Rodinné konštelácie pomáhajú odhaľovať a riešiť to, čo nás trápi a nevieme si s tým poradiť
Myseľ chce byť šťastná a úspešná, duša túži po láske a potrebuje ju
"Skús to vyjadriť slovami, povedz čo cítiš," takéto povzbudzovanie na stretnutí, ktorému sa hovorí rodinné konštelácie, odznieva veľakrát. Prežívanie rôznych situácií na úrovni emócií je totiž základom pre riešenie problému, s ktorým sem človek príde. Vnútornú ranu alebo čosi iné, čoho pôvod si človek nie vždy vie vysvetliť a neraz ho trápi celé roky, chce zahojiť alebo vyriešiť. Sám to nedokáže, aj keď rana veľmi bolí.
Ing. Zuzana Franková (na snímke vpravo) a Ing. Ingrid Dravecká (na snímke vľavo), ktoré cez techniku rodinných konštelácií prenikajú do podstaty, majú svoje skúsenosti. Obe absolvovali množstvo výcvikových hodín u rakúskych a amerických lektorov doma i v zahraničí. Výsledkom je nemedicinálny terapeutický prístup k človeku, ktorý môžu odovzdávať ďalej. Aj po piatich rokoch praxe v tejto oblasti sa dobre počúva, keď sa Zuzana vysloví: "Vidím v tom zmysel svojej činnosti, robím to, lebo ma to baví." Ingrid vecne doplní: "Toto je tiež jeden zo spôsobov, ako zo žívota odbúrať stresy."
Hľadá vnútorný pokoj
Pekná mladá žena, nazvime ju Adela, hľadá predovšetkým vnútorný pokoj. Neustále ju čosi kamsi poháňa, stále je v napätí, v strehu, akoby na ňu zovšadiaľ útočila divá zver. Z jej pohľadu niet na to dôvodu. Má dobrú prácu, kvalitné rodinné vzťahy, milé deti, nemôže chcieť od života viac. Prečo je v nej toľko neutíchajúcej tenzie?
V systéme, v ktorom sa pracuje, sú dôležité fakty a udalosti aj z minulosti rodinných príslušníkov. Človek o nich nie vždy musí vedieť, rodinné tabu sa mladším neprezrádza, ak sa nemusí.
Mnohé situácie majú významný vplyv na život jedincov v najrôznejších vzťahoch. Zomrela nejaká žena pri pôrode? Boli v rodine spontánne potraty, interrupcie alebo mŕtvo narodené deti? Spáchal niekto v rodine samovraždu? Bol niekto obeťou nejakého trestného činu? Bol niekto v koncentračnom tábore, prenasledovaný alebo väznený? Takéto a iné kľúčové udalosti, ktoré sa vyskytli v rodine, by mal lektor poznať skôr, ako sa pustí do práce. Je však veľmi pravdepodobné, že sa k nim nejakou cestou dopracuje, ak sú v terapeutickom prístupe pre klienta podstatné.
Zuzana Franková pomocou svalového testu ujasňuje, koho treba postaviť do rodinnej konštelácie. Klientka Adela si z okruhu účastníkov vyberá zástupcov za svoju matku, otca, babky, aj samej seba. Títo celkom cudzí ľudia sa po chvíli, ako im položí ruky na ramená, pocitovo identifikujú so svojou úlohou. Akoby ich viedol vnútorný hlas. "Rodičia" sa k sebe postavia chrbtom, správajú sa k sebe ako cudzí ľudia. Nikto nič nehovorí, iba sem-tam strohé vyjadrenie emócií, ktoré naznačujú ich vnútorné rozpoloženie. Klientka Adela sedí na stoličke a pozoruje postupné preskupovanie účastníkov. Žena, ktorá ju zastupuje, neustále cúva, vzďaľuje sa od rodičov, zastaví ju až stena. Nie, oporu rodičov necíti, ale pomalými krokmi sa presúva k babičke.
"Niečo ma k nej ťahá," vraví žena v zastúpení klientky Adely, "ale búši mi srdce, bojím sa."
Presúvanie pokračuje celkom automaticky, odznievajú spontánne slová a lektorka to jemne, nasledujúc podnety systému, usmerňuje presne adresovanými vetami, ktoré po nej účastníci opakujú a pozerajú si pritom do očí. Výsledok je fascinujúci. Všetci sa objímajú a žene, ktorá zastupuje Adelu, husto tečú slzy. Lektorka Zuzana presne pomenúva problém, ktorý sa v tejto cielene spracovanej situácii prejavil a klientke Adele má pomôcť veci pochopiť a riešiť.
V okamihu, keď si všetci účastníci sadnú na miesto, intenzívny zážitok identifikácie s konkrétnou osobou sa má stratiť. Spomienka naň však zostane, nedá sa vymazať.
Kde uviazla láska
Ako sprístupniť podstatu techniky, ktorej sa hovorí rodinné konštelácie? Nie je to jednoduché pochopiť, kým to človek sám nezažije. Lektorka Zuzana: "Je to prístup, cez ktorý človek dokáže vnímať to, čím prechádza v súčasnom živote a čo mu doteraz bolo zastreté. Ide o vplyv rodinného systému ako celku, teda aj ľudí, s ktorými sme sa v živote nestretli, ale sú v našej genetickej línii, napríklad už nežijúci starí rodičia. Aj oni môžu ovplyvňovať smer, ktorým sa náš život vyvíja. Povedzme si, že máme dve roviny: mysle - vedomia a duše. Myseľ chce byť šťastná, spokojná a úspešná a má isté predstavy, ako sa k tomu dopracovať. Duša túži po láske. Ak sa láska nachádza niekde inde, ako sa uberá náš život, je inde ako sme si mysľou stanovili ciele, tak sa naša duša obracia tým smerom, kde je láska. Často sa stáva, že človek za čímsi ide, chce to dosiahnuť, ale má pocit, že nejaká sila mu v tom bráni. Konštelácie sa zaoberajú práve týmito rovinami a odhaľujú, kde v systéme uviazla láska."
Stavanie rodinných konštelácií a reakcie tých, ktorí sa ich zúčastňujú, poskytnú skutočné informácie o situácii v rodine z roviny duše. Predstavitelia naozaj cítia to, čo predkovia. Prečo je to tak, sa nedá vedecky dokázať, ale to nič nemení na podstate, že ich reakcie vedú k pozitívnemu riešeniu situácie, s ktorou sem klient prišiel.
Liečivá sila pôsobí
Jana bola na konšteláciách asi pred rokom. Nedokázala sa vysporiadať so smrťou matky, mala pocit viny, že jej neprejavila dostatok lásky, hoci ju mala veľmi rada. Traumy, ktorá v nej žila mimovoľne, sa nevedela nijako zbaviť. V rozostavení zúčastnených osôb počas rodinných konštelácií bola jej zástupkyňa celkom blízko už nežijúcej matky, cítila sálanie z hrude, ale hrdlo bolo stiahnuté. Keď sa mala zástupkyni matky pozrieť do očí a povedať jej ako ju má rada, musela chvíľu čakať, kým sa v krku uvoľnili spazmy. Zástupkyňa Jany to nakoniec urobila, čo malo pomôcť vypudiť pocit viny zo skutočnej Jany. Nebolo to hneď, pol roka bolo načim, kým ju tento pocit definitívne opustil.
Lektorka Ingrid Dravecká k tomu dodáva: "Nedá sa to zmerať, ale tieto fenomenologické javy sa jednoducho dejú a v rámci pravidiel ich treba vnímať. Obraz, ktorý sa vytvorí, na človeka pôsobí. Liečivý účinok môže priniesť hneď, ale môže aj dozrievať a jeho vplyv sa prejaví v príhodnom čase."
Rodinné konštelácie rozvíjajú svoju hlbokú liečivú silu cez mimoslovné informácie. Stretáva sa tu minulosť s budúcnosťou. Ich účinok sa dá prirovnať k tomu, čo šamani a rituálni liečitelia nazývajú pôsobením v paralelnom svete.
Vo feng-šuej má dátum narodenia rozhodujúce miesto
Na svet si každý prináša určité množstvo energií
Od narodenia sme obdarení určitou kombináciou energií. Každý z nás je iný, a teda nie každému vyhovuje to isté miesto na spanie. Ak nie je kompatibilná energia osoby s energiou priestoru v ktorom spí, pozitívna a pre neho prospešná energia sa mu vyhne. A v takom prípade môže byť nervózny, nekoncentrovaný a nevie spať. Tento problém môže úzko súvisieť aj s dieťatkom.
Podľa dátumu narodenia sa dá zistiť, či je dieťa východného alebo západného typu. Každá skupina má prospešné len niektoré smery a iba tie najprospešnejšie sú vhodné na spánok. Napríklad chlapček narodený 18. 6. 2007 patrí do západnej skupiny a jeho najvhodnejšie miesta na spanie sú západ a severovýchod. Tak isto narodené dievčatko patrí do východnej skupiny, preto sú pre ňu najlepšie miesta na spanie sever a juh.
V tradičných čínskych rodinách mali feng-šuej poradcovia a astrológovia významnú úlohu. Hneď ako im pribudol potomok, boli pozvaní do rodiny, aby podľa dátumu narodenia okamžite vyrátali, akými energiami ovplýva novorodenec. Podľa toho umiestnili postieľku a vybrali mu aj meno. Každý človek má totiž iné zoskupenie elementov. Ak niektorý z piatich elementov chýba, treba ho nejakým spôsobom doplniť. Diagram osudu bol dôležitý hlavne vtedy, ak to bol syn, lebo v budúcnosti mal byť živiteľom rodiny. Meno sa vyberalo podľa toho, ktorý z elementov bol nadbytočný alebo chýbal. V každom mene je zakotvený určitý živel, a teda ak dieťa dostalo správne meno, v ktorom bola správna, pre neho potrebná energia živlu, mohlo mu to priniesť len úžitok.
Napríklad dievča, ktorému v dátume narodenia chýba živel ohňa, v mene alebo v prezývke by malo mať symbol, ktorý reprezentuje oheň, napríklad slnko. Takými menami sú Sany, Sandra (sun v angl. slnko), Magdaléna. Chlapcovi, ktorému chýba kov, treba vybrať "tvrdšie" meno, takým je napríklad Robert. Ľudia, ktorým chýba element dreva, by v mene mali mať obsiahnutý názov kvetu alebo stromu - Lesana, Florián. Tým, ktorým chýba zem, by mali mať meno stabilné, historicky podložené, takým je napríklad Jozef.
Aj oblečenie pre bábätko by malo byť vo farbách, ktoré mu prospievajú. To, čo sa páči mamičke a babičke, nemusí byť pre dieťa najvhodnejšie.
Martin nevidí prekážky, Maroš dobre kľučkuje
Osobným číslom mena Martin je trojka, čo reprezentuje schopnosť. Martinom sú skutočne dané schopnosti reálneho pohľadu na svet a orientácie aj v tých najťažších podmienkach. V ničom nevidia závažný problém, vždy sa dokážu postarať o dostatok pre seba, aj svojich blízkych. Konajú rýchlo, majú bystrý úsudok a s prehľadom sa orientujú v tom, čo je momentálne najdôležitejšie. Na svet sa pozerajú s odstupom a v ničom nevidia prekážku, ktorú by nedokázali prekonať. Už v detstve mávajú jasné ciele a snažia sa ich dosiahnuť. Ak sa to z akýchkoľvek dôvodov nedarí a už vyčerpali všetky možnosti, potom sa svojich snov pokojne vzdajú a pustia sa do nových plánov.
Marošom sa v živote väčšinou darí. Vedia sa prispôsobiť a konať v súlade s potrebami svojho okolia. Vždy sa vedia pridať na správnu stranu a v pravom okamihu dokážu zmeniť svoj názor. Aj preto ich priťahuje politika a oblasť práva. Svedomie ich iba zriedka trápi, nemajú s tým problém. V práci aj v láske sa riadia inštiktmi a medzi nepríjemnosťami dokážu dobre kľučkovať. Môžu sa z nich stať vplyvní ľudia, a to bez veľkého úsilia alebo námahy. Osobným číslom tohto mena je 9 - génius.
Kvôli skvelým účinkom sa pestuje na poliach v Plavnici
Rakytník je schopný všeličoho
Je takmer neuveriteľné, čo všetko sa dá nájsť v prírode na ľudské neduhy. Napríklad rakytník rešetliakovitý, ktorý sa kvôli skvelým liečebným účinkom pestuje aj u nás na poliach v Plavnici.
Patrí medzi liečivé rastliny tradičnej indickej, tibetskej a mongolskej medicíny. V Indii je džem z plodov rakytníka považovaný za prostriedok proti chudokrvnosti a celkovej ochabnutosti organizmu. Jeho používanie bolo známe aj v starovekej Európe. V starom Grécku a Ríme ľudia tiež poznali jeho povzbudzujúce účinky. Vojaci Alexandra Macedónskeho vraj využívali rôzne časti rakytníka proti únave. Rakytník bol cenený aj vo veterinárnej praxi. Po jeho použití je konská srsť lesklejšia.
Tento tŕnistý strom alebo ker je odolný voči mrazu, dobre vydrží aj v suchých podmienkach a nie je citlivý ani na exhaláty. Malé červené plody z pichľavého kríka sa ťažko oberajú, pri trhaní a ľahko rozmačkajú, preto sa plody zbierajú v zime, keď mrzne. Zamrznuté bobuľky zberači strasú do podloženej plachty.
Rakytník má vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok a je výdatným zdrojom vitamínu C. Ak si urobíme nálev zo sušených plodov rakytníka, tie nevyhodíme, ale dužinu bez jadierka skonzumujeme. Ich kyslasto trpkú chuť pocíti na jazyku každý. Čo je najdôležitejšie, rakytník pomôže pri celkovom oslabení organizmu. Pomáhá aj pri pľucnych chorobách, lieči žalúdočné vredy a rôzne kožné ochorenia, vrátane akné. Je schopný tlmiť aj bolesť.
V praxi sa často využíva rakytníkový olej alebo masť, lebo má výborné regeneračné schopnosti. Pomáha pri omrzlinách, popáleninách, ekzémoch a hemoroidoch, ale účinkuje aj na rast vlasov.
Stranu pripravila: Lea Gallová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári