ktorých veľmi ľahko identifikujú podozrivé kolky.
KOŠICE. V súvislosti s odhaľovaním falzifikátov policajti žiadajú občanov, aby kolky po zakúpení nenalepovali na žiadosti, ale ich k nim iba prikladali. Každý zamestnanec či policajt prijímajúci tlačivá od občanov je povinný pred nalepením (robia to poverení pracovníci - pozn. red.) kolky skontrolovať. Zavedenie pier už prináša prvé ovocie.
Štyri podozrivé za jeden deň
"V stredu pracovníčka oddelenia dokladov OR PZ Michalovce zistila, že tri kolkové známky v nominálnej hodnote 1 000 Sk, ktoré za účelom vystavenia cestovného pasu predložil 51-ročný Milan z obce Staré, nevykazujú viditeľnú červenoružovú farbu," informovala nás Jana Demjanovičová, hovorkyňa KR PZ v Košiciach. "Na tom istom oddelení predložil v ten istý deň popoludní tisíckorunovú kolkovú známku, ktorá takisto nevykazovala ružovo-červenú farbu aj 47-ročný Jozef z Horoviec. Policajti kolky zaistili a zaslali na expertízne skúmanie."
Pravé ostanú červenoružové
Ako perá fungujú v praxi sme sa opýtali Ildikó Jackovej, vedúcej oddelenia dokladov OR PZ Košice.
"Prečiarknutím z ľavého dolného rohu smerom k pravému hornému rohu dolného dielu kolkovej známky," uviedla I. Jacková. Takto označený diel musí na označenom mieste a rovnako na rubovej strane kolkovej známky vykazovať viditeľné červenoružové sfarbenie."
Ako sa vyhnúť problémom
Ak sa kolok nesfarbí, môže ísť o falzifikát. V takom prípade sa občan, ktorý ho priložil k žiadosti vystavuje dôvodnému podozreniu zo spáchania trestného činu falšovania, pozmeňovania a nedovolenej výroby kolkových známok, poštových cenín, nálepiek a poštových pečiatok.
"Aby sa tomu občania vyhli stačí, ak si pri zakúpení kolkovej známky vyžiadajú a potom odložia pokladničný doklad. Ak sa potom ukáže kolok ako podozrivý, policajti presne vedia, kam majú ísť a ktoré predajné miesto preveriť," dodala I. Jacková.
Dôvod sprísnenej kontroly
Strážcovia zákona prijali nové opatrenia na odhaľovanie falzifikátov kolkov po rozsiahlej akcii, ktorú v auguste vykonalo 131 policajtov a colníkov v Košickom a Prešovskom kraji. Počas operácie KOLOK urobili 5 domových prehliadok, preverili 9 nebytových priestorov, 8 áut a 25 miest, kde sa predávali kolky. Zaistili viac ako 1 400 podozrivých kolkov v celkovej hodnote takmer milión korún a šesť podozrivých osôb. Následne preverili policajti v dvoch košických obvodných úradoch pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie 6 118 spisov, 1 362 zabavili pre podozrenie, že sú na nich falošné kolky. Ich celková hodnota bola 2 727 000 korún.
(sam)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári