MARIÁN KIZEK, marian.kizekkorzar.sk
VLÁDA PODĽA NEHO NEVYUŽILA REKORDNÝ RAST
KOŠICE. Aj napriek rôznym znepokojivým správam z Eurostatu má Slovensko stále reálnu šancu, že sa začiatkom roka 2009 stane prvou krajinou V4, v ktorej bude oficiálnou menou euro. Viac sme sa nielen o pozitívnych stránkach, ale aj možných ohrozeniach nášho vstupu do Európskej menovej únie porozprávali na košickom seminári "Prechod na euro a jeho dopady" s analytikom Slovenskej sporiteľne Michalom Mušákom.
Zatiaľ stále nie je jasné, či sa nám podarí splniť podmienky na prijatie eura. Ste v tomto smere optimista?
- Šanca na euro od 1. 1. 2009 je pomerne vysoká, povedal by som, že sa teraz drží okolo tých 75-80 percent. Riziká vidím najmä v rôznej interpretácii niektorých kritérií, lebo nevieme, akým spôsobom sa bude hodnotiť udržateľnosť inflácie, rozpočtového deficitu k HDP, resp. nie príliš vysoký pohyb kurzu Sk voči euru.
Čo nám môže najskôr zahatať cestu k euru?
- Rozdelil by som to tak, že existujú nominálne kritériá pre deficit rozpočtu a infláciu a tie by sme mali vedieť splniť. Hoci najmä v prípade deficitu je možné, že sa doň započíta aj hospodárenie Národnej diaľničnej spoločnosti. Vláda by aj v takomto prípade mohla urobiť rozpočtové škrty, resp. presunúť časť výdavkov do budúceho roku, ako to už politicky deklarovala. Riziká však vidím najmä v udržateľnosti inflácie, je možné, že hodnotenie pre SR bude vychádzať z toho, že sa to prepočíta na to, ako by vyzeral cenový kôš u nás, keby sa koruna neposilňovala k euru.
Podobne nám však Európska centrálna banka môže vytknúť deficit...
- Áno, môže to tak byť, keby bol nízky len jednorazovo a ďalej by sa zvyšoval. To by mohlo nastať aj v prípade, ak by sa podľa mňa nesystémový vianočný dôchodok vyplatil začiatkom budúceho roka. Takisto to môže byť aj prechod časti ľudí z 2. do 1. dôchodkového piliera, čo jednorazovo zlepší rozpočtový deficit, no z dlhodobého hľadiska to bude naopak kvôli vyšším výdavkom štátu.
Inflačné kritérium sa nám prvýkrát podarilo splniť až v auguste. Myslíte si, že keď sa bude hodnotiť jeho plnenie, budeme pod čiarou?
- V čase hodnotenia na jar 2008 by to nemalo byť riziko, ale z dlhodobého hľadiska to bude horšie. Náš odhad hovorí pre toto obdobie o najviac 2 percentách, čo by nám malo stačiť aj s pomerne vysokou rezervou. V ďalších rokoch však očakávame infláciu až okolo 3,5 percenta.
Nedávno parlament schvaľoval rozpočet na budúci rok. Ekonómovia a opozícia na ňom našli len jedno pozitívum a to, že deficit je nižší než maximálne povolené 3 percentá HDP. Väčšina z nich ho označila ako zbytočne rozhadzovačný a deficitný v čase, keď máme jeden z najväčších rastov HDP v celej EÚ. Súhlasíte s takými názormi?
- Rozpočet je z hľadiska eura priaznivý, keďže sa deficit znižuje a plán je jeho ďalšie znižovanie, čo je pozitívum. Rast ekonomiky je však dosť vysoký, a je škoda, že sa nevyužil na omnoho výraznejšie znižovanie
deficitu. Vláda má viacero druhov výdavkov, ktoré sú síce dobré pre niektoré skupiny obyvateľstva alebo lobby, no nie pre tento štát ako celok. Či už ide o priveľké dotácie poľnohospodárom alebo vianočné dôchodky.
Mnohí ľudia sa aj po skúsenostiach z iných krajín obávajú, že po príchode eura nastane zdražovanie, resp. "zaokrúhľovanie" cien. Sú tie obavy opodstatnené?
- Ceny sa budú zvyšovať rýchlejšie, než sme boli zvyknutí, ale... Čo sa týka zaokrúhľovania, ten dopad nebol nikde až taký hrozný, pohyboval sa na úrovni maximálne 0,1 až 0,3 percenta k bežnej inflácii. Ale má to súvis aj s tým, že si tie náklady tiež chcú premietnuť do cien. Zásadnejší problém vidím v tom, že až doteraz rast výmenného kurzu koruny voči euru pomáhal znižovať infláciu a najmä ceny tovarov z dovozu, po prechode na euro sa táto výhoda stratí. Na druhej strane by to ale mohol vykompenzovať o niečo rýchlejší rast príjmov.
Skúste byť konkrétnejší.
- V prvých 10 rokoch po prijatí eura očakávame vyššiu infláciu ako v eurozóne. Je to najmä preto, že naša cenová úroveň dosahuje sotva 60 percent priemeru v EÚ a mzdy sú ešte nižšie. Postupne však ceny a mzdy budú dobiehať priemer EÚ, náš predpoklad je, že pri priaznivom podnikateľskom prostredí budeme na rovnakej úrovni ako priemer EÚ zhruba o 15-20 rokov.
Aký predpokladáte konverzný kurz?
- Zrejme to bude niekde na úrovni 32,5 - 32,7 Sk/euro.
ČASOVÝ HARMONOGRAM
Zavedenie eura u nás
n Vstup do ERM 228. 11. 2005
n Stanovenie konverzného kurzujún 2008
n Duálne oceňovanie v Sk a EUR1. 7. 2008 - 31. 12. 2009
n Prechod na euro 1. 1. 2009
n Duálny obeh 1. 1. 2009 - 16. 1. 2009
n Výmena starého obeživa v Skod 17. 1. 2009 (jsv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári