Holmesova kométa sa od svojho nevídane silného zjasnenia v závere októbra stala suverénne najzaujímavejším objektom jesenného nočného neba a sústavne
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ju monitorujú astronomické observatóriá na celom svete ako aj milióny amatérov, je totiž dobre viditeľná i voľným okom.
"V prvých dňoch po nečakanom výraznom zjasnení kométy Holmes nám nepriazeň počasia nedovolila pozorovať ju z pracovísk z Vysokých Tatier. Keďže však jej dobrá viditeľnosť bude aktuálna ešte niekoľko týždňov, nič nie je stratené a i my, z oddelenia medziplanetárnej hmoty Astronomického ústavu SAV, ju budeme so záujmom pozorovať a študovať," povedal RNDr. Ján Svoreň, riaditeľ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici.
Keďže sa so zvedavými otázkami o príčinách unikátneho zjasnenia "bezchvostovej" kométy na našich astronómov obracajú i mnohí laickí pozorovatelia z celého Slovenska, ktorých správanie nebeského hosťa zaujalo, astronóm Ján Svoreň sa vyjadril aj o dôvode ojedinelého zjasnenia Holmesovej kométy.
"Jednou z možných príčin zjasnenia Holmesovej kométy, ktoré zopakovala po 115 rokoch, môže byť i ľad v jej jadre a na povrchu, ktorý reaguje na približovanie kométy k Slnku. Samozrejme, tým, že kométa ostáva v priaznivých podmienkach a dostatočne dlho v epicentre našej pozornosti, môže pre vysvetlenie príčin nevšedného zjasnenia ponúknuť astronómom aj mnohé iné vysvetlenia," informoval nás Ján Svoreň, ktorý sa dlhé roky venuje štúdiu medziplanetárnej hmoty.
Kométa je, podľa informácií z observatórií, stále veľmi jasným objektom i novembrovej oblohy. Český astronóm Jan Holan z Hvezdárne a planetária M. Kopernika na Kravej hore v Brne sa vyjadril, že kométu, podobnú Holmesovej, ešte nikdy nevidel a zvýraznil, že ide o skutočne výnimočný úkaz, keďže kométa na seba upozornila skutočne prenikavým zjasnením a od tradičných vlasatíc sa líši hlavne tým, že nemá chvost a je teda skôr podobná hmlistej hviezde. V súčasnosti sú a ešte aj v decembri budú pre amatérske pozorovania veľmi priaznivé podmienky. V prípade jasného počasia možno Holmesovu kométu ako žltooranžový hmlistý objekt takmer po celú noc hľadať už i voľným okom v známom súhvezdí Perzeus v blízkosti jeho najjasnejšej hviezdy alfou Perzea je hviezda Mirzak. Astronóm Svoreň našim pozorovateľom odporúča, aby na pozorovanie Holmesovej kométy použili aj menšie ďalekohľady, čo im umožní vidieť aj zaujímavejšie detaily.
Kométa bude okolo 20. novembra v tesnej blízkosti alfa hviezdy Perzea a to, podľa predpokladov astronómov, môže znamenať, že jesenná nočná scéna prinesie ďalšie úžasné divadlo. Kométa je od nás vzdialená 250 miliónov kilometrov a hvezdári diskutujú nielen o tom, aké bude jej ďalšie zjasňovanie či iný vývoj: vyslovujú už aj dohady, čo môže priniesť ďalší návrat Holmesovej kométy, očakávaný o 7 rokov.
EVA BOMBOVÁ
Autor: Pondelok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári