Bratislave, od detstva navštevovala obec Spišské Tomášovce. Od roku 2004 sa stala aj čestnou občiankou tejto spišskej obce. Ako sama potvrdila, tu sa naučila variť bryndzové halušky a krúpovú polievku.
SPIŠSKÉ TOMÁŠOVCE. M. Šulcová vyštudovala Lekársku fakultu hygieny na Karlovej univerzite v Prahe. Venovala sa prevencii ochorení v súvisiacich s prácou, napríklad ochorení pľúc baníkov, poľnohospodárskych či textilných pracovníkov. V súčasnosti prednáša v Bratislave a v Ústí nad Labem. Spolu s prof. Krčmérym akreditovali na Slovensku nový odbor Verejné zdravotníctvo. Jej prednášky si cenia v Budapešti, Chicagu, Washingtone či Bruseli.
Spiš miluje
Spiš je pre profesorku Šulcovú srdcu blízkym miestom. „Prvýkrát som prišla na Spiš v trinástich rokoch, navštevovala som sesternice, ktoré tu mali chatu pod lesom. V Tomášovciach sme spolu s manželom a deťmi boli každý rok, až sme sa napokon rozhodli pre kúpu domu. S výberom nám veľmi pomohla teta Anna Novotná, chcem povedať, že celú jej rodinu považujem za svoju rodinu."
Murár chcel kilo dynamitu
Chalupárčenie bolo pre M. Šulcovú spočiatku nákladnou renováciou. Bolo treba vymeniť deravú strechu, spevniť múry a upraviť chátrajúce zadné priestory, kde samovoľne rástli šampiňóny. „Od začiatku som chcela zachovať pôvodnú architektúru gazdovského domu. Objednala som si murára a ten do zoznamu potrebných vecí napísal aj kilo dynamitu, pretože povedal, že lepšie je postaviť nový dom. Mám rada ľudovú architektúru a tak sa radikálne prestavby nerealizovali."
Až na ten alkohol...
Spolu s manželom, deťmi a vnukmi trávi na chalupe väčšinou tri obdobia v roku a pravidelne každé Vianoce. Ak po dlhšom čase príde na chalupu, cíti sa ako vo svojom druhom domove a veľmi ťažko z nej odchádza. U Spišiakov si váži úprimnosť, otvorenosť a dobrosrdečnosť. „Mínusom je alkoholizmus určitého percenta populácie, pretože kazí charaktery a schopnosti ľudí. Pohár vína v spoločnosti alebo po dobrom jedle neškodí, ale pravidelné pitie alkoholu v nevhodnom čase, mieste a množstve, to už je závislosť." Priznáva, že samotné mesto Spišská Nová Ves v poslednom období spravilo veľký pozitívny krok dopredu. „Mesto sa mi veľmi páči, nielen námestie je pekné, ale aj dvory a brány sú zveľadené a upravené".
Televízor nechcú
Predná časť chalupy má pôvodný interiér a zadná je v modernejšom duchu. Televízor tu nemajú a ani ho nechcú. Zatiaľ im stačí rádio a rozhovory v kruhu rodiny a známych. Keďže prednáša, môže si užívať voľné leto. Má však povinnosti voči diplomantom a doktorandom, píše učebné texty, publikácie a prednášky a je aj starou mamou svojich štyroch vnúčat.
PROFIL
Margaréta Šulcová
Otec M. Šulcovej prof. MUDr. Eugen Špaňár, DrSc. výrazne prispel k rozvoju povojnového slovenského zdravotníctva, brat Eugen viedol Endokrinologický ústav v Ľubochni a dcéra Mária sa venuje gynekológii a pôrodníctvu. Tretím Eugenom v rodine je syn, ktorý je inžinier geodet a manžel je elektroprojektant.
Medzi vysoké funkcie, ktoré zastávala, patrí post hlavnej hygieničky Slovenska a v období rokov 1990 - 92 pracovala ako námestníčka ministra zdravotníctva pre verejné zdravotníctvo. „V tejto funkcii sa mi podarilo uviesť do života Národný program podpory zdravia, boli sme jedným z prvých postkomunistických štátov, ktorý tento program mal," zaspomínala M. Šulcová.
Prostredníctvom misie Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity navštívila aj čierny kontinent. V Keni zadarmo liečili a aj teraz liečia ľudí z najchudobnejších skupín žijúcich v slamoch. Štyri roky učili schopných mladých ľudí, konkrétne 18 študentov, ktorým sa nakoniec podarilo vyštudovať verejné zdravotníctvo. Dnes sa starajú o zdravú výživu afrických detí, hygienu životného prostredia a prevenciu v boji s AIDS.
Najkrajšie spomienky na Afriku sa spájajú so študentmi. „Boli úžasní, strašne vďační za vzdelanie. Neexistovalo, aby podvádzali. Keď som povedala, že ideme písať test, tak si všetko poctivo pozatvárali, keď sa diskutovalo, tak živo spolupracovali."
Autor: MARTIN GONDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári