Viacero ulíc v Barci je pomenovaných po spisovateľoch a do tejto série spadá aj ulica Timravy. Meno dostala po slovenskej prozaičke a dramatičke.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Božena Slančíková-Timrava (1867-1951) sa narodila v rodine evanjelického farára a viacerí z jej desiatich súrodencov boli literárne činní.
KOŠICE. Celý život prežila v zapadnutom kraji. Začínala s rukopisnými veršami Pesničky. Napísala ich 70, ale potom začala svoje tvorivé schopnosti orientovať na prózu. Slančíkovci si vydávali rukopisný časopis Ratolesť, zachovalo sa však iba jedno číslo z roku 1887, kde Božena prispela poviedkou Na vrchoch.
Medzi jej prvé diela patria satirické verše, no neskôr sa venovala najmä románom a poviedkam, menej divadelným hrám. Do roku 1896 uverejňovala svoje diela len v periodikách, neskôr ako samostatné knihy. Často v nich bola hlavným motívom láska, ale nikdy sa k nej nestavala sentimentálne. Poukazovala na vypočítavosť, čím sa odlišovala od iných autorov.
Prínos Timravy do literatúry spočíva v novom spôsobe písania. Hlavných hrdinov nenechala len prijímať údery osudu, ale viedla ich k tomu, aby sa proti nemu postavili. Pomery v spoločnosti zobrazovala so sarkazmom a kriticky sa stavala proti malomeštiactvu.
Literárne vzdelanie si dopĺňala čítaním domácej i zahraničnej literatúry. Prostredie svojej mladosti i literárne začiatky opísala v autobiografickej novele Všetko za národ, zážitky zo slovenského malomestského prostredia v novele Skúsenosť.
Medzi najvýraznejšie prózy z prvého tvorivého obdobia, keď písala monografické poviedky o jednom človeku alebo s typickým príbehom z dedinského prostredia, patrí Ondro Karman. V ďalšom období zachytáva celú atmosféru života vidieckej spoločnosti aj s pocitmi zbytočnosti, rozčarovania, chudobného myšlienkového sveta. Medzi vrcholné diela patrí novela Veľké šťastie. Jednou z najkritickejších poviedok sú Ťapákovci. Timrava písala aj divadelné hry, ktoré nedosiahli úroveň prozaických prác. Úspešné boli aj diela Skon Paľa Ročku, Dve doby a Záplava.