ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk
Proces v kauze fiktívnej rekonštrukcie sídla HZDS začína odznova
V jedinej kauze tunelovania Východoslovenských železiarní a.s. z rezešovskej éry, ktorá sa dostala na súd, dodnes nepadol právoplatný rozsudok. Šesť rokov od podania obžaloby sa proces v prípade takmer 125- miliónovej sprenevery vracia na začiatok.
KOŠICE. Pred desiatimi rokmi odtiekli z VSŽ cez stavebnú firmu riadenú funkcionárom HZDS milióny korún. Železiarne ich zaplatili spoločnosti Ferrost a.s. Košice za rekonštrukciu budovy svojej expozitúry na Jégeho ulici v Bratislave. Nikdy sa však žiadna neurobila. V kauze, považovanej za symbol prepojenia politiky a ekonomiky počas druhej mečiarovej vlády, súd stále definitívne nepovedal, kto je vinníkom.
Krajská prokuratúra v Košiciach v októbri 2001 obžalovala Františka Cibuľu (56), predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Ferrost. V tom čase bol aj predsedom krajskej a mestskej organizácie HZDS v Košiciach.
Platili za nič
Podľa výsledkov vyšetrovania Cibuľa od konca roka 1996 prikázal výkonnému riaditeľovi firmy Ferrost Dušanovi Hricišinovi vystaviť sedem faktúr za stavebné práce a opravy na budove na Jégeho ulici v Bratislave. Dokopy išlo o skoro 125 miliónov korún. Uhradila ich VSŽ, ktorá mala v budove svoju expozitúru. Za 35 miliónov ročne ju však prenajímala spoločnosti Ferrost, ktorá ju zase prenajímala politickej strane HZDS.
Cibuľovým komplicom vo VSŽ bol podľa obžaloby Milan Baran (41), riaditeľ kancelárie prezidenta železiarni. Topmanažér mal u firmy Ferrost na podnet Cibuľu osobne objednávať rekonštrukčné práce. Neskôr potvrdzoval, že boli urobené a dával súhlas na zaplatenie faktúr.
Prokuratúra tvrdí, že sa tým Cibuľa dopustil návodu na spreneveru a Baran sprenevery. "Vedeli, že vyfakturované práce neboli prevedené a že budova je novostavbou," stojí v obžalobe.
Dva roky po týchto finančných prevodoch sa mali Cibuľa a Baran pokúsiť celú akciu zopakovať. Tento krát bola v hre faktúra za dvanásť a pol milióna korún. Hoci Baran dal príkaz na jej úhradu, VSŽ ju už nepreplatila. V tom čase už vo vedení železiarní nebola takzvaná rezešovská skupina.
Trest za podvod
V januári 2004 Okresný súd Košice II po dvojročnom procese Cibuľu a Barana odsúdil. Nie však za spreneveru, ale podvod. Obaja dostali osem rokov nepodmienečne. Odvolali sa oni, aj prokurátor.
Senát Marty Goliášovej Krajského súdu v Košiciach v septembri 2005 prvostupňový rozsudok zrušil. Zdôvodnil to tým, že dokazovanie na okresnom súde nepotvrdzuje závery, ku ktorým dospel.
Vyčíta mu aj rozpory v prekvalifikovaní skutku zo sprenevery na podvod. Nie je totiž jasné koho Cibuľa a Baran uviedli do omylu a tak spáchali podvod, keď zároveň podľa okresného súdu obaja vedeli, že žiadne práce neboli urobené. "Je nutné určiť príčinnú súvislosť medzi omylom určitej osoby, majetkovou dispozíciou urobenou v omyle a obohatením sa páchateľa," píše sa v uznesení krajského súdu.
Krajský súd: dôkazy nestačia
Okresný súd bude musieť na príkaz krajského súdu doplniť dokazovanie. Má sa napríklad zaoberať otázkou ako je možné, že peniaze šli na rekonštrukciu budovy aj keď neschválilo predstavenstvo VSŽ, nebolo to ani v jej finančnom pláne, nikto nepredložil projekt ani rozpočet plánovanej investície.
Za dôležité sa zdá krajskému súdu tiež objasniť, či Ferrost a VSŽ boli nejako inštitucionálne prepojené v oblasti riadenie, keď Cibuľa mohol dať Baranovi úlohu, aby vystavil objednávky na stavebné práce.
V novom procese bude vypovedať vtedajšia zamestnankyňa VSŽ Konsult s.r.o., ktorá mala na starosti protokolárne preberanie stavebných prác. Súd od nej chce znova počuť, že správnosť faktúr potvrdzovala na pokyn Barana bez toho, aby práce fyzicky skontrolovala. Ďalším svedkami budú niekdajší pracovníci Daňového odboru VSŽ Konsult. Majú hovoriť o podmienkach, za akých mohlo dôjsť k čerpaniu peňazí na fiktívnu akciu.
Krajská prokuratúra pravdepodobne aj v novom procese bude trvať na tom, že šlo spreneveru a nie o podvod. V odvolaní voči rozsudku okresného súdu prokurátor vysvetľuje, že obžalovaní konali úmyselne, lebo vedeli, že nová budova opravy nepotrebuje.
"Veci sú kvalifikované podla pôvodných obžalôb. Svoje stanovisko k právnej kvalifikácii však vysloví prokurátor až potom, čo budú vykonané všetky dôkazy na pojednávaní. Zatial nenavrhuje vykonanie žiadnych nových dôkazov," povedal hovorca prokuratúry Milan Filičko.
Cibuľa: zviedli to na mňa
Okresný súd mal začať prípad znova pojednávať v polovici novembra. Neprišiel však Cibuľa a niektorí advokáti. "Okrem nich sa ospravedlnili aj traja z predvolaných svedkov. Predsedníčka senátu pojednávanie odročila na 21. januára," informovala hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.
Cibuľa pri policajných výsluchoch odmietol vypovedať. Prvýkrát prehovoril až na súde vo februári 2003. Vyhlásil, že za tunelovaním VSŽ sú iní ľudia. "Obžaloba je založená na zavádzajúcich výpovediach osôb, ktoré majú snahu preniesť zodpovednosť na mňa. Nehovoria pravdu," hovoril.
Tvrdil, že s požiadavkou na rekonštrukciu za ním prišiel výkonný riaditeľ Ferrostu Dušan Hricišin a on mu dôveroval. O tom či budova opravy potrebovala vraj nevedel, lebo v nej nikdy nebol.
Hricišin to pred vyšetrovateľmi i na súde poprel. Vyhlásil, že rozpočet rekonštrukcie a potom aj faktúry pripravil na pokyn Cibuľu. Aj on tvrdí, že priebeh stavebných prác, nikdy nevidel. .
Baran zase pripustil, že objednávky na rekonštrukciu vystavoval. Vraj mu pritom stačilo tvrdenie Cibuľu, že budova potrebuje opravu. Hoci to nikdy neskontroloval, faktúry podpisoval. "Bol som pracovne zaneprázdený. Do bratislavy som preto nechodil," obhajoval sa na súde v roku 2003.
Cibuľu kauza členstvo v strane nestála. "Je členom HZDS a plní si všetky povinnosti, ktoré z toho vyplývajú," potvrdila tajomníčka košickej organizácie HZDS Viera Lucáková. V štruktúrach strany dnes Cibuľa nezastáva žiadne funkcie.
* * *
FAKTY
Kauzy bez súdu
Fiktívna rekonštrukcia sídla HZDS je jedinou kauzou spájanou z VSŽ, ktorá má súdnu dohru. Špecializovaný vyšetrovací tím zriadený po nástupe vlády Mikuláša Dzurindu a odchode rezešovcov s VSŽ na krajskej polícií v Banskej Bystrici, sa venoval aj ďalším prípadom, no bez viditeľného výsledku.
Podľa vtedajšieho policajného prezident Jána Piptu vyšetrovatelia nikdy nepracovali na politickú objednávku. "Podozriví si platili veľmi kvalifikovaných právnikov. Ani jedná z veľkých vecí sa nedotiahla do konca aj pre vážne spory vo vedení polície, najmä medzi odborom vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti a finančnou políciou," spomína.
Polícia v roku 2000 obvinila Pavla Miškova, bývalého viceprezidenta VSŽ pre financovanie a zároveň člena dozornej rady štátnej Poštovej banky. Vyšetrovanie súviselo so zmenkovými obchodmi medzi Poštovou bankou a spoločnostami blízkymi ARDS, ktorá zabezpečovala pre VSŽ obchody s cennými papiermi. Podľa polície Miškov pomáhal ďalším obvineným pri podvode, v ktorom sa z banky na účet ARDS dostalo 250 miliónov korún a firma nimi splatila svoje dlhy. V apríli 2001 Krajská prokuratúra v Košiciach obvinenie Miškova zrušila.
V slepej uličke skončila aj druhá vlna vyšetrovaní, ktorú trestnými oznámeniami spustila spoločnosť Penta Investments a.s., keď v roku 2002 prevzala správu pohľadávok po VSŽ. "Išlo o niekoľko desiatok návrhov na trestné stíhanie, ktorým predchádzal audit spoločnosti. Vačšina z nich však ani nezačali, alebo boli zastavené," povedal Martin Húska z finančnej skupiny.
V majetkovo v jednej z najväčším káuz vtedy Úrad boja proti korupcii vyšetroval košického podnikateľa Jána Selveka. Podľa obvinenia z augusta 2006 sa dopustil podvodu keď jeho dve firmy jednoducho neplatili VSŽ za hutnícky materiál hoci ho predávali ďalším odberateľom. VSŽ prišli v rokoch 1996 až 1999 o najmenej 770 miliónov korún.
Stíhanie Selveka zastavila špeciálna prokuratúra. Podľa nej podvod nemohol spáchať, lebo nikoho vo VSŽ do omylu neuviedol. Jej manažéri totiž dobre vedeli, že za tovar neplatil a napriek tomu mu ho dodávali ďalej.
Niektoré trestné stíhania v kauze VSŽ stále oficiálne neskončili. Úrad boja proti korupcii, ani Penta sa k nim nechcú vyjadrovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári