Korzár logo Korzár Košice

Mediácia rieši spory rýchlejšie ako súd

Mediácia je mimosúdne riešenie sporov. Tú upravuje zákon, ktorý poslanci parlamentu schválili v roku 2004. Daniel Macko, mediátor z košického

Mediačného inštitútu hovorí, že mediácia je na Slovensku ešte v plienkach. Rozdeľuje ju i v rámci Slovenska. "Je skôr využívaná na západe ako východe. Postupne však prichádza i tu."

KOŠICE. Macko si myslí, že keď strany sporu uvažujú vôbec o riešení problému mediáciou, je to veľmi dobrý predpoklad na úspešné ukončenie sporu. Až 80% takýchto sporov sa potom končí úspešne. Informujú o tom celoeurópske štatistiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mediácia zabráni negatívnej publicite

Účastníci si volia mediáciu v rôznych prípadoch. "Výsledok môže byť pre nich príliš dôležitý na to, aby o ňom rozhodoval súd alebo arbitráž. Strany si tiež uvedomujú, že o situácii majú samy najlepší prehľad a cítia sa kompetentné nájsť riešenie a rozhodnúť sa. Účastníci tiež nemusia stáť o negatívnu publicitu a medializáciu ich sporu, pretože počas súdneho konania jej nie je v podstate možné zabrániť. Mediácia teda predstavuje veľmi diskrétny spôsob ako situáciu riešiť a dáva záruku uchovania dôverných informácií."

SkryťVypnúť reklamu

Mediácia trvá kratšie

Podľa Macka je však najdôležitejšie ušetrenie času. "Trvá omnoho kratšie ako súdny spor. Môže skončiť od jednej hodiny do jedného mesiaca. Zvyčajne sú to štyri stretnutia. Keď ich je viac, úspešnosť ukončenia sporu výrazne klesá." Medzi jej ďalšie výhody patrí efektívnosť riešenia sporu, ale aj menšia ekonomická náročnosť. Macko hovorí, že zo sporu, ktorý má na začiatku niekoľko tisíc korún, môže byť niekoľko miliónov. "Bývalý zamestnanec sa súdil so svojím zamestnávateľom o neplatnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru, ktorú súd uznal po 6 rokoch. Dnes má zamestnávateľ povinnosť zamestnancovi zaplatiť za to obdobie mzdu. Zo sumy 8 000 Sk je tak takmer 600 000 Sk. K tomu som pritom ešte nezarátal úrok. Dnes sporové strany uvažujú o začatí mediácie." Podobne hovorí i pri spore pedagógov Stavebnej fakulty s Technickou univerzitou v Košiciach. "Tento prípad je možné riešiť mimosúdnou cestou. Ak si zoberiem ich priemerný plat a priemernú dĺžku konania sporu, tak z relatívne nízkej sumy to môže byť obrovské číslo."

SkryťVypnúť reklamu

Strany sa rozhodujú o spôsobe

Zo zákona vyplýva, že mediáciou sa môžu riešiť všetky spory, ktoré vyplývajú z pracovných, občianskych, obchodných, ale i rodinných vzťahov. Ľudia sa snažia prostredníctvom tretej osoby vyriešiť svoj problém. "Mediátor nerobí rozhodnutia. Je neutrálnou a kvalifikovanou osobou. Tá pomáha sporovým stranám, aby svoj problém vyriešili nekonfrontačne a procesom vzájomného približovania. Strany sa v ňom samy rozhodnú pre spôsob riešenia svojho sporu," vysvetlil Macko.

Strany si môžu určovať výšku odmeny pre mediátora

Mimosúdne riešenie sporu usporí finančné prostriedky. Mediátori nemajú záväzne stanovené odmeny. "Existujú len odporúčania, ktorých sa môžem dodržiavať." Odmena pre mediátora teda záleží od dohody sporových strán s ním. Ak sa nedohodnú, mediácia sa nemôže konať. Ak výška sporu je viac ako 50 000 Sk, tak odporúčaná hodinová sadzba je 3 000 Sk. Macko i toto považuje za výhodu. Sporové strany sa môžu rozhodnúť, akú veľkosť finančných prostriedkov vynaložia. "Nie je jedno, či zaplatíte 3 000, alebo 12 000 Sk." Je presvedčený, že účastníci by mali odmenu mediátorovi zaplatiť spoločne. "Z hľadiska úspešnosti konania sporu je to najlepšie." Myslí si, že ak platia všetci, nikto nebude potom robiť obštrukcie. "Prispieva to k jeho úspešnému skončeniu."

SkryťVypnúť reklamu

Každý spor môže byť riešený mimosúdne

Daniel Macko informoval, že ľudia sa obracajú na mediátora najčastejšie v dvoch oblastiach. "Ide o majetkové spory, keď sa majetok delí medzi manželmi po rozvode a majetkové spory medzi príbuznými. Medzi ne môžeme zaradiť aj susedské majetkové a vzťahové spory, napr. keď na hranici dvoch pozemkov sa nachádza strom. Spočiatku sa dohody o delení majetku po rozvode týkali najmä Bratislavy, postupne to prichádza aj na východ a začíname ich už riešiť aj v Košiciach. "Manželia sa rozhodnú pre rozvod, pred rozvodom uzatvoria u mediátora aj dohodu o rozdelení majetku. Majú to potom na súde za krátky čas veľmi rýchlo rozhodnuté. Na verejnosti sa pritom neperie ich špinavá bielizeň. Ich majetok je tiež veľmi rýchlo rozdelený, pretože ten môže mať pre každého z nich inú hodnotu," povedal. Druhá oblasť sa týka otázok náhrady škody pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Mediáciou sa môžu riešiť i spory, ktoré sa týkajú štátnej sféry. Macko je presvedčený, že mimosúdne riešenie sporov je určené aj pre štátnu sféru. Z jeho skúseností však vyplýva, že štátne organizácie nechcú takto riešiť svoje spory. "Chcú mať rozsudok v mene Slovenskej republiky." Ako príklad uviedol ženu, ktorej nemocnica nechala v tele pri operácii časť ihly. "Nemocnica nepopiera, že sa to stalo pri ich chirurgickom zákroku, ale nechce ju dobrovoľne odškodniť."

Skončenie mediácie

Mediačné konanie sa končí dohodou. "Tá je pre strany sporu záväzná.

Ak dohoda bola spísaná vo forme notárskej zápisnice, alebo schválená ako zmier pred súdom, môže oprávnená osoba priamo podať návrh na súdny výkon rozhodnutia, alebo návrh na vykonanie exekúcie," povedal Macko.

Poplatok za advokáta a súd je stanovený

Advokátske, ale i súdne poplatky sú však záväzne stanovené. Ak existuje spor v hodnote 50 000 Sk, tak za jeden úkon advokáta sa platí 2 150 Sk. Tých však býva omnoho viac. V tom ešte nie sú zarátané hotové výdavky a náhrada za stratu času. Výšku súdnych poplatkoch stanovuje zákon. Ak ide o neoceniteľné konanie, podľa neho návrh na začatie konania v občianskom konaní stojí 3 000 Sk. Pokiaľ spor je možné oceniť peniazmi, tak návrh stojí od 500 do 500 000 Sk. V obchodných veciach sa suma pohybuje od 2-tisíc do milióna Sk. Ak predmet konania nemožno oceniť peniazmi, suma je vo výške 10 000 Sk.

Súdy trvajú dlho

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky vedie štatistiku dĺžky konania súdnych sporov. Na okresných súdoch a krajskom súde trval súdny spor priemerne 16,6 mesiaca v občianskych veciach. Týkalo sa to Košického kraja v minulom roku. Tie isté súdy rozhodovali napríklad v obchodných veciach priemerne 20,6 mesiaca v minulom roku.

Mimosúdne riešenie sporov je najefektívnejšie

Marta Šuvadová, advokátka advokátskej kancelárie Miroslav Katunský a spol., hovorí, že mimosúdne riešenie veci je za terajšieho systému súdnictva najefektívnejšie. "Tento variant sa snažím presadzovať, koľko sa len dá, a to najmä v civilných veciach. Ak je to pre klienta prospešné, odporúčam mu to aj v rámci trestného konania. Ak s tým súhlasí, zastupujem ho samozrejme až do konca." Podobný názor má i Leo Vojčík z advokátskej kancelárie Vojčík & Partners. Podľa neho, každý dobrý advokát sa snaží vyriešiť spor mimosúdnou cestou.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 044
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 885
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 078
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 864
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 157
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 778
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 471
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 756
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 325
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 606
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 959
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 226
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 587
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 756
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 325
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 606
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 959
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 226
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 587
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu