Korzár logo Korzár Košice

ROZHOVOR: Michael Kocáb: Keď nerobím muziku, akoby som nepracoval

Je jednou z najvýraznejších osobností nielen muzikantského, ale aj spoločenského života v Čechách. Stál pri zrode kultovej kapely Pražský výběr,

skomponoval množstvo muziky k filmom. Celý život ho však sprevádza aj vášeň pre politiku. O tom, i mnohom inom sme sa porozprávali, keď sem nedávno prišiel na premiéru nového baletu Odysseus, ku ktorému skomponoval hudbu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vaše scénické oratórium Odysseus vzniklo pred 22 rokmi, kedy malo premiéru v Prahe. Je vám príbeh hrdinu, ktorý putuje svetom a na ceste domov bojuje s množstvom prekážok, stále blízky?

- V Odysseovi sa môže vidieť každý. Je to vyjadrenie túžby po realizácii vlastných snov i po slobode. Je to vlastne tínedžerský príbeh, v ktorom sa Odysseus búri a ako všetci mladí ľudia, odchádza niečo hľadať. Je to zároveň veľký hrdina, ktorý ostáva sám. Je to krásny príbeh, no mňa osobne až tak neberie. Má v sebe totiž menej politiky, ako by som potreboval.

SkryťVypnúť reklamu

Politika je to, čo vás najviac priťahuje?

- Áno. Mám v sebe čosi ako politické črevo. Som schopný toho, čo dozaista nerobí nikto okrem mňa od rána od jednej do šiestej sledujem v televízii záznamy z parlamentu. Dokázal by som sa na to pozerať každý deň a vôbec ma to nenudí. Mám politickú úchylku. (Smiech)

Umelci však väčšinou hovoria, že pre nich je politika príliš nezrozumiteľná a špinavá...

- Ja však tento názor nezastávam. Stál som totiž pri zrode budovania československej a potom českej politiky po roku 1989. Keď si na to človek raz "siahne", vidí, ako sa ľudia vyvíjajú. Často sa zovšeobecnene hovorí, že politici sú špinaví. No to je úplný nezmysel. Niektorí takí sú, iní nie. Ja som mal možnosť vidieť, ako sa osudy rúcajú a zas naopak, ako iní rastú. Politici sú rôzni. Niekto to berie ako spôsob obživy, iný ako možnosť niečo si nahrabať, ale sú aj takí, čo to chápu ako službu ľudu.

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste to brali ako svoju životnú úlohu, ktorú keď naplníte, vrátite sa späť k hudbe?

- Tak som si to naivne naplánoval, potom som to vykecal, a tak som to musel splniť. No v čase, keď som odchádzal z parlamentu, aby som splnil tento sľub, by som si bol najradšej nafackal za to, že som to vypustil z úst.

Prečo?

- Pretože ma už politika zaujímala a keď som tým, že som odprevadil posledných ruských vojakov z nášho územia, splnil svoju úlohu, mal som už ďalšiu - udržať Československo pohromade. Možno by som to bol aj zvládol, ale už som sa vyexpedoval z parlamentu. Otázka Československa sa totiž riešila v čase, keď už od nás odchádzal posledný ruský vojak a mne neostávalo iné, ako odísť. Dodržať slovo. S Tigridom sme však ešte urobili petíciu za referendum o otázke rozdelenia spoločnej republiky. Nazbierali sme dva a štvrť milióna hlasov. Tie však skončili v parlamentnej skartovačke, alebo v nejakom kumbále.

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho politikov dá sľub a potom ho nedodrží. Mohli ste svoje zotrvanie v parlamente predsa obhájiť tým, že máte ďalšiu úlohu. Prečo ste odišli?

- Lebo by to bol už istý druh "vyčúranosti". Už by mi nikto neveril. Bol som už vysoko, mal som vysoké funkcie. Takže už vidím, ako mi národ verí, že v tých zabývaných funkciách zotrvávam preto, aby som mu naďalej pomáhal. Ak som chcel ostať politicky dôveryhodný, nemal som už inú možnosť, ako slovo dodržať.

Nebolo vám ľúto, keď sa potom Československo rozpadlo?

- Veľmi ma to mrzelo, lebo som naviac videl Mečiarov vývoj od samého začiatku, keď bol proti rozpadu a chodil Pithartovi do Prahy žalovať, že sa tu niečo "varí". A napokon sa otočil a postavil sa do čela tejto iniciatívy. Veci potom nabrali rýchly spád a nerobím si veľké ilúzie, že by som to zmenil. Ale mohol som sa o to pokúsiť, lebo fakt je ten, že svojho času to ešte ovplyvniteľné bolo. No my sme ten problém podcenili.

Nebolo vám ľúto, že ste v čase "politikárčenia" nemali čas na muziku?

- Nebolo. V tom mi Michal Pavlíček a pár ľudí urobili jasno jednou poznámkou vraj kde som bol, že tu na mňa všetci čakali. A ja som si za ten čas dovolil robiť nežnú revolúciu... Po tejto poznámke som zistil, že sú ľudia, ktorí nie sú schopní pochopiť priority. Lebo v revolúcii, v ktorej sa zbavujete dlhoročného poddanstva a totality, majú všetci odložiť vidly a lopaty, zubári majú kopnúť do svojho zubárskeho kresla, spisovatelia zlomiť pero a bežať na barikády. A nie vykladať, že tu niekto na niekoho čaká. Takže nie, nebolo mi ľúto. Skôr mi bolo ľúto, že sme tomu dali málo času.

Je vám aj dnes ľúto, že sa venujete hudbe a nie politike?

- Dnes je to už dávno preč. No stále mi je ľúto, že som sa z nej predčasne vyexpedoval svojím romanticky chápaným pocitom zodpovednosti a slušnosti. Môj vplyv bol najmä po Rusoch enormný a ja som ho zrušil.

Po odchode z aktívnej politiky ste však stále pôsobili ako Havlov poradca. Máte dodnes vplyv na niektorého z politikov?

- Stále na Havla. Znie to síce veľmi chvastúnsky, no s Havlom som zostal v priateľskom vzťahu. Teraz s ním točím film o revolúcii.

Kto mal, čo sa týka vášho osobnostného rozvoja, na vás najväčší vplyv?

- Okrem matky určite môj otec a Havel. Môj otec je mierna povaha s nesmiernym politickým prehľadom. Vyštudoval tri vysoké školy. Jedna z toho je politológia, takže má hlboké zásadné znalosti a dodnes vynikajúci prehľad. On ma bol celý život schopný usmerňovať. A veľký vplyv mal na mňa Havel. Je to úžasná svetová osobnosť. Takmer každý jeho názor je ako čistá studnička a nesmierne originálny. Niektorí sa mu síce snažili našiť názorovú diskontinuitu, ale to je čistý nezmysel. On je ukovaný z olova a od začiatku nesmierne čistý.

O politike rozprávate tak vášnivo, až by mohol človek zaváhať, či sa cítite byť viac muzikantom, alebo politikom...

- Určite muzikantom. Lebo na to, aby sa mohol človek cítiť byť politikom, musel by to robiť. Lebo kecať o politike pri pive dokážu špeciálne Česi. U nás je v krčme každý predseda vlády, či prezident. Mňa politika stále veľmi zaujíma, ale tým, že som utiekol k hudbe, potvrdil som, že sa stále cítim ako muzikant.

Vy ste k hudbe utiekli?

- V jednej chvíli som začal mať dojem, že nič nerobím. A tak som začal bádať, o čo je ten pocit opretý. Vtedy som pochopil, že keď nerobím muziku, akoby som nepracoval. Nech som robil čokoľvek, mal som pocit, že sa iba flákam. A keď som začal písať noty, čo je pre iných flákanie sa, znovu som nadobudol pocit, že pracujem.

Na čom momentálne robíte?

- Stále niečo skladám a s kapelou pripravujeme nový album. Je mi trošku ľúto, že tento žáner nemá iné možnosti, než výrobu cédečka. Je to totiž taký hlúpy formát. Keď si vezmete spisovateľa ten môže napísať krátku novelu, ale aj celé romány. A my máme stále len to cédečko. Tak teda pripravujeme ďalšie.

Prečo teda nekomponujete vážnu hudbu? Tam by ste mohli robiť krátke útvary, ale aj celé oratória.

- To by som mohol, no znamenalo by to takmer zmeniť profesiu. Nehovoriac o tom, že vo vážnej muzike funguje nesmierna rivalita, pretože je o to omnoho menší záujem. Musel by som tam zápasiť s neprijatím. A mňa navyše rocková muzika baví.

Na čo sa najbližšie tešíte?

- Ja už sa veľmi neteším. Emócia tešenia sa na niečo u mňa vekom odpadla. V tejto rovine už vôbec neuvažujem. Nie je to tým, že by som si nevážil život, alebo trpel nudou, či presýtenosťou. No mám toľko práce a starostí, že všetko riešim za pochodu.

ANDREA TOMÁSCHOVÁ

andrea.tomaschovakorzar.sk

FOTO: RÓBERT SÁNDOR

00-spravodajstvo/Kocáb ROSA/

Kocáb 0 ROSA

Michael Kocáb

Autor piesní, komorných diel, scénického oratória Odysseus i množstva filmovej muziky.

* * *Citát * * *

V revolúcii, v ktorej sa zbavujete dlhoročného poddanstva a totality, majú všetci bežať na barikády.

* * * Profil * * *

Michael Kocáb

n na konzervatóriu vyštudoval organ a skladbu

n už počas štúdií hral s Pražským big bandom, Jiřím Stivínom a s vlastnou kapelou Pražský výběr (albumy Žízeň, Straka v hrsti, Výběr), ktorá určovala vývojovú líniu českého rocku v 80. rokoch

n v roku 1989 založil s Michalom Horáčkom občianskú iniciatívu Most, ktorá sprostredkovala rokovania medzi predstaviteľmi opozície a oficiálnych politických štruktúr

n bol spoluzakladateľom Občianského fóra, za ktoré sa stal poslancom (zaslúžil sa o odchod sovietskej armády z Československa)

n v roku 1996 obnovil s Michalom Pavlíčkom činnosť Pražského výběru

n dnes je frontmanom kapely Pražský výběr II

n je držiteľom viacerých ocenení

Autor: 7. novembra

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 080
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 226
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 021
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 937
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 365
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 259
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 567
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 021
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 937
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 365
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 259
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 567
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu