Sokol Miroslavovi Tyršovi (1832-1884). Bol estetikom, profesorom dejín, predsedom výtvarného odboru Umeleckej besedy a členom poroty pre sochársku výzdobu Národného divadla v Prahe.
KOŠICE. Narodil sa v Děčíne v rodine lekára, ale vyrastal pri Mladej Boleslavi a neskôr v Prahe. Po smrti rodičov ho vychovával strýko. V detstve bol chorľavý, preto na radu lekára začal cvičiť. Podieľal sa na založení spolku Sokol. Nevznikol by bez finančnej podpory Jindřicha Fügnera.
Miroslav Tyrš bol autorom Základov telocviku. K Sokolu patril aj Telocvičný spolok žien a dievčat pražských. Názov dal spolku pedagóg Emanuel Tonner, Fugner navrhol tykanie a oslovenie brat a sestra, Mánes kroj, Barák pozdrav "Nazdar!" a Tyrš bol tvorcom sokolovských zásad: sila a mužnosť, činnosť a vytrvalosť, láska k voľnosti a vlasti, dobrovoľná práca a disciplína, vzájomný bratský vzťah členov. Prvá sokolovňa bola vybudovaná v Prahe. Tyrš začal zakladať spolky aj na vidieku. V roku 1863 bolo v Čechách asi 20 jednôt s približne 2 000 členmi.
Dlhý čas žil Tyrš len pre spolok. Až po smrti Fügnera sa zamiloval do jeho dcéry Renáty, ktorú vychovával a vzdelával ako domáci učiteľ. Oženil sa s ňou, ale krátko po svadbe sa u neho prejavili príznaky nervovej choroby. Odišiel sa liečiť do cudziny, kde aj tragicky zomrel. Utopil sa v riečke v Tirolských Alpách.
Po absolvovaní štúdií sa aktívne podieľal na českom kultúrnom a politickom živote. Spočiatku sa chcel venovať filozofii, ale prevážil u neho záujem o výtvarné umenie a estetiku. V roku 1882 ho vymenovali za mimoriadneho profesora na FF českej univerzity v Prahe. Bol iniciátorom prvého všesokolského zletu v roku 1882.
Tyrš vydával časopis Sokol, prednášal na vysokej škole a veľa cestoval. Zvolený bol za poslanca do českého snemu a stal sa členom ríšskej rady. Funkcie sa vzdal z časových dôvodov.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Uherova ulica na Západe.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári