premiér Robert Fico.
BRATISLAVA. Námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi lukratívnej pôdy v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Bríza tak urobil v čase, keď bol vtedajší šéf fondu Hideghéty na dovolenke. 10. apríl bol posledným dňom, kedy mal Bríza plnú moc. Ide už o siedmu podozrivú zmluvu, ktorú podpísal.
Reštituenti vzápätí pozemky s rozlohou viac ako milión štvorcových metrov predali firme GVM, za ktorou stojí podnikateľ Milan Bališ, blízky šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Z rovnakej strany je aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, pod ktorého fond politicky spadá.
Trhová hodnota pozemkov vo Veľkom Slavkove sa odhaduje na pol druha miliardy, spoločnosť GV Mich získala za necelých 13 miliónov. Chce na nich postaviť golfové ihrisko a hotel.
Rýchlosťou blesku
Katarína Ninitzová a jej rodina mali nárok na pozemky v okrese Michalovce. Namiesto toho im fond pridelil pôdu v takmer 200 kilometrov vzdialenom Veľkom Slavkove. Už o tri dni po tom, ako vložil fond pozemky do katastra v Poprade, podpísali zmluvu o budúcej zmluve o ich predaji firme GVM.
„Hľadali sme možnosť, ako tie pozemky speňažiť," hovorí Ninitzová. Firmu vraj nepoznali, všetko vybavoval ich právny zástupca František Kočka.
„Pán Kočka sa poznal s konateľom firmy Gabrielom Vysaníkom, nás do toho nezasväcoval. Hovoril, že ide o jeho známeho, nakoniec sme sa dohodli," povedala Ninitzová. Výsledok - reštituenti predali firme GVM pozemky s rozlohou viac ako milión štvorcových metrov za necelých 13 miliónov korún. Ich trhová hodnota sa pritom odhaduje na pol druha miliardy korún.
Starosta Veľkého Slavkova František Šary hovorí, že ceny pôdy v obci sa pohybujú na úrovni 1500 korún za štvorcový meter. „Predpokladám, že do piatich rokov sa dostaneme na 2500 korún za štvorcový meter."
Ninitzová si uvedomuje, že suma za predaj pozemkov nebola vysoká. Odmieta však, že konali pod nátlakom. „Urobili sme to trochu neuvážene, pre tú firmu to bola výhodná kúpa. Vtedy sme nemali taký prehľad a konexie. Dnes by sme to predali niekoľkonásobne drahšie."
Advokát Kočka, ktorý zastupoval pred fondom Ninitzovú a jej rodinu, sa nechcel k okolnostiam prevodu a predaja pozemkov vo Veľkom Slavkove vyjadrovať. „Ako advokát som viazaný mlčanlivosťou."
Mečiarov tieň
Firmu GVM, ktorá kúpila od reštituentov pozemky v Tatrách, vlastnia Milan Bališ a Gabriel Vysaník. Jej konateľom je popri Vysaníkovi aj Pavol Talčík. Najzaujímavejší je však Bališ, ktorý podnikal aj s Michalom Hrbáčkom, obvineným v kauze únosu Michala Kováča mladšieho. Bališa spája spoločná minulosť aj s Alexandrom a Júliusom Rezešom, ktorý dnes obhajuje záujmy HZDS v Transpetrole. Bališ s nimi sedel v orgánoch spoločnosti Interhouse Košice. Jeho firma Guard chránila v rokoch 1993 až 1999 manažment VSŽ.
Bališ sa viackrát objavil aj v spoločnosti Vladimíra Mečiara. V lete 2001 ho napríklad sprevádzal na oslavu Rezešových narodenín v španielskom Alicante. V tom istom roku sa všetci traja stretli aj v tatranskom hoteli Grand.
Denník Národná obroda v septembri 2002 napísal, že Bališ zoznámil Mečiara aj s nemeckým podnikateľom Petrom Zieglerom, ktorý hovorí, že si od neho predseda HZDS požičal peniaze na rekonštrukciu vily Elektra. Informáciu o pôžičke zverejnila agentúra Sita, ktorej sprostredkovala rozhovor s Zieglerom agentúra Roko. Tá robila HZDS v minulosti predvolebnú kampaň. Agentúra poslala po redaktora auto, ktoré patrilo Bališovej firme Guard. Po rozhovore odviezlo auto Zieglera na letisko vo Viedni.
Mečiar na otázky, aký je dnes jeho vzťah s Bališom, respektíve, či nejde o prejav klientelizmu, keď sa k pozemkom v Tatrách dostala jemu blízka firma, nereagoval. „Na tento typ otázok nebudeme odpovedať, pretože sa odmietame podieľať na zavádzajúcej a dezinformačnej kampani," odkázala hovorkyňa HZDS Katarína Belická.
Bališ rozhovor odmietol s tým, že sa máme obrátiť na konateľov firmy GVM Vysaníka s Talčíkom. S Vysaníkom sa nám spojiť nepodarilo. „Nechce s vami hovoriť," odkázala nám jeho dcéra. Talčík pripustil, že bez kontaktov na fonde by sa k pozemkom v Tatrách nedostali. „Pán Vysaník tam možno niekoho pozná a posúrili sme to."
SDKÚ: Bol to obchod
Opozícia vyzýva námestníka Brízu, aby odstúpil z funkcie. „Je počudovaniahodné, že po toľkých kauzách sa vynorila ďalšia, ktorá má podozrivú koncovku. Tým viac, že v nej figurujú ľudia, ktorí sú spojení s HZDS," hovorí poslanec Zsolt Simon z SMK. „Ukazuje sa, že to, čo sme hovorili pri zákone o zdravotných poisťovniach - že v pozadí sú politické obchody, nadobúda aj konkrétne kontúry," myslí si Pavol Frešo z SDKÚ.
Bríza odstúpiť nemieni. Odmieta únik informácií z fondu aj možný klientelizmus pri prevode pozemkov. „Fond nemôže ovplyvňovať majiteľov pôdy ako, kedy a komu ju predajú, darujú a podobne."
Podľa neho sa každá reštitúcia pripravuje niekoľko rokov. „V uvedenom prípade som dostal na stôl spis, ktorý pripravili zamestnanci fondu. Keďže som nezistil žiadne porušenie zákona, zmluvy som podpísal."
Podľa opozície by mal konať Jureňa. „A keďže je aj podpredsedom HZDS, mal by vysvetliť aj svoju vlastnú úlohu v tejto kauze," myslí si Frešo.
Vyvodenie zodpovednosti od Jureňu očakáva aj premiér Robert Fico. „Ministra som opakovane vyzval, aby prišiel s návrhom konkrétnych riešení," povedal nedávno v Slovenskom rozhlase.
Jureňa: Je to špinavá hra
Jureňa hovorí, že HZDS odvolá každého svojho nominanta, ak sa preukáže, že porušil zákon. „V prípade pána Brízu sa tak nestalo. Má sa vzdať funkcie len preto, že niekto píše a organizuje kampaň v prospech lobistických skupín?" Podľa Jureňu ide o nafúknutú kauzu s cieľom očierniť HZDS.
„Vyťahovanie zosnulého pána Rezeša ako strašiaka je jasným signálom, že ide o špinavú hru na objednávku. Hádam nechcete tvrdiť, že riadi zo záhrobia svoje firmy a obchody?" pýta sa Jureňa.
„Ukazuje sa, že pokiaľ ide o pozemkový fond, minister je politicky nesvojprávny," myslí si Jureňov predchodca Simon.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári