STÁTISÍCOVÉ OLEJOMAĽBY MEDŇANSKÉHO, JAKOBYHO, JASUSCHA NA MAGISTRÁTE
Keď z času na čas zatúžime po kontakte s výtvarným umením, jednoznačne zamierime do galérie či múzea. Množstvo unikátnych obrazov a historického nábytku sa ukrýva i v kanceláriách košických úradov. Jakoby sa ´udomácnil´ v Štátnom divadle, Halász - Hradil tróni vo vstupnej hale Mestského úradu MČ Košice - Staré Mesto, priestory magistrátu sú prešpikované obrazmi, o ktorých už pomaly nikto nemá prehľad a zahanbiť sa nedajú ani kancelárie Úradu Košického samosprávneho kraja (ÚKSK). Okrem nádherného historického nábytku ich zdobí takmer päťdesiat zaujímavých a hodnotných umeleckých diel.
Staré mesto sa pýši obrovským Hradilom
Pýchou vstupných priestorov budovy Mestského Úradu Mestskej časti Košice -Staré Mesto je panoramatické dielo Košičana Elemíra Halász Hradila. Hodnota obrazu ´Košice´ s rozmermi 300 x 150 cm je značná najmä preto, že bol umelcom namaľovaný presne pre dané priestory na objednávku a zďaleka prevyšuje pol milióna. Halász - Hradil v roku 1925 pripravil na výber dva alternatívne pohľady vo forme kolorovanej perokresby. Riešenie s pohľadom na mesto od západu nebolo prijaté, a tak bol pre košickú radnicu v roku 1925 realizovaný vo veľkom formáte Pohľad na Košice od východu. "Hradil je krásny, je centrálnym skvostom našich priestorov. Trošku nám ale robí problémy. Bolo by tam totiž ideálne miesto na kanceláriu prvého kontaktu. Keďže ho však nemôžeme premiestniť, musí ostať na svojom mieste," vysvetľuje Ľubomír Grega, starosta MČ Staré mesto. Hradila ´zdedil´ a sám vonkoncom netuší, akú môže mať hodnotu. Postarané však o neho je podľa starostových slov dokonale. "Cez noc sme napojení na políciu, máme kvalitný centrálny bezpečnostný systém. Cez deň ho teda strážia vrátnici a v noci technika." Okrem obrazu, ktorý vám pri vstupe do budovy udrie do očí, sa však na tomto úrade nájdu i ďalšie umelecké diela. "Len nedávno pribudol môj portrét, a tak máme spolu so Sülim v malej zasadačke dva portréty od košického výtvarníka Štefana Filepa." Skvostom je však i obraz Júliusa Nemčíka.
Divadlo krášlia tri Jakobyho diela
Hoci je Štátne divadlo kultúrnym stánkom, málokomu by v jeho administratívnych priestoroch napadlo hľadať unikátne výtvarné diela. Hneď v kancelárii riaditeľa našiel svoje miesto autoportrét Júliusa Jakobyho. Spoločnosť mu robí obraz Teodora Jozefa Moussona a bronzová socha Löfflerovej baletky. Historický nábytok je zapožičaný z Východoslovenského múzea. "Dokopy máme až tri Jakobyho originály. Jeden z nich je mozaika k opere Beg Bajazid, ktorú máme na chodbe" prezrádza Peter Himič, riaditeľ Štátneho divadla, ktorý má však najsilnejší vzťah práve k dvom originálom Moussona. "Máme aj Bazovského, Zmetáka a Nemčíka. Všetko sú to dary, ktoré v priebehu rokov riaditelia dostávali priamo od umelcov."
Kancelárie pracovníkov zdobia aj dva obrazy Eugena Chriena, Júliusa Bukovinského či fotografie Vladimíra Vološina. "Žiaľ, ja som nedostal nič, dnes už je prax iná. Dary sa dávali najmä za Borodáča, to bol pojem," dodáva riaditeľ, ktorý má v úmysle všetky diela sústrediť v novej zasadačke. Strach o nich nemá, nakoľko ich stráži 24-hodinová služba a objekt je monitorovaný kamerovým systémom.
U župana množstvo skvostov
Kancelárie úradu košického kraja sa pýšia nábytkom, ktorý im zapožičalo Východoslovenské múzeum (VSM). Do tých čias bol uložený v jeho depozitoch. Nie každému musí byť po vôli, že na umeleckých dielach sa dnes veselo úraduje. Riaditeľ VSM Robert Pollák sa však na celú záležitosť pozerá inak. "Z môjho pohľadu nábytok,ktorý sme svojmu zriaďovateľovi zapožičali, by nám aj tak stál v depozitári. Vedeli zaplatiť reštaurátora, na nábytku sa nehobľuje ani nereže. Z môjho hľadiska je to teda takto dobre. Ľuďom sa prirodzene nemusí páčiť, že na úradoch musia mať starožitný stôl, ale sú to osoby, ktoré nás reprezentujú." Reštaurovanie secesného nábytku len v pracovni predsedu KSK Zdenka Trebuľu si vyžiadalo pred rokom takmer 400 tisíc korún.
ÚKSK má však umelecké diela zapožičané aj z depozitov Východoslovenskej galérie a Zemplínskeho múzea Michalovce. "Účtovná hodnota 44 kusov zapožičaných diel je niečo cez tri milióny korún, trhovú umeleckú hodnotu neevidujeme," dodala Z. Bobriková. Medzi obrazmi sa nachádzajú diela Lúka a Urbanova veža od Júliusa Bukovinského, šesť obrazov Štefana Roskoványiho, päť diel Ľudovíta Čordáka, ale i obrazy Antona Jasuscha a Andreja Doboša a mnohých iných. Zo súčasných košických autorov zdobia steny kancelárií ÚKSK diela Martina Račka či Kataríny Blažovej - Tekeľovej.
Magistrát je plný umenia
Magistrát mesta Košice je doslova prešpikovaný umeleckými dielami. Úradníci však často ani netušia, aké jedinečné výtvarné diela zdobia steny ich kancelárií. "V evidencii umeleckých diel sú zapísané všetky obrazy, tapisérie a plastiky. Doposiaľ však nebola vypracovaná komplexná štatistická inventarizácia umeleckého majetku. V týchto dňoch prebieha školenie pracovníkov s novým inventarizačným programom, ktorý ponúka komplexné vyhodnotenie. Výsledky budú známe až v roku 2008," dozvedeli sme sa od Jany Geročovej, hovorkyne Magistrátu.
V kanceláriách Magistrátu je niekoľko významnejších diel. "Máme toho veľa a množstvo diel je i v sklade." Naisto pri prechádzke budovou ´Bieleho domu´ nájdete diela Ladislava Medňanského, Ľudovíta Čordáka, Antona Jasuscha i Teodora Jozefa Moussona. Zo súčasnejších autorov stoja za povšimnutie diela Mikuláša Rogovského, Júliusa Bukovinského, Vojtecha Seligu, Ladislava Zozuľáka a V. Szmutkovej-Wagenhoferovej.
Historická radnica ukrýva poklady
Mesto však najväčšie skvosty ´ukrýva´ v priestoroch Historickej radnice. "Z bezpečnostných dôvodov nemôžeme povedať, aké umelecké diela sa nachádzajú na Radnici. Sú totiž pod prísnym dohľadom, Mesto ich má zapožičané z Východoslovenského múzea a z Východoslovenskej galérie. Nemôžem vám povedať viac," vysvetľuje J. Geročová. Riaditeľ VSM R. Pollák však prezrádza: "Osemdesiat percent výzdoby tamojších priestorov je pokrytých zo zbierok nášho múzea. Nachádza sa tam velikánsky obraz maďarského realistu Thána Móra s výjavom Bitky pri Moháči, ako i množstvo portrétov mešťanostov. Pýchou priestorov je krásny chránič na kozub, miestnosť s polkruhovitým stolom so stoličkami z 18. storočia i nádherný malachitový stolík. Radnica disponuje ideálnou kombináciou výtvarného umenia a trojrozmerných umelecko-historických diel."
RÁMČEK
Najväčšie krádeže
Aké umelecké diela ulúpili
17. január 2006 zlodeji v priebehu troch minút odcudzili z Tekovského múzea v Leviciach päť zapožičaných diel, medzi ktorými boli i dva obrazy Martina Benku. Okrem toho ukradli i maľby národného umelca Janka Alexyho V záhrade a Dedina s kostolom a jeden obraz Edmunda Gwerka s názvom Pod hoľou. Hodnota diel bola dokopy 4,5 milióna korún. Pre porovnanie - v aukčnej sieni Soga v roku 2003 padol rekord, keď predali veľkú Benkovu olejomaľbu Slovenská rodina z roku 1938 za 1 550 000 korún.
Jednou z najväčších krádeží umeleckých diel v posledných rokoch je i krádež historických zbraní z hradu Červený Kameň. Tu vznikla škoda asi za 40 miliónov korún.
Pred pár dňami polícia zadržala ukradnuté obrazy v hodnote niekoľkých miliónov. Išlo o desiatky diel známych slovenských výtvarníkov Martina Benku, Teodora Moussona, Štefana Bubána a ďalších. Polícia zadržala obrazy u známeho michalovského lekára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári