Výnosy dosahovali tri tony z jedného hektára
Pred železničnou stanicou pozbierali úrodu cibule
Kto sa v pondelok dopoludnia nachádzal v blízkosti železničnej stanice, bol svedkom neobvyklej udalosti. Na niektoré trávnaté plochy na Staničnom námestí vyšiel traktor, rozoral ich a skupinka vari desiatich ľudí z nich pozbierala cibuľu. Išlo o nový projekt, ktorý mala na starosti Správa mestskej zelene (SMZ).
Už dlhé roky sa v Košiciach diskutovalo na tému využitia trávnatých plôch, ktoré z rozlohy mesta zaberajú takmer 14 percent. Nešlo ani tak o klasické parky či trávniky v škôlkach a školách. Mestských poslancov skôr škrelo, že ladom ležia zelené úseky popri cestách alebo medzi blokmi. Vysádzanie kvetov sa ukázalo ako nerentabilné, keďže to stojí peniaze a výsledok je neistý. Než stihli kvety rozkvitnúť, ľudia ich väčšinou rozkradli a odniesli do svojich záhrad. Nákladné bolo aj obyčajné strihanie trávy, keďže sa opakovalo minimálne trikrát do roka.
"Preto primátor zriadil komisiu, ktorá mala tento problém vyriešiť," vrátil sa o rok späť Ivan Vitamín, vedúci Oddelenia poľnohospodárstava a výživy na košickom magistráte. "Cieľ bol jediný. Dostať prevádzku trávnikov z červených do čiernych čísel. Inak povedané, zo straty do zisku. Priznám sa, nebola to ľahká úloha. Všetky poslanecké kluby nad ňou dumali tri dni, tri noci a vypili desať demižónov vína, kým prišli na riešenie. A to, využiť trávniky na pestovanie poľnohospodárskych plodín."
Samozrejme, do zoznamu vhodných komodít sa dostali iba také plodiny, ktoré si po zbere nevyžadujú ďalšie zložité spracovanie. Teda žiadna pšenica, slnečnica alebo bavlna. Do finále nepostúpila ani marihuana, ktorú navrhol poslanec Will Joint. Medzi posledné dve sa dostala cibuľa a zemiaky. Tie napokon poslanci zavrhli, lebo hrozilo, že ich niekto pozbiera skôr, než vyklíčia. Strážiť ich by boli ďalšie náklady...
"Rozhodli sme, že prvou skúšobnou plodinou, bude cibuľa a testovacou plochou trávniky na Staničnom námestí," pokračoval I. Viatmín. "V jednu májovú noc tam nabelo desať vybraných zamestnancov SMZ, ktorí nastrkali do zeme malé cibuľky. Mimochodom, všetci ´sadiči´ absolvovali vyšetrenie na detektore lži, či dokážu udržať tajomstvo. To preto, lebo celý projekt mal byť utajený. Potom stačilo iba sledovať, či sa cibuľky ujali a či dobre rastú. Neprihnojovali sme ich, ani neošetrovali proti chorobám. Jednak preto, lebo projekt mal mať čo najnižšie náklady a tiež preto, aby sme zistili, či sa cibuľa dokáže vysporiadať s neznámym prostredím..."
V pondelok sa ukázalo, že "štipľavá" voľba bola správna. Výnos z takmer dvoch hektárov bol vyše šesť ton cibule, čo je podľa odborníkov výborný výsledok. Čo sa s takmer 175 vrecami stane, rozhodnú mestskí poslanci na najbližšom zasadnutí. Už teraz je však isté, že projekt využitia košických trávnikov dostane "zelenú". Preto nech vás neprekavapí, ak na ten váš na jar vylezie traktor a zaseje tam napríklad mrkvu...
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári