Najväčším lákadlom sobotňajšej burzy starožitností v zámockom parku kaštieľa Budimír bola kováčska vyhňa, pri ktorej predvádzal svoje umenie Milan
Miroslav Sambor
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Kalmár. Umelecký kováč z Košíc, ktorý žije a pracuje v Jasove.
KOŠICE. Burza s poradovým číslom 88 mala názov Keby som bol kováčom - o tajomstvách čierneho remesla. Aj preto sa M. Kalmár na nedostatok obdivovateľov nemohol sťažovať.
"Profesionálne sa umeleckému kováčstvu venujem štrnásť rokov," povedal nám chlapík, ktorý niekoľko rokov pôsobil vo Francúzsku a svoje práce prezentoval aj na celosvetovej výstave umeleckého kováčstva na hrade Helfštýn na južnej Morave. "Baví ma to už od detstva, keď mi otec po prvý raz ukázal, ako sa dá zohriať železo. Kujem brány, ploty, lustre, robili sme strechu Jakabovho paláca, kópiu originálu balkóna na Župnom dome, kríž Kaplnky svätého Michala."
Podľa organizátora burzy, košického starožitníka Karola Linharta, kováči boli odjakživa opradení rôznymi legendami a poverami. Niektoré sa spájali aj s diablom a mágiou.
Zakúvajú reťaz držiacu diabla
"Rožky na hlave nemám, ale kováči skutočne robili kadejaké magické úkony. Napríklad, každý deň po ukončení práce museli päťkrát udrieť kladivom na kovadlinu. Zakúvali tak oká na reťazi, ktorá držala diabla, aby neušiel. Kladivo nikdy nesmelo ostať na nákove, a vo vyhni, keď sa nechal oheň rozhorený do druhého dňa, by mala ostať lopatka prekrížená s kutáčom. Aby vo vyhni čerti nemohli pracovať celú noc. Kováči kedysi ako jediní v dedine mali kliešte, preto aj trhali zuby," zdôraznil majster starodávneho remesla.
Podkovičky pre šťastie vraj nerobí, tak sme sa opýtali, či by si trúfol na pás cudnosti, akým v stredoveku chránili žiarlivci česť svojich manželiek, respektíve svoje hlavy pred vyrašením parožia.
"Dnes sem neprišiel nikto, aby zapózoval ako model, takže nič z toho nebude. Ak ale nabudúce do Budimíra nejakú kočku dotiahnete, bez problémov sa do toho pustím," uškŕňal sa M. Kalmár.
O starobylosti kováčskej tradície v Košiciach svedčí názov dnešnej Kováčskej ulice. V meste vraj zo všetkých remeselníkov tvorili kováči až 40 percent. Vyrábali časti kuší, brnenia či podkovy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári