Hodnotenie šampionátu ako "ústup z pozícií" podľa trénera nie je namieste
Doniesli "iba" dve medaily, neprebojovali sa do prvej päťky v rankingu národov, a už sa na internetovom portáli mapujúcom svet "muscle a fitness" objavuje pesimistická otázka adresovaná našej mužskej kulturistike - "Ústup z pozícií?" Asi preto, že naši svalovci boli zvyknutí na cennejší medailový úlovok, aký sa v ich sieťach ocitol počas minulotýždňového svetového šampionátu IFBB v juhokórejskom Džedžu.
V Kórei však bolo deväť hmotnostných kategórií, a našich borcov len šesť. Začnime najnižšou, sedemdesiatkou, kde Richard Riedl (Temple Gym Piešťany) vybojoval bronz. Lepší dojem u rozhodcov vyvolal iba víťazný Samad z Malajzie a druhý v poradí Nemec Ostolani. Košičan (ale člen VŠC Dukla Banská Bystrica) Igor Kočiš, štvornásobný majster sveta, to skúsil v kategórii do 75 kg, prvý raz v kariére na svetovom podujatí. A bola z toho hneď medaila, žiaľ, iba zemiaková... Cenné kovy si rozdelili Talian Maggiore, Egypťan El Fadaly a domáci Kórejčan Soon. Juraj Vrábel skončil v 85-ke (tiež v nej štartoval prvýkrát) na solídnom piatom mieste. To najlepšie z finálových umiestnení na záver - tridsaťdvaročný Štefan Havlík (VŠC Dukla Banská Bystrica, majster sveta v kategórii do 85 kg z roku 2003 z indického Bombaja) siahal v kategórii do 100 kg po zlate, ale Poliak Robert Piotrkowicz bol vo finále nad jeho sily. Dvom z poltucta slovenských borcov sa zavreli brány na ceste k medailám už v semifinále, tam stroskotal Peter Tatarka (7. v kategórii do 90 kg pri premiére na majstrovstvách sveta) i člen košického Veterinary Bodybuilding Club Rastislav Solár (11. nad 100 kg).
Poradie národov - Egypt, Brazília, Bahrajn, Južná Kórea, Nemecko... Slovensko, ani ďalších 47 krajín sveta, ktoré merali cestu na Kórejský polostrov, v tejto tabuľke nefiguruje. Fakty hovoria, že po treťom mieste v hodnotení národov na vlaňajšom svetovom šampionáte kulturistov v Ostrave, a celkovom prvenstve pred dvoma rokmi v Káhire, ide asi naozaj o ústup z pozícií...
Dávate aj vy takýto poddtón vystúpeniu vašich borcov v juhokórejskom Džedžu? - opýtali sme sa hneď po návrate do Košíc ústredného trénera slovenskej reprezentácie Milana Čížeka.
"Je pravda, že vlani sme získali na majstrovstvách sveta dve strieborné medaily, a teraz to bola len jedna strieborná a jedna bronzová, aj to, že už druhý rok po sebe sme zostali bez zlata, ale som prekvapený, že naše vystúpenie na svetovom šampionáte niekto hodnotí ako ústup z pozícií. Škoda, že Igor Kočiš nebol v top forme, ako je uňho zvykom, ale pod jeho prípravu i umiestnenie a podpísala operácia, ktorú podstúpil tri mesiace pred majstrovstvami sveta. Už pred operáciou nemohol byť ten tréning optimálny, tri štvrtiny prípravného obdobia nebol jeho tréning plnohodnotný. Nohy boli v poriadku, mal ich jednoznačne najlepšie vo svojej kategórii, ale vrch nemal tradičnú fazónu, najmä chrbát bol slabší ako inokedy."
Naozaj bol horší ako Kórejčan Soon, alebo v boji o bronz zohralo svoju úlohu aj domáce prostredie?
"K rozhodcom sa nezvyknem vyjadrovať, ale pravda je taká, že po semifinále bol Igor ešte na druhom mieste, rozhodcovia ho hodnotili ešte pod vplyvom toho, že je niekoľkonásobný majster sveta, ale na druhý deň si každý všimol, že ten chrbát nie je taký, aký má byť. Ale bolo to veľmi tesné. Vzhľadom na tie patálie počas prípravy som s ním maximálne spokojný, lebo viem, že s vrchom sa viac nedalo urobiť. Iné by bolo, keby mal zlé aj nohy. Pre zmenu hmotnostnej kategórie sme sa rozhodli preto, aby bol nejaký progres. Naspäť, do sedemdesiatky, sa už nevrátime. V 75-ke bol už vlani na majstrovstvách Európy v Bratislave, a v sedemdesiatke máme kvalitnú náhradu v postave Riša Riedla."
Čo ďalší Košičania?
"Štefan Havlík druhým miestom potvrdil svoju pozíciu v absolútnej svetovej špičke. Prehral len, tak ako vlani, s Poliakom Piotrkowiczom, ale objektívne povedané, naňho nemá. Strieborná medaila je reálnym ohodnotením jeho kvalít. Nuž, a Rasťo Solár štartoval prvýkrát v najťažšej hmotnostnej kategórii, a so svojimi 107 či 108 kilami zatiaľ nemôže 115-kilovým chlapom konkurovať."
Kórejský šampionát kulturistov vraj nemal chybu.
"Čo sa športovej stránky týka, zaujímavosťou bolo, že na šampionáte sa presadzuje napríklad Bahrajn. Na budúci rok tam totiž budú majstrovstvá sveta, a oni sa už päť či šesť rokov kvôli tomu snažia dostať do svetovej špičky. Prekvapili ma i Brazílčania. Doteraz to bol stále iba Santos v 65-ke, teraz prišli ďalší dvaja borci, a hneď sa presadili. Kórejskí organizátori urobili naozaj maximum, súťaže prebiehali bez najmenších problémov. Aj divácky záujem (zhruba dva a pol tisícové návštevy) zodpovedal významu svetového šampionátu. Hotel mal dobrý štandard, ubytovanie i strava boli vynikajúce. Džedžu vlastne nie je mesto, ale ostrov s niekoľkými rekreačnými strediskami. Vraj je to najkrajšia rekreačná oblasť v Južnej Kórei, s najlepším ovzduším, lebo na ostrove nie je žiaden priemysel," uzavrel Milan Čížek.
mat
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári