barónom. Istý čas nesmel vykonávať kňažskú službu, avšak žiť z niečoho musel. Prvého októbra uplynulo 30 rokov od chvíle, keď sa zamestnal v košickom dopravnom podniku. Ako vodič električky si odkrútil 39 mesiacov.
Za najväčšiu obludnosť socializmu považuje všeobecnú aroganciu moci voči občanovi.
"Predstavitelia ČSSR alebo ešte predtým ľudovodemokratickej republiky podpísali rozličné dokumenty o ľudských právach a s veľkou pompou najmä deklaráciu ľudských práv v Helsinkách. Avšak dovolávať sa akýchkoľvek práv, najmä práva na slobodu prejavu, náboženskú slobodu, či vyjadrenie myšlienky sa nedalo. Ľudí iritovali aj neustále obavy z pracovníkov štátnej bezpečnosti. Tiež za mnou niekoľkokrát prišli, alebo ma pozvali na Moyzesovu ulicu, kde sídlili. Mnohým ľuďom takto strpčovali život. Za socializmu vytvárali vtedajší mocipáni situácie, ako by čo najlepšie prekazili rôzne aktivity. V 70 tych a začiatkom 80 tych rokov bolo nariadené slúžiť sväté omše skoro ráno, alebo v čase hospodárskych prác, neskoro večer. Nebrali ohľad na odpustové slávnosti, drastické opatrenia boli počas pútí. Kňažské semináre zavreli, rehole neexistovali. Mnohí kňazi pracovali vo výrobe, alebo skončili vo väzení. Mladí ľudia dnes už ani netušia, aké dlhé rady stáli pred obchodmi aby sa občania dostali k základným potravinám. Alebo pred Vianocami k banánom, či pomarančom. Veľa ľudí si aj vtedy zachovalo svoju tvár, ale mnohým režim úplne pokrivil charakter. Na druhej strane, viacerí komunisti sa po roku 1968 alebo 1969 cítili ukrivdení keď ich vyhodili zo strany. Každá doba má vplyv na ľudí. Kým za socializmu to bol určitý strach, dnes sa mnohí majú až pridobre. A práve blahobyt dokáže tiež poriadne zmeniť človeka."
A v čom vidí Mons. A. Tkáč najväčšie pozitívum Novembra´89?
"To najlepšie, čo nežná revolúcia priniesla ľuďom, je sloboda," neváhal ani sekundu arcibiskup. "To sa ani nedá porovnať s tým, čo bolo pred rokom 1989. Fakt je ale ten, že slobodu treba vedieť užiť. Veľmi pekne to povedal Svätý Otec Benedikt XVI., keď sme ho navštívili. Zdôraznil, že táto sloboda sa prejavuje v materializme, hedonizme, laicizácii a racionalizmu. To znamená, že človek chce mať veľa majetku a takpovediac užiť si. No a potom vidíme, že vo svete názorov vládne bezbrehá voľnosť slobody myslenia. Svetu vládne materializmus, ktorý u niektorých ľudí hraničí až s mamonárstvom. Sloboda priniesla aj iné nepekné veci. Ničenie prostredia, počmárané budovy, vlaky. Tu vyvstáva otázka, prečo sa tvrdšie nepostupuje voči tým, čo to robia. Socialistické súdnictvo bolo vo veľa prípadoch nespravodlivé. Ani teraz síce nemôžeme povedať, že ten, alebo onen sudca prijal províziu, aby niekoho prepustil, no vymožiteľnosť práva je veľmi zdĺhavá. Takisto si myslím, že máme zbytočné problémy v slovensko maďarských vzťahoch. Obyčajní ľudia napätie nevytvárajú."
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári