kostol. Za svätého bol vyhlásený v roku 1192 a o jeho obľube na území Slovenska v 13. a 14. storočí svedčia kostoly a časté zobrazenia na gotických freskách. Jeho atribútom je sekera.
KOŠICE. Sv. Ladislav (1040-1095) pochádzal z arpádovského rodu. Radí sa medzi najvýznamnejších uhorských kráľov. Bol synom kráľa Bélu I. a poľskej princeznej Ryksy. Narodil sa v Poľsku, kde bol jeho otec vo vyhnanstve. Po nastúpení otca na kniežací stolec žil v Nitre. V roku 1074 pomohol svojmu bratovi Gejzovi zosadiť z uhorského trónu bratranca kráľa Šalamúna. Vystriedal ho Gejza. Po jeho smrti v roku 1077 prinútili Ladislava ujať sa vládnutia, hoci to nechcel. Snažil sa zmieriť so Šalamúnom a chcel mu dokonca odovzdať kráľovskú hodnosť, ale zabránili mu v tom.
Ladislav bol úspešný panovník. Rozšíril územie Uhorska o Chorvátsko a upevnil kresťanský poriadok v krajine. Zaslúžil sa o kanonizáciu viacerých uhorských kandidátov svätorečenia: kráľa Štefana, jeho syna Imricha, biskupa Gerharda a dvoch slovenských svätcov Svorada a Benedikta. Založil niekoľko biskupstiev, čím ukončil cirkevnú organizáciu Uhorska a upevnil postavenie kléru. Obnovil a postavil mnoho kláštorov a kostolov.
V zápase o udeľovanie cirkevných hodností podporoval pápežov proti nemeckému cisárovi Henrichovi IV. Postavil sa i za Henrichovho súpera Rudolfa Švábskeho, ktorého dcéru Adelaidu si vzal za ženu. Mali dcéru Pirošku. Zomrel v Nitre a pochovali ho vo veľkovaradínskej katedrále, ktorú dal postaviť. Stal sa hrdinom maďarských legiend, ktoré sa zachovali v kronikách. Od 14. storočia sa jeho postava objavuje na minciach a jeho sochy spolu so sv. Štefanom sú súčasťou výzdoby starších kostolov.
Zajtra sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Ungárova ulica na Západe.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári