Svojrázny prejav cyperskej vďaky - dva kartóny vína so značkou federácie
To čo opäť zbabralo A-mužstvo (a v tomto kvalifikačnom cykle to nevyzerá veľmi ružovo ani s tímom do 21 rokov), musia naprávať futbaloví mladíci. Či už reprezentácia do 17 rokov, alebo chlapci kategórie "Under 19". Obe družstvá urobili k postupu na záverečný turnaj pod hlavičkou UEFA zatiaľ iba prvý, ale mimoriadne dôležitý krok - prebojovali sa do druhej fázy kvalifikácie.
Bôbikova sedemnástka už v septembri, a zverenci košického trénera Bohumila Andrejka, hráči do 19 rokov, minulý týždeň, keď na Cypre suverénne vyhrali turnaj 10. skupiny prvej fázy kvalifikácie majstrovstiev Európy 2008. Na ihriskách v mestách Pafos a Geroskipou postupne porazili domáci Cyprus 5:1, húževnatý tím Severného Írska 2:1, a napokon aj mierne favorizované mužstvo Rakúska 2:0.
Do druhej fázy kvalifikácie, tzv. "Elite Round", ktorá sa bude hrať na jar od 1. marca do 31. mája, postúpili Slováci z prvého miesta. Ďalej idú aj Cyperčania, kým Rakúsko ešte bude čakať, či sa mu neujde jedna z dvoch miesteniek pre dve najlepšie družstvá na tretích miestach kvalifikačných skupín. Záverečný turnaj 24. majstrovstiev Európy do 19 rokov sa uskutoční od 14. do 26. júla v Česku, a okrem hostiteľskej krajiny budú mať právo štartu iba víťazi siedmich štvorčlenných skupín druhej kvalifikačnej fázy.
Výsledky, i výkony, našej devätnástky na turnaji na Cypre trošku evokujú spomienky na bronzový mančaft z európskeho šampionátu v Nórsku v roku 2002, i keď zopakovať podobný, a ojedinelý úspech nebude vôbec jednoduché. Andrejkov tím namixovaný z legionárov a hráčov domácich klubov však má svoju kvalitu. "Svojím spôsobom určite," súhlasí kouč. "Ale až celá sezóna ukáže aká je jeho skutočná kvalita. Zatiaľ sme prešli iba prvým kolom, no pokiaľ sa nám aj naďalej bude dariť hrať tak organizovane, takticky disciplinovane, môžeme dosiahnuť úspechy aj v druhej fáze kvalifikácie."
Voľakedy nebývalo zvykom aby na tejto vekovej úrovni mal tréner k dispozícii toľko legionárov ako má momentálne Bohumil Andrejko. Na turnajovej súpiske Slovenska na Cypre ich bolo sedem. "Čím ďalej tým viac našich mladých hráčov odchádza do zahraničia. Môžu dať družstvu kvalitu, ale keď hráč pôsobí v nejakom zahraničnom klube, nemusí to ešte znamenať, že tú kvalitu má. Ja som potreboval tých hráčov vidieť, preto som bol prostredníctvom zväzu pred začiatkom kvalifikácie niekoľko dní v Anglicku, kde pôsobia Weiss, Stoch, Ujčík, či brankár Mentel. Mohol som ich sledovať v súťažných i prípravných stretnutiach. No problém je s ich uvoľňovaním na reprezentačné akcie, hlavne z anglických klubov. Nemohol som ich mať na prípravných zápasoch, pustia ich iba na samotnú kvalifikáciu, lebo i oni sú radi, že majú v kádri reprezentanta. Tak nám napríklad neuvoľnil Manchester City Weissa, Derby County Ujčíka, či holandský Twente Enschede Rendla. Aj keď pôvodne sme sa na tom dohodli. Táto trojica sa k nám pridala až tesne pred turnajom. Problém je v tom, že nemôžeme využiť asociačný termín, ako je to v kategórii dospelých, a hráči ani nemajú v zmluvách zakotvené uvoľňovanie na akcie prípravného charakteru."
Napokon boli na Cypre k dispozícii všetci legionári, až na brankára Manchesteru City Filipa Mentela, a trojicu zdravotne, či inak, indisponovaných hráčov zo slovenských klubov. "Mentel utrpel v zápase svojho klubu otras mozgu desať dní pred kvalifikáciou, Erik Pačinda z MFK Košice má natrhnuté väzy, Filip Kiss bol chorý a Jakuba Sylvestra neuvoľnil bratislavský Slovan..." Čo bolo, týždeň pred kvalifikačným turnajom, citeľné oslabenie ambiciózneho družstva.
Navyše, hneď v prvom dueli proti domácim Cyperčanom pribudol na listinu maródov aj stopér MFK Košice Timon Dobias. Z pôvodne diagnostikovanej nakopnutej holene sa po röntgene vykľula zlomenina lýtkovej kosti. "Aj keď sme si to pozerali na zázname, nevyzeral to až tak vážne. V našej šestnástke prebral loptu a cyperský hráč sa s ním pustil do súboja pri bránkovej čiare. Nebolo to nejako prehnane tvrdé, ale Timon išiel k zemi. Najskôr sa zdalo, že je to iba nakopnuté, aj keď veľmi bolestivé. No vyšetrenie v nemocnici ukázalo, že ide o zlomeninu. Dobias bude minimálne dva mesiace mimo hry."
Bol to vážny zásah do koncepcie Andrejkovho mužstva, lebo košický stopér nastupoval v základnej zostave. "S Trnavčanom Hanzelom boli totiž zohratou dvojicou, ukazovali sa v dobrom svetle. Po zápase s Cyprom som to musel trochu poprehadzovať, ale podarilo sa nám to našťastie zaceliť. Obrana bola napokon jedným z najkvalitnejších článkov nášho mužstva." V ofenzíve zas splnil všetky očakávania stredopoliar Chelsea Londýn Miroslav Stoch. "V každom zápase dal gól, vždy najviac pútal pozornosť súperovej obrany. Aj jeho zásluhou sme boli silní v ofenzívnej činnosti, ale nijako sme nezaostávali ani v defenzíve, Mentela dobre nahradili aj obaja brankári. Našťastie, mal som širokú možnosť výberu hráčov."
Cenný je skalp Rakúska, i Severného Írska, ale Bohumil Andrejko považuje za najlepší zápas zo strany svojich zverencov hneď prvý, proti domácemu Cypru. "Celkovo to bol najkvalitnejší zápas, z našej strany aj najefektívnejší. Po ňom stúplo sebavedomie našich hráčov, uvedomili si, že môžu vyhrávať aj nad ďalšími súpermi." I nad Rakúskom, ktoré tréner pred turnajom pasoval za favorita skupiny. "Lebo Rakúšania nastúpili nejaký trend v mládežníckom futbale, čo prezentovali napríklad v lete na majstrovstvách sveta v kategórii do dvadsať rokov. No možno sa pod ich výkon v poslednom stretnutí proti nám podpísala trochu aj únava, možno čosi podcenili. Zápas to bol vyrovnaný, i keď nemal také tempo ako predošlé. Predsa len, pre obe mužstvá bol už tretí v rozpätí šiestich dní. My sme boli v psychickej výhode, lebo sme mali nahrané, oni museli útočiť, keď chceli zo skupiny postúpiť. Mužstvo hralo takticky veľmi dobre, v defenzívnej činnosti, i v útoku. Súper nás síce v závere trochu pritlačil, ale šance sa striedali na oboch stranách. Podržal nás brankár Chudý, a napokon nám v nadstavenom čase vyšiel brejk do otvorenej obrany. Z našich súperov sa mi zdal Cyprus najtechnickejší i najofenzívnejší, kým Íri a Rakúšania mali dobre organizovanú hru smerom k vlastnej bráne. Pre psychiku chlapcov bolo dôležité, že vyhrali i tretí zápas."
Čo kvitovali aj cyperskí hostitelia, lebo v prípade víťazstva Rakúšanov nad Slovákmi by boli von z hry oni. "Cyperčania v poslednom zápase so Severným Írskom remizovali, a boli radi, že my sme súboj s Rakúskom nevypustili. Boli sme prekvapení, keď nám po zápase priniesli do kabíny dva kartóny vína, so značkou cyperskej futbalovej federácie. Chlapci dostali menší, so šiestimi fľašami, vedeniu sa ušiel väčší. Počas záverečnej večere sme si tým vínkom pripili na postup."
Mladým futbalistom sme mohli tých pár dní na Cypre tak trochu aj závidieť. Kým tu sa už hlási o slovo zima, tam ešte leto nepovedalo posledné slovo. "Ale teplo, ktoré tam stále panuje, bolo skôr na obtiaž, ako by hráčom išlo k duhu, boli z neho viac unavení. Z tohto hľadiska bol asi najťažší zápas s Rakúskom, keď sa teplota vyšplhala až k tridsiatke, bolo to poznať na tempe hry. No inak možno prostredie, kde celý turnaj prebiehal, iba pochváliť. Pafos je asi sedemdesiattisícové mesto, vari hodinu a pol cesty autobusom z Larnaky. Zápasy sa hrali na štyroch štadiónoch. Iba v Pafose, kde bolo centrum turnaja, je tých štadiónov, či tréningových centier, niekoľko. Jedna tribúnka, okolo betónové stupne pre divákov, atletická dráha, ihriská podobné tým našim. Len tých ľudí bolo na zápasoch pomenej. Ešte aj teraz je tam veľmi veľa turistov, v meste sme natrafili i na Slovákov, ktorí tam pracujú. Počas posledného zápasu sme mali v hľadisku aj skupinku našich fanúšikov, medzi nimi i zopár hráčov s priateľkami, ktorí na Cypre pôsobia."
Z Cypru je na finálový turnaj majstrovstiev Európy ešte veľmi ďaleko, aj keď bude blízko, u susedov z Česka. V ceste budú ešte stáť traja silní súperi. "V prvej fáze kvalifikácie sa stali víťazmi skupín najkvalitnejšie mužstvá v tejto vekovej kategórii, a my sme radi, že sme sa tiež medzi ne zaradili. Náš úspech, aj postup sedemnástky, posilní rating Slovenska čo sa mládežníckeho futbalu týka. No z druhej fázy postupujú na záverečný turnaj už iba víťazi skupín, preto sme plní očakávania, koho nám do skupiny vyžrebujú. Koncom novembra, spolu s kolegami, budeme na žrebovaní v Nyone tiež prítomní. Ťažko je medzi súpermi vyberať, ak chceme hrať na záverečnom turnaji, musíme sa vysporiadať s každou situáciou ktorá po žrebe nastane. Bude to veľmi ťažké, ale verím, že chlapci si po turnaji na Cypre uvedomili, že môžu vyhrávať aj so silnými súpermi. Ak budú všetci zdraví a budeme môcť nastúpiť v najsilnejšom zložení, môžeme svoj cieľ, postup na majstrovstvá Európy, dosiahnuť," uzavrel Bohumil Andrejko, tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 19 rokov.
Bohuš MATIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári