MARIÁN KIZEK, marian.kizekkorzar.sk
TEHO JU ZVYŠUJE ZA TEPLO I VODU
Tepelné hospodárstvo mesta Košice (TEHO) zvyšuje ceny tepla a teplej vody zhruba o 10 Sk za gigajoul. Vyplýva to z návrhu, ktorý vedenie TEHO podalo na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v stredu minulého týždňa. Paradoxom budúcoročného plánovaného zvyšovania cien je, že najväčší výrobca tepla v meste Tepláreň Košice (TEKO) svoju cenu za teplo znižuje, o čom už taktiež informovali ÚRSO.
KOŠICE. "Áno, znížili sme cenu tepla, za ktorú ho predávame Tepelnému hospodárstvu. Je nám ľúto, že Košičania budú za teplo platiť viac, hoci my im ho vyrobíme za menej. Tepláreň udrží ceny tepla v roku 2008 na úrovni z roku 2006 a to aj napriek tomu, že reálne dodávky tepla za posledné dva roky klesli až o 25 percent," dozvedeli sme sa od šéfa Predstavenstva Teplárne Ladislava Lazára.
TEHO zvyšuje najmä kvôli elektrine
Pri kalkulácií ceny tepla sa podľa riaditeľa TEHO Zoltána Bartoša vychádzalo z cien vstupov pre tento rok, do ktorých museli zakomponovať zhruba 6-percentný nárast ceny elektrickej energie. "Návrh ceny tepla na rok 2008 vychádza z bilancií objednávok odberateľov, ktoré sú v porovnaní s plánom 2007 v úrovni pod 90 percent. Chceli sme udržať cenu, a tak sme znížilo náklady na opravy, ako aj našu mieru zisku. Napriek tomu je výsledná jednotková cena oproti roku 2007 vyššia zhruba o 2 percentá," povedal nám Z. Bartoš.
Teplárni vyššia cena elektriny pomáha
V praxi to znamená, že veľkoobchodná cena tepla z TEKO bude spolu s DPH predstavovať zhruba 435 Sk/Gj, TEHO bude toto teplo do bytov dodávať za cenu zhruba 616 Sk/Gj. Tepláreň svoje ceny znižuje aj napriek tomu, že si od nej TEHO v porovnaní s týmto rokom objednalo zhruba o 15 percent menej. Cenu môžu podľa svojho šéfa znižovať aj kvôli dobrému hospodáreniu, modernizácii a racionalizačným opatreniam po nástupe súčasného vedenia v novembri 2006. "Podarilo sa nám okrem iného znížiť ceny za dodávky uhlia na roky 2007-08 pri rovnakom množstve o 22,5 milióna Sk. Zároveň sme už investovali, resp. preinvestujeme veľkú časť z nášho zisku za rok 2006 do nových technológií, vďaka čomu nemusíme zvyšovať naše ceny," skonštatoval L. Lazár. Navyše aj preto, že tepláreň elektrinu sama vyrába, a tak má pri jej rastúcich cenách aj vyšší zisk.
TEHO je v úplne opačnej situácii ceny za teplo musí zvyšovať práve preto, že rastú ceny za elektrinu.
Zlúčenie by prospelo peňaženkám
Predstavenstvo Teplárne sa už dlhší čas netají myšlienkou spojenia s TEHO, ktoré vlastní mesto. Tejto myšlienke je práve kvôli menším cenám tepla a úsporám v peňaženkách Košičanov naklonené aj jeho vedenie na čele s primátorom Františkom Knapíkom.
Problémom je zatiaľ právna forma prípadného spojeného "giganta" a kto by vlastnil väčšinový podiel akcií. Základné imanie TEHO je takmer šesťnásobne menšie ako u Teplárne. Obrat TEHO je oproti Teplárni asi polovičný. "Sme stabilnou spoločnosťou, dosiahli sme v minulom roku zisk 202 miliónov Sk, v roku 2007 očakávame zisk, prevyšujúci 100 miliónov."
Vedenie Teplárne chce o spojení viesť širšiu diskusiu s občanmi, s mestskými poslancami a s ministerstvom hospodárstva. "Vieme si predstaviť, že spojením výroby, distribúcie a dodávky tepla by mohlo dôjsť k zníženie cien tepla aspoň o desať percent. Zároveň by sme ju trvalo udržali na jednej z najnižších úrovni v rámci Slovenska. Aj preto veríme v rozumné riešenie, prospešné pre občanov," dodal L. Lazár.
Takéto spojenie si vie predstaviť aj šéf TEHO, avšak ten si nemyslí, že by prinieslo až takú veľkú úsporu nákladov občanov. "O tejto myšlienke sa hovorilo už pred dvoma rokmi. Mali by sme si k tomu sadnúť so všetkými kompetentnými. Ak by sa to malo v budúcnosti realizovať, bolo by dobré dôkladne prepočítať všetky ekonomické aspekty tohto kroku. Nie je isté, že fúziou TEKO-TEHO by sa cena znížila o 10 percent. Radšej najprv urobme poriadnu analýzu a potom deklarujme uvažované zníženie," uviedol šéf TEHO Z. Bartoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári