujú v poradovníku 296 čakateľov o umiestnenie, ktoré sú evidované v poradí, ako prišli a momentálne sa prijímajú z prelomu rokov 2005/06.
"Čaká sa zhruba 2,5 roka. Ak chce niekto nastúpiť prednostne, tak k vstupnému poplatku doplatí 10-tisíc korún. Žiadosť o prednostné prijatie skráti čakaciu dobu asi o rok," informovala nás sociálna pracovníčka z Garbiarskej Libuša Ferencová.
V prípade úmrtia kontaktujú prvých desať ľudí z poradovníka. Ak nikto nenastúpi, volajú čakateľa s právom prednostného umiestnenia.
"Na nástenke visí poradovník, informujú sa aj telefonicky. Tohto roku nám zatiaľ 31 ľudí zomrelo, minulý rok ich bolo 25. Ročne ubytujeme okolo tridsať ľudí."
Všetky zariadenia patriace pod Úrad Košického samosprávneho kraja majú podľa zákona poradovníky. Ku koncu augusta bolo v DD Skladná 402 čakateľov a v DD Barca 290. V tomto roku sa na Skladnej objavilo celkovo 56 nových obyvateľov, v Barci to bolo 108. Z tohto pohľadu čakacia lehota len málokedy klesne pod 2 roky, priemer je ešte o rok viac.
"Prednostné prijímanie klientov mimo poradovníka je možné iba podľa § 93 ods. 2 zákona v naliehavých prípadoch, najmä ak je život alebo zdravie občana vážne ohrozené preto, že nemožno starostlivosť zabezpečiť inak, ako prijatím do zariadenia sociálnych služieb," tvrdí hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.
Vysoké vstupné poplatky
Vstupné poplatky do domova dôchodcov sú od 1. 1. 2004 stanovené na základe mestského nariadenia. Ich výška sa odvíja od toho, aký byt alebo nehnuteľnosť človek vlastní. Pri jednoizbovom byte je to 15-tisíc Sk, dvojizbovom 25-tisíc Sk a trojizbovom 35-tisíc korún. Ak má niekto rodinný dom, zaplatí 55-tisíc Sk. Poplatky platia len pre ľudí s trvalým pobytom v Košiciach. Ak žiadatelia nemajú trvalý pobyt v meste, ale majú v Košiciach deti, suma sa vynásobí koeficientom 1,2. Sú však aj prípady, že chce do domova aj osoba, ktorá nemá v meste trvalý pobyt ani deti. Vtedy sa základný poplatok zdvojnásobuje. Ak žiadateľ nie je vlastníkom žiadnej nehnuteľnosti, ani päť rokov pred podaním žiadosti nebol, a vie to zdokladovať, vstupný poplatok je 5-tisíc korún.
Aj v zariadeniach patriacich pod KSK je podmienkou úhrada jednorazového príspevku. Pri vlastníctve 1-izbového bytu to predstavuje 10-tisíc Sk, 2-izbového bytu 15-tisíc Sk, 3- a viacizbového bytu, resp. rodinného domu 20-tisíc Sk. Tieto poplatky sa vzťahujú aj na občanov, ktorí svoju nehnuteľnosť v období posledných päť rokov predali, darovali, resp. previedli na inú právnickú alebo fyzickú osobu. Ani vyberanie poplatkov, ktoré predtým neboli, neznížilo záujem starkých o domovy dôchodcov.
Súkromné nie sú konkurenciou
KSK ani mesto nepociťujú úbytok žiadostí ako reakciu na vznik viacerých privátnych penziónov pre starkých. "Žiadosti nám skôr pribúdajú. Neštátne DD nie sú konkurenciou, pretože u nás je priemerná mesačná úhrada od klienta približne 5-tisíc Sk a tam aj 10-tisíc Sk. Popri tom, neštátne subjekty majú vstupné jednorazové poplatky aj vo výške 50-tisíc Sk, nezávisle od majetkových pomerov klienta a oslobodenie od tejto úhrady neexistuje," dodala hovorkyňa Bobriková.
Autor: KRISTIÁN SABO&MARIÁN KIZEK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári