je mladá dievčina z kráľovského rodu Kosta, ktorá sa v Alexandrii medzi rokmi 311-313 vzoprela cisárovi Maxenciusovi a ten ju dal za pevné kresťanské presvedčenie kruto popraviť.
V rozvinutom jesennom čase a na prahu pre kresťanov veľmi významného adventného obdobia, je deň Kataríniných menín významným termínom. Súvisí i so začiatkom adventu, ktorý tvoria štyri nedele pred Štedrým dňom. Preto katarínske múdrosti deduškov vravia: Katarína peklo zamkýna a nebo odomkýna. Advent je totiž obdobím, kedy sa kresťanovi treba v tichom zbožnom rozjímaní, v uskutočňovaní dobročinnosti a pokore, dôstojne chystať na privítanie malého Ježiška. V minulosti sa v advente neuskutočňovali žiadne hlučné zábavy a platilo: Katarína berie hudcom husličky. Zároveň však otvára čas kedysi dôležitej ženskej roboty: prívetivého babského času priadok.
Aj keď jeseň bude v kalendári ešte takmer celý mesiac, oslávenkyňa z 25.11. už veľmi dôrazne pripomína: Katarína má pekné meno, ale chladné veno. A tak by už sneh, mrazy, fujavice a iné zimné extrémy naozaj nemali nikoho prekvapiť, pretože: Na Katarínu už sniežik klope na okná. Starkí vedeli recept: Na tú svätú Katarínu, schovajme sa pod perinu.
Je len samozrejmé, že takýto dôležitý termín znamenal aj šancu na odhady ďalšieho vývoja počasia, čo potvrdzuje aj jedna z najslávnejších pranostík: Katarína na blate, Vianoce na ľade. Také počasie, ako na Katarínu, má vraj byť i v adventných decembrových dňoch a v januári. Roľníci sa vždy náramne vytešovali, ak Katka prišla v bielych šatách, pretože: Katarínsky sneh veľké obilie predpovedá.
Nielen na vidieku ale i v mnohých mestských domácnostiach je katarínsky sviatok tradične i najideálnejším termínom nakladania kapusty. Starí otcovia, ale i súčasní znalci, hovoria, že ak kapustička putuje do súdkov presne 25. novembra, nemá chybu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári