Na novelu zákona doplatia invalidní dôcodcovia
Invalidní dôchodcovia sú tou skupinou občanov, ktorá od januára budúceho roka najviac doplatí na novelu zákona o sociálnom poistení.
BRATISLAVA. To, že pripravované zmeny budú pre invalidov najhoršie, tvrdí expert na odvody a dane Jozef Mihál. Je to aj preto, lebo od januára budúceho roka budú musieť pracujúci alebo podnikajúci plní invalidi platiť odvody na invalidné poistenie. „Čisté príjmy sa im znížia," hovorí Mihál.
Uvedenú zmenu podľa neho ministerka obhajovala slovami, že ide o zavedenie ďalšieho prvku solidárnosti. „Aj plní invalidi, ak sa rozhodnú pracovať, preto budú musieť platiť odvody na invalidné poistenie. A to napriek tomu, že to pre nich nebude znamenať v budúcnosti zvýšenie prípadných nárokov na výšku invalidného dôchodku," vysvetľuje.
To ešte nie je všetko
Nová povinnosť platiť odvody patrí k tým častiam novely zákona, ktorých sa nedotkli doterajšie politické ťahanice okolo dobrovoľného vstupu občanov do druhého piliera. Nepredpokladá sa teda, že by sa ešte mali zmeniť, aj keď sa prezident novelu rozhodol vrátiť do parlamentu. Ďalšou pre invalidov nepriaznivou „novinkou", ktorú preto treba od januára čakať je zmena spôsobu výpočtu starobných dôchodkov pre invalidov. „Nový výpočet je taký, že poškodí značnú časť invalidov. Najmä tých, ktorí si dokážu a chcú zarábať popri poberaní invalidného dôchodku," zdôrazňuje Mihál.
Pri započítavaní osobného mzdového bodu za každý rok trvania invalidity sa nebude rozlišovať, kto je aký invalid -všetci „dostanú" osobný mzdový bod 0,3 - rovnako najľahší i najťažší invalidi. Súčasne sa nespravodlivo zhodnotí vo výške starobného dôchodku ich vlastná aktivita, teda odvody, ktoré si budú platiť sami - zo systému sa takto vytráca zásluhovosť.
Sociálna poisťovňa prestane platiť
Inou významnou a invalidmi nevítanou zmenou bude od nového roka aj to, že Sociálna poisťovňa už nebude za doterajších sporiteľov - invalidov platiť príspevky do druhého piliera. Sociálna poisťovňa už nebude za invalida dokonca platiť ani poistné na starobné poistenie.
Podpredseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Milan Měchura v tom vidí riziká. Tvorcovia zákona o sociálnom poistení zdôrazňovali prechod od systému sociálneho zabezpečenia na systém sociálneho poistenia.
V systéme sociálneho poistenia má nárok na dávku len poistenec, ktorý si platí poistné alebo za ktorého je poistné platené. Preto štát platí poistné za niektoré osoby, ako sú napríklad osoby starajúce sa o dieťa do šiestich rokov veku. „Osobitné postavenie v systéme mali poberatelia invalidných dôchodkov, ktorým v prípade invalidity vznikol nárok na invalidný dôchodok a záväzok Sociálnej poisťovne platiť za nich poistné na starobné poistenie," hovorí Měchura. Sociálna poisťovňa to vykonávala formou platby z fondu invalidného poistenia do fondu starobného poistenia.
Zrušením povinného starobného poistenia sa za tieto osoby už poistné na starobné poistenie neplatí. S ohľadom na spomínaný zavedený poistný princíp to do budúcnosti podľa Měchuru môže viesť k spochybňovaniu nárokov na výplatu dôchodkových dávok po dosiahnutí dôchodkového veku invalidných osôb.
V druhom pilieri majú smolu
Mihál vidí problém aj v ďalšom. Vláda pod tlakom verejnej mienky síce ustúpila od zámeru, aby už štát neplatil príspevky do druhého piliera za mamičky a opatrovateľov. Invalidi však majú smolu. Ak ste sporiteľom a v budúcnosti sa následkom úrazu, ťažkého ochorenia a podobne stanete invalidom, osud vašich úspor v druhom pilieri bude nejasný. „Isté je len to, že ich po vašej smrti dostanú vaši dedičia," dodáva Mihál.
Dvojročná podmienka
Napriek očakávaným zmenám v tom, že predčasní dôchodcovia už nebudú smieť popri dôchodku aj pracovať, poslanci v parlamente napokon schválili miernejšie znenie.
Predčasný dôchodok však bude možné získať len v období dvoch rokov pred dôchodkovým vekom - skôr nie. V súčasnosti môže predčasný dôchodok získať každý, kto bol minimálne desať rokov poistený v Sociálnej poisťovni a suma dôchodku (aj po znížení z dôvodu predčasného odchodu do dôchodku) musí byť vyššia ako je 1,2 násobok životného minima (vyššia ako 6156 korún). Na veku nezáleží.
Kto má, tomu už nezoberú
Mihál však upozorňuje na inú skutočnosť, ktorá sa nepriaznivo prejaví na príjmoch dôchodcov. Podľa nových pravidiel sa pri výpočte sumy predčasného starobného dôchodku už nebude zohľadňovať to, že poberateľ sa zrieka nároku na dávku v nezamestnanosti. Výsledná suma dôchodku bude preto nižšia, ako podľa doterajších pravidiel. Pozitívnou informáciou je, že pracujúcim predčasným dôchodcom predčasný dôchodok už nezoberú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári